Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Minulý rok jsem mÄl možnost vidÄt výstavu Pražský hrad ve fotografii 1856 – 1900 by jsem natolik nadÅ¡en, že jsem se tÄÅ¡il na pokraÄovánÃ. V nedÄli bylo deÅ¡tivo a já tedy využil možnosti a s kámoÅ¡em jsem vyrazili.
Už od 10. srpna 2006 v Tereziánském kÅÃdle Starého královského paláce na Pražském hradÄ máte možnost vidÄt druhou Äást cyklu výstav vÄnovaných dÄjinám Pražského hradu pohledem fotografů.
Výstava, kterou poÅádá Správa Pražského hradu, bude pro veÅejnost otevÅena do 14. ledna 2007, každý den od 10.00 do 18.00 hodin.
Â
Rudolf Bruner-DvoÅák: Pražský hrad z nábÅežà v zimÄ, kol 1912
Â
Ke konci 19. stoletà nÄkteÅà fotografové upouÅ¡tÄli od popisných snÃmků a důraz kladli na vyjádÅenà nálady zábÄru. Pomohly jim v tom uÅ¡lechtilé fotografické tisky, které fotografii pÅipodobÅ?ovaly grafice, ÄÃmž zároveÅ? naznaÄovaly sepÄtà nového média s uznávanou umÄleckou tvorbu. V letech pÅed prvnà svÄtovou válkou docházelo také k prvnÃm pokusům o zachycenà Pražského hradu technikou barevné fotografie-autochromem. ÄastÄjÅ¡Ãm způsobem, jak dát fotografiÃm barvu, bylo tehdy kolorovánÃ. Mezi projekcemi svÄtelných obrazů, jak se kolorovaným diapozitivům ÅÃkalo, byly námÄty z Pražského hradu velmi oblÃbené dÃky jejich symbolice.
Â
Josef Sudek: VikáÅská uliÄka, kolem 1935
Â
Po vzniku samostatného státu, spojeném s pÅestavbou Pražského hradu na sÃdlo prezidenta, se promÄÅ?ovala také fotografie a náladový charakter zábÄrů se poÄÃnal vytrácet. Nová doba pÅinesla rovnÄž úsilà o systematiÄtÄjÅ¡Ã fotografickou dokumentaci. Vznikla nejen Äeskoslovenská tisková kanceláÅ, ale také takzvaný Hradnà fotoarchiv a Stavebnà správa, zÅÃzená roku 1919 jako pomocný úÅad KanceláÅe prezidenta. Význam fotografie a jejà rostoucà uplatnÄnà v tisku zrcadlil vznik mnoha agentur, z nichž pro dokumentaci Hradu byla nejpodstatnÄjÅ¡Ã Press Photo Service. V souvislosti se symbolikou sÃdla hlavy státu se na Pražském hradÄ vedle dokumentaÄnà a zpravodajské role fotografie zvýraznila také jejà role vlastivÄdnÄ reprezentativnÃ. Tu zrcadlila nejen hojná produkce pohlednic, ale také snÃmky do obrazových publikacà a Äasopisů, které prodÄlaly ohromný rozmach. Ve srovnánà s 19. stoletÃm byly dalÅ¡Ãm novým prvkem v Å¡ÃÅenà fotografických snÃmků.
Â
Neznámý fotograf: Zlatá uliÄka, kolem 1903, kolorovaný diapozitiv
Â
Na pÅelomu dvacátých a tÅicátých let byl pÅelom v názorech na fotografii již zcela zÅetelný. Nová generace fotografů, která pÅiÅ¡la s programem ostrosti, vÄcnosti, zájmu o detail a o nové pohledy z neobvyklých úhlů a stanoviÅ¡Å¥, byla doplnÄna fotografy hledajÃcÃmi sociálnà témata. Nadhledy a podhledy nebo zdůraznÄnà diagonály ovlivnily i bÄžné fotografy pÅi reportážÃch. Symbolickým zavrÅ¡enÃm stoletého vývoje fotografie byla výstava Sto let Äeské fotografie v roce 1939, která byla snad nejvÄtÅ¡Ã výstavou toho druhu na svÄtÄ a která pÅedstavila fotografii ze vÅ¡ech možných úhlů pohledu, práce souÄasné i historické. Byla symbolickou teÄkou za stoletou epochou nejvÄtÅ¡Ãch promÄn fotografie.
Je to fakt husty diky pouzil sem to na referat dik moc 🙂