Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Doug Jones

Hrál v mnoha známých filmech jako je Hellboy, Faunův labyrinth, Doom, Žena ve vodě atd. Ale pokud by před ním přímo stáli, tak ho nepoznají. Kdo to je? Doug Jones se proslavil ztvárněním filmových postav v kostýmech, do kterých by mělo hodně lidí problémy se dostat. Pro Douga to není problém a díky tomu je hvězdou filmového plátna.

doug-jones.jpg

Nejmladší ze čtyř bratrů, Doug Jones se narodil 24. května 1960 v Indianapolis (Indiana) a vyrůstal v Northeastside. Po Biskupské Chatard vysoké škole šel na univerzitu Ball State, kde absolvoval v roce 1982 s bakalářským titulem v oblasti telekomunikací a divadla, který byl jeho vedlejší předmět.

Na škole se naučil mimiku a zapojil se do souboru nazvaný “Mime Over Matter”, kde předváděl věci v bíle pomalovaném obličeji. “Po absolvování Ball State jsem byl jedno léto mim v zábavnim parku Kings Island v Ohiu. Strašení dětí z Kentucky je základem, co děláte tam dole” říká s úsměvem.

Doug také pracoval jako hadí muž. “Byli by jste překvapeni, kolikrát příjdete do styku s reklamou. Oni potřebovali někoho k držení krabičky Tide nebo něčeho. Jednou jsem se naskládal do krabice kvůli reklamě na jeansy.” Od té doby účinkoval ve stovkách televizních reklam, včetně reklamy na McDonalda, která je proslulá po celém světě, Mac Tonight.

Po skončení v divadle v Indianě se přestěhoval v roce 1985 do Los Angeles a neměl nouzi o práci – hrál ve více než 25 filmech, mnho televizních seriálů (včetně oceněném seriálu Buffy The Vampire Slayer, kde mu epizoda ‘Hush’ přinesla dvě nominace na Emmy) přes 90 reklam a hudebních videoklipů s lidmi jako Madonna, Red Hot Chili Peppers a Marilyn Manson.

hush.jpg

Ačkoliv je spíš znám za svou ikonickou práci pod maskou, jak je ohebný zombie ‘Billy’ v Haloweenské klasice Hocus Pocus, nebo hlavní Morlock ve filmovém remaku Time Machine z roku 2001, tak také hrál i ‘sebe’ ve známých filmech jako je Adaptation s Nicholasem Cagem, Mystery Men s Benem Stillerem, Batman Returns s Danny DeVitem a několika dalších nezávislých filmech.

warlock-doug-jones.jpg

Ale teprve jeho citlivá a elegantní postava ‘Abe Sapien’ ve filmu Hellboy, mu na jaře roku 2004 přivedla prestiž a schválu od kritiků i diváků.

doug-jones-abe-sapien.jpg

V roce 2006 se s mexickým režisérem Guillermo del Torem znovu spojili při natáčení španělsky mluveného fantasy/horrorového projektu El Laberinto del Fauno ( Pan’s Labyrinth ). V tomto filmu zvtárnil dvě postavy. Postavu Fauna a Vybledlého muže, který má slabost pro stravování dětí. Kromě toho, že musel na sobě mít tězké kostými se musel naučit veškeré dialogy ve španělštině.

panbehind-del-toro-jones.jpg

Rok 2005 pokračoval pro Douga v hektickém tempu v rolích ve filmech Doom, The Benchwarmers a Lady in the Water kultovního režiséra M. Night Shyamalana. Tento rok byl také úspěšný pro nezávislý film Cabinet of Dr. Caligari, který získal tři ocenění na Screamfest Horror Festival v Los Angeles, včetně ceny diváků. Dougova spolupráce s Guillermo del Torem pokračovala i v roce 2006, kdy si namluvil svoji postavu Abe Sapiena v televizním projektu animovaného Hellboye (dva 70ti minutové filmy).

doom-doug-jones.jpg

18. prosince roku 2006 dokončil natáčení své role ‘Silver Surfer’ ve filmu Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer, který vešel do kin v červnu 2007. Dougova postava ‘Surfera’ přináší opět chválu u kritiků i diváků. Poprvé se také dostal na předávání cen, kde s filmem El Laberinto del Fauno získali šest nominací a tři Oscary vyhráli, včetně za nejlepší kostýmy Dougových postav, které vytvořila společnost DDT Efectos Especiales v Barceloně pod vedením Davida Martiho and Montse Ribeho.

doug-jones-silversurf.jpg

Dne 16. května 2007 Doug namířil do Budapeště v Maďarsku, aby si zopakoval svoji roli Abeho ve filmovém pokračování Hellboy II: The Golden Army opět pod vedením Guillermo del Tora. Vedle oblíbené postavy Abeho si zahrál další dvě role ‘Anděla smrti’ a ‘Komorníka’.

doug-jones-angel-of-death.jpg

Rok od roku získává Doug Jones víc nabídek a můžeme ho vídat ve vysokorozpočtových filmech i v nezávislých projektech a pokud zrovna nepracuje, tak žije se svou ženou Laurie v Kalifornii. Brzy se můžeme těšit na film My name is Jerry, kde hraje hlavní roli a bude hrát bez jakýchkoliv masek.

4 Comments

  1. Masakr… Pro mě novinka.
    btw: spadám do kategorie “…nemají flash v lásce”, takže blog kvituji s povděkem 😉

    PS: web 2.0 connects people!

  2. Super článek – moc bě baví číst tvé články. Jsou nenáročné, ale informativní. super.

    K blogu. Je pěkně zpracování, ale zatím je zde málo informací. Negativně hodnotím zvolené uspořádání, je to matoucí a špatně se s tím pracuje 🙂

  3. Páni,to je teda skvělí.Vždycky mě zajímalo,kdo je v takovém kostýmu a jak vypadá v reálu ale nějak jsem se k tomu nedostala.Takže moc děkuji za informace,bylo to zajímavé a poutavé čtení . 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *