Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Makoto Shinkai

Během těchto prázdnin “poznávám” samé zajímavé lidi. Tentokrát jsem zabrouzdal až do Japonska. Náhodou se mi do rukou dostal film Byôsoku 5 senchimêtoru (5 Centimeters per Second), jehož režisér Makoto Shinkai (新海 誠) mi byl doposud neznám. Film 5 Centimeters per Second je ze tří krátkých povídek o lásce, přičemž každá pojímá toto téma trochu jinak. Za doprovodu vizuálních a úchvatných obrazů jsou emoce ještě více umocněny. Prostě nádhera o kterou se musím podělit i s váma. Makoto Shinkai je japonský anime režisér, animátor, střihač a občasný dabér.

makoto shinkai

Makoto Shinkai se narodil v roce 1973 v japonském Naganu. Tato oblast je proslulá jako zimní letovisko díky své krásné a chladné krajině. Zde nasbíral inspirativní scenérie do svých děl. V roce 1991 zakončil studia na střední škole a až na druhý pokus v roce 1992 byl přijat na univerzitu Chuo v Tokiu se zaměřením na Japonskou literaturu. Vstoupil do literárního klubu, kde kreslil obrázkové knihy. Během studia na univerzitě žil poblíž Tokia v Saitamě. Zdejší krajinu použil ve svých filmech Kanojo to Kanojo no Neko (She and Her Cat) a Hoshi no Koe (Voices of a Distant Star). V roce 1994 vystudoval univerzitu a dostal práci ve firmě vytvářející počítačové hry. Během pěti let se naučil vytvářením herních videoklipů a grafických návrhů pro webový obsah pracovat s CGI (Computer Generated Imagery). Vytvořil mnoho nádherných videoklipů, které však firma zkracovala na kratší verze z čehož byl Shinkai velice zklamán. Toužil po svém delším anime, kde by mohl ukázat svou tvořivost a fantazii.

she-and-her-cat.jpg

Od roku 1997 tedy začal ve svém volném čase pracovat na krátkém anime. Po některých výtvorech jako např. Tooi Sekai, vytvořil krátký 5 minutový anime film Kanojo to Kanojo no Neko. Tento film vyhrál na festivalech několik ocenění. Největší odměnou však nebyla ocenění, která získal za tento film, ale byla to spolupráce, kterou navázal s panem Hagiwarou (který se stal později jeho producentem), a studiem Comix Wave (které se stalo jeho produkčním a právním partnerem). V té době pracuje na dalším anime s názvem Hoshi no Koe, které se stává dalším milníkem v jeho filmové tvorbě. Na začátku uvažoval o klidném příběhu, tak jako tomu bylo v She and Her Cat. Po rozhovoru s panem Kamatamou, který organizoval soutěž, kterou vyhrál, se rozhodl příběh zdramatizovat. Od odchodu ze svého minulého zaměstnání se z Makoto Shinkaie stal nezávislý tvůrce anime, kterým je do dnes. Některé anime studia a společnosti si všimly jeho činnosti a nabízely mu mnoho nabídek na spolupráci, které však Makoto všechny odmítnul, protože chtěl svůj film Hoshi no Koe dokončit s co nejmenším počtem spolupracovníků (Vše dělal na svém počítači Apple Power Mac G4 400MHz. Dokonce si film nadaboval sám se svou ženou. Později byl film předabován profesionály). Za pomoci pana Tenmona, paní Shinohary, paní Low, pana Hagiwary a dalších lidí bylo 25 minutové anime Hoshi no Koe dokončeno v lednu 2002. Tento film přinesl Makoto Shinkaii nevídaný úspěch.

hoshi-no-koe.jpg

V prosinci roku 2002 se vrhl Makoto Shinkai spolu s CoMix Wave do dalšího filmu Kumo no mukô, yakusoku no basho (The Place Promised in Our Early Days / Beyond the Clouds). Jedná se o jeho první celovečerní film. Film měl premiéru 20. listopadu roku 2004. V roce 2006 začal pracovat na zatím posledním filmu Byôsoku 5 senchimêtoru (5 Centimeters per Second), který měl premiéru o rok později.

5_centimeters_per_second.jpg

Jeho krátká videa jsem otitulkoval a dal na youtube. Takže si je můžete vychutnat se mnou.

Tooi Sekai – Other Worlds (1999)

Kanojo to kanojo no neko – She and Her Cat (1999)

3 Comments

  1. Makoto je opravdu skvely; prijde mi, ze se navic s kazdym dalsim projektem zlepsuje The place… bylo jeste takove neuplne ale 5 Centimeters je teda romance na kvadrat – jasne je to sladak a nekomu muzou prijit ty sakurove listky otravne, ale ja osobne ho mam velmi rad. Urcite stoji za to.

  2. Tak díky tobě jsem viděla ty jeho krátká videa a film Byôsoku 5 senchimêtoru jsem už viděla a je úžasný…ted si jen musim zkouknout Kumo no mukô, yakusoku no basho…
    A máš tu o něm zaujímavý informaca… 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *