Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

F. A. Brabec

Tento týden jsme měli cyklus přednášek o reklamě, které vedl František Antonín Brabec známější spíše pod uměleckým jménem F. A. Brabec. Je velmi pozitivně laděný a velmi zábavný člověk až jsem na konci přednášek litoval, že nestuduji kameru, abych mohl chodit na jeho další přednášky, které jsou výhradně pro studenty katedry kamery.

brabec.jpg

F. A. Brabec se narodil 30. listopadu 1954 v Praze. Vystudoval Gymnásium Jana Nerudy a během tohoto období (1970 – 1974) měl za sebou velké množství fotografíí a několik ocenění v domácích amatérských soutěžích. Několikrát se snažil dostat na FAMU katedru fotografie, kde mu doporučili, aby šel radši na kameru. Přestože kameru nikdy nedržel v ruce, byl přijat. V letech 1975 až 1981 se učil na FAMU a během tohoto období pracoval na profesionálních krátkometrážních dokumentech. S Martinem Bezouškou a Dušanem Kukalem natočil školní cvičení AEIOU (1980), uvedené po jedenácti letech do filmové distribuce. Spolupráci s režisérem Janem Svěrákem zahájil jeho školním filmem Sbohem, nádražíčko (1984).

brabec-bolero.jpg

Od roku 1982 pracoval ve filmových ateliérech na Barrandově od asistenta kamery přes druhého kameramana až k samostatné funkci kameraman, se kterou debutoval filmem Ireny Pavláskové Čas sluhů (1989), snímal Svěrákovu Obecnou školu (1991) a opět s Irenou Pavláskovou Corpus Delicti (1991). Se Svěrákem se sešel znovu jako kameraman při realizaci filmu Akumulátor 1 (1994). Jeho kameramanský výkon u filmu Jízda (1994) byl oceněnn Českým lvem. O dva roky později získal další lví sošku za film Král Ubu, který sám i režíroval. Byl kameramanem filmového experimentu Jana Němce Jméno kódu Rubín uvedeného do kin začátkem roku 1997. V roce 2000 měl původně natáčet komedii ze současné moravské vesnice Hodiny před slávou. Hlavním hrdinou měl být údajné muž, který hodlá „udělat’ bitvu tří císařů u Slavkova. Místo toho nakonec natočil zajímavou adaptaci „povinné” školní literatury – šest balad a jednu pohádku z Erbenovy sbírky Kytice. Dále režíroval filmy Krysař (2003) a Bolero (2004). Tento rok pilně pracuje na filmu Máj, který v mnoha ohledech navazuje na film Kytice. I když tuto látku zná každý ze školních lavic, dosud nikdo se ji neodvážil zpracovat filmově.

maj-brabec.jpg

Kromě filmové tvorby se věnuje kameře a režii reklamních spotů. Nejdříve jako kameraman u reklam Honzy Svěráka. Poté, co se jejich cesty rozešly, tak jako kameraman a režisér točil přes 50 reklam. Mnozí z vás určitě znají reklamy na Bohemia sekt, Komerční Banku (Tři králové), Lázeňské oplatky Kolonáda, Jupí Drink s Danem Nekonečným atd.
Vedle reklam vytvořil desítky hudebních videoklipů např. všechny klipy Karla Gotta, dále klipy pro jeho oblíbenou Ilonu Csákovou, nádherný klip pro Jaromíra Nohavicu, Daniela Landu atd. Mnozí v vás uritě znají barevný klip Mumuland Petra Kotvalda.

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *