Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

10 věcí, které mi chybí na ČSFD

Česko-Slovenská filmová databáze (dále už jen ČSFD) patří mezi mé nejoblíbenější internetové stránky. Registroval jsem se tam 12. 6. 2003 a od té doby nejspíš neuplynul ani den, kdy bych tyto stránky nenavštívil. Včera dokonce byla oficiálně zveřejněna aplikace na iPhone. Aplikace, která tu však měla být před rokem. Už delší dobu si říkám, co by se na webu pro filmové fanoušky dalo vylepšit. A proto jsem se rozhodl sepsat tento seznam, se kterým můžete a taky nemusíte souhlasit.

1. Facebook, Twitter connect
Dvě nejpoužívanější sociální sítě nabízejí možnost snadné registrace. Možná to na některých stránkách vypadá neprofesionálně, ale zjednodušuje to registraci a navíc to zle později propojit s funkcemi, které popisuju v dalších bodech. Nicméně bych aspoň popřemýšlel o možnosti propojení uživatelského profilu na ČSFD s účty na Facebooku a Twitteru skrze administraci.

2. Odstranit zbytečné odkazy navíc
Pokud jste registrovaný uživatel a chcete jít na stránku “Můj účet”, kde máte zobrazený váš profil, tak ČSFD nabízí tolik možností, že vás to zmate a nevíte, na kterou z položek kliknout, abyste se dostali na stejné místo. Administrátorské pole nabízí tři odkazy v podobě vaší ikonky, přezdívky a odkazu “Můj učet”. Všechno vede na stejnou stránku. Minimálně jedno z toho bych vyhodil a nahradil něčím jiným. Například notifikacemi, které popisuji v dalším bodě.

3. Notifikace
Jeden z důvodů, proč navštěvuji a využívám ČSFD, je možnost se podívat, co viděli moji přátelé. A na to se musí složitější cestou. Buď navštívit stránku filmu a zjistit tak, jestli to některý z mých přátel ohodnotil, nebo se podívat na jejich profil do seznamu ohodnocených filmů. Notifikace by tento problém vyřešily. Po přihlášení by se mi ukázalo v menu číslo, kolik mám nových poznámek v notifikacích a po rozkliknutí bych viděl všechny nově ohodnocené filmy mých přátel od mé poslední návštěvy ČSFD (popř. nové příspěvky do Deníčku, změny v oblíbenosti filmů, herců atd.)

4. Právě sleduji…
Tato funkce se objevila v iPhone aplikaci. U profilu filmu kliknu na položku “Právě sleduji” a… nic se nestane. Nedokázal jsem najít, do čeho se změna promítla. Zda to ostatní uživatelé vidí v mém profilu nebo někde jinde (pokud to víte, dejte mi vědět do komentářů). Každopádně mi u této funkce chybí právě její podstatnější využití. Chci to i na oficiálních stránkách, nejen v aplikaci. Chci vidět samostatnou stránku, co ostatní právě sledují. Chci, aby také film zmizel ze seznamu sledovaných v okamžiku, když uplyne minutáž, kterou má film zapsanou na svém profilu.

5. Widgety
V dnešní době už může mít webovou stránku téměř každý. A na tyto stránky si uživatelé dávají různé widgety, které považují za užitečné nebo poskytují jejich čtenářům další zajímavé informace. Kdyby se objevila možnost dát si widget na své vlastní stránky, moji návštěvníci by tak mohli vidět např. mé poslední ohodnocené filmů, můj nejnovější komentář nebo jen číslo, kolik už jsem viděl filmů s proklikem na můj ČSFD profil. Samozřejmě by se zde opět uplatnila funkce “Právě sleduji”, kde by i nenávštěvníci ČSFD měli možnost vidět, jaký film právě mám před očima.

6. Facebook activity
Vracím se ke svému prvnímu bodu, proč jsem chtěl propojení ČSFD se sociálními sítěmi (a co by mohlo zároveň vyřešit můj problém s notifikacemi popsané v bodě 3). Po propojení by se veškerá filmová činnost odeslala na zeď mého Facebook profilu (nebo i Twitter timeline). Pokud bych ohodnotil či okomentoval film. Na zdi by se mi automaticky objevila zpráva, že jsem jej právě ohodnotil. Mí přátelé by tak mohli okomentovat/olajkovat na Facebooku mé hodnocení a zároveň se rovnou dozvědět, jestli ten film stojí za to nebo ne.

7. Odznáčky
Gamifikace posouvá některé sociální sítě o úroveň výš a zároveň motivuje uživatele k dalším aktivitám. Příkladem může být sociální síť Foursquare, kde například návštěvou tří různých míst z kategorie Movie Theater, získáte filmový badge s názvem Zoetrope (level se posouvá v případě návštěvy dalších míst v této kategorii). Na filmových odznáčcích je hlavně postavená sociální síť GetGlue. Vůbec by mi nevadilo, kdybych po zhlédnutí všech filmů, které získaly Oscara v hlavní kategoriích roku 2013, získal odznáček Divák Oscarových filmů 2013. Nebo po každém ohodnocení 500 filmů získal další level Cinefil. Po napsání více než 50 komentářů bych mohl dostal odznáček s názvem Spáčilka. A takhle to jde do nekonečna. ČSFD by mohlo časem nabízet zpoplatněné odznáčky. Společnost Film Servis Festival Karlovy Vary by tak prostřednictvím ČSFD mohla získávat diváky, kteří by dostali KVIFF odznáček za okomentování minimálně 10 filmů v průběhu karlovarského festivalu. Nebo by televize Nova mohla mít odznáček s názvem Nova Cinema, když uživatel na ČSFD ohodnotí 5 filmů, které vznikly s koprodukcí TV Nova…

8. Festivalové speciály
Už jsem zmínil karlovarský filmový festival. Ten už jistou spolupráci s ČSFD má. Každý rok je vyhrazena speciální stránka s programem a s profily agentů (vybraní ČSFD uživatelé), kteří hodnotí a komentují filmy, které právě viděli v průběhu festivalu. Tento speciál je hodně propracovaný jen u tohoto festivalu, ale hodně mi chybí i ostatní festivaly (hlavně ty zahraniční). Vím, že KVIFF je nejnavštěvovanější festival v Čechách a na Berlinale či Cannes jezdí jen hrstka vyvolených. Ale já nepotřebuji jejich program. Jen chci seznam filmů, které se tam budou promítat a vědět, jaký film vyhrál hlavní cenu. Chápu, že se spousta z nich nedostane do naší distribuce. Ale jednou se může objevit na DVD. A tady bych nejčastěji využil funkci “Chci vidět”, kterou už ČSFD nabízí. Po roce bych tak náhodou mohl dostat informaci, že se film objevil na DVD nebo ho Česká televize vysílá v rámci klubových filmů.

9. RSS
Pokud by náhodou někdo nevěděl, co to znamená, tak se jedná o informační zdroje (Rich Site Summary), které automaticky upozorňují uživatele na nové zprávy, přidané informace a další novinky. Tuto funkci na ČSFD postrádám od té doby, co byly na webu zavedeny Novinky. A ještě víc jsem ji začal postrádat, když si uživatelé začali psát Deníček. Abych zjistil, zda některý z mých sledovaných uživatelů nenapsal nějaký příspěvek, musím projít jednotlivě všechny profily. Neefektivní a nepraktické. Po chvilce mě to omrzelo a už deníčky nečtu, takže ani nevím, jestli náhodou někdo nenapsal o příspěvek něčem, o čem chci napsat já.

10. Seriálový špión
Jednou z fantastických služeb na internetu je bezpochyby ta, která mne upozorní na nové díly oblíbených seriálů. Aktuálně sleduji přes 20 seriálů a v době sezóny se v jeden den odvysílá až 6 nových seriálových epizod. Kdybych to neustále kontroloval, tak mi exploduje hlava. Seriály se navíc nevysílají po celý rok a mají i půlroční pauzy. Pak se může stát, že na něj zcela zapomenete a nemáte ponětí, že začala nová série. Vím, že někteří z vás mají přátele, kteří v době premiéry nedělají nic jiného, než že vás bombardují odkazem na nový trailer k seriálu Hra o trůny. Ale o tom nemluvím. Existují weby jako followshows nebo EpisodeCalendar, které vás upozorní, že se dnes odvysílá například nový díl seriálu The Big Bang Theory. Vůbec bych se nezlobil, kdyby tato služba byla i na ČSFD (stačí využít otevřenou databázi TheTvDB). I když se bez této služby dokážu obejít. Ale líbila by se mi na ČSFD položka, kde můžu odkliknout, že právě sleduji tento seriál (Viz. bod 4) a pak odkliknout, že jsem ho viděl. Tím bych měl přehled, co mi chybí a také by se mi přičítal čas, kolik jsem vlastně strávil života sledováním seriálů. Například já podle statistik strávil 2 měsíce a 27 dní života 🙂 A bang! Získal jsem odznáček Seriálový maniak. 🙂

Vím, že by se našlo ještě několik dalších věcí, které na ČSFD chybí, jako je možnost hodnotit kladně a záporně jednotlivé komentáře a tím by se posouvala i jejich pozice, ale už jsem si na to skládání podle bodů zvykl. Co si o těchto poznámkách myslíte vy a co nejvíc chybí vám? Napište mi to do komentářů.

10 Comments

  1. Já právě taky a pár mých přátel též. Je to prostě těžké mít na starosti jeden tak rozsáhlý web sám (s malou pomocí ostatních). Ale mobilní appska mi udělala radost, tu jsem měl možnost vidět už minulý rok. Nevím, proč to trvalo tak dlouho.

  2. Mně o něco víc vyhovuje fdb.cz, i když je pravda, že už se mi několikrát stalo že na ČSFD je film detailněji popsán a podobně, navíc nemá (alespoň pro mě) moc dobré řazení filmů, třeba poodle země, roku, žánru a podobně. mobilní app jsem zkoušel ale po chvilce jsem ji dal pryč, moc jsem z ní nadšen nebyl 🙂

  3. Jedním z důvodů proč na ČSFD chodím, je vyhledávání zajímavých filmů, kterých jsem si dříve nevšiml nebo sleduji, zda moji oblíbení herci nenatočili nový film apod… Proč by mi v tom ČSFD nemohlo pomoci samo? Ví, jaké mám oblíbené filmy, herce, herečky, režiséry i, jak hodnotím jednotlivé filmy. Nepočítám komentáře, kde je opravdu složité poznat pozitivní nebo negativní sentiment. Přesto už je to slušná sbírka dat, z kterých mi může nabídnout zajímavé filmy, serály atd…

    ČSFD je úžasná záležitost a ve spojení například s gamifikací, a větší sociální interakcí, (diskuze, like,…) by to byla skvělá úzce zaměřená sociální síť. Dalších možností, jak vylepšit uživatelské účty, je také mnoho. Následně cílená nabídka nových DVD s možností nákupu a jistě by se našlo mnoho dalších možností monetizace.

  4. Mě tam třeba chybí funkce, kde bych si mohla zadat dva herce a to mi vyhodí, jestli spolu někde hráli. Nebo taky rychlé zobrazení fotky, když si pouze najedu na odkaz nějakého herce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *