Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Annie Leibovitz – Hollywood portfolio 2009

O Annie Leibovitz jsem chtěl napsat už dlouho a tak ji tento týden věnuju dva články (během víkendu napíšu její profil do kategorie Lidé). Annie Leibovitz nafotila pro Vanity Fair sadu fotografií, na kterých zachycuje režiséry letošních (nejen) oscarových hitů se svými největšími hvězdami. Fotografie nafotila postupně během minulého roku a najdete mezi nimi dokonce i Heatha Ledgera. Ale začneme postupně (BTW. v citacích jsou moje komentáře k filmům).

Danny Boyle and Dev Patel Vanity Fair
DANNY BOYLE a DEV PATEL, The Dickensians

Film Slumdog Millionaire je jedním z filmů, které mě překvapili. Získal přes více než 70 ocenění a nominací včetně 10ti nominací na Oscara. Režisér Danny Boyle umí točit nízkorozpočtové velkofilmy, jak již dokázal filmy Mělký hrob a Trainspotting. Tímhle filmem to potvrdil. Na fotografii je vyfocen s hlavní postavou filmu Dev Patel, kterýhé čeká slibná kariéra.

Darren Aronofsky and Mickey Rourke Vanity Fair
DARREN ARONOFSKY a MICKEY ROURKE, The Ringers (Esa)

Darren Aronofsky patří mezi mé nejoblíbenější režiséry a na jeho film Wrestler jsem se hodně těšil. Jenže díky české distribuci tu možnost vidět ho v kinech není, tak jsem si ho pořídil vlastní cestou.

Citlivý příběh o tvrdém životě chlapa, pevného jako skála. Vždycky jsem mohl vidět wrestlery v televizi a jako dítě mě fascinovalo tohle “nesmyslné násilí”. Jenže kouknout se do zákulisí těchto lidí jsem měl možnost až teď. Aronofsky nezklamal. Jeho režie je prvotřídní a pro mě prostě nejlepší (hned pro Kubrickovi). Z herců dostal vše co se dalo a díky tomu jsem měl možnost po dlouhé době mít slzy v očích. Většinou se mi je podařilo potlačit, ale tentokrát ne. Tekly mi po tváři a vůbec jsem se za to nestyděl. Na druhou stranu mě překvapila žánrová odlišnost od předchozích Aronofskyho filmů. Jako by to nebyl jeho film. Dle mého názoru se tím připravoval na následující film Fighter, který nebude mít od Wrestlera daleko.

Sam Mendes and Kate Winslet Vanity Fair
SAM MENDES a KATE WINSLET, The Partnership (Spolupráce)

Neexistuje film od Sama Mendese, který by mě zklamal. Není tomu ani u filmu Revolutionary Road, kde hraje jeho žena Kate Winslet, která byla vyníkající i ve filmu The Reader.

Proč složitě budovat příběh lásky, když do ní můžeme vlítnout hned? Jak se říká, láska na první pohled. Jenže i to má svá úskalí. Vlítnete do něčeho po hlavě a postupně se objevují problémy. Láska má mnoho podob a v tomto Mendesově snímku ji najdete na každém framu. Tenhle film jsem prostě musel vidět. Snad nikdy jsem ještě neviděl něco podobného. Leonardo DiCaprio a Kate Winslet se znovu vracejí tam kde jim to jde nejlíp. Stejně jako v Titanicu zobrazili neobvyklou podobu lásky, která zahřeje na srdci a zároveň vtěsná slzy do očí. Leonardo už podobnou roli potřeboval. Jinak by se zaškatulkoval jako herec krimi filmů ve kterých poslední dobou hraje až moc. Velice mě však překvapila postava “blázna”, kterou hraje Michael Shannon. Ve filmu je jakýmsi katalyzátorem všeho, co nějakým způsobem ovlivní hlavní postavy filmu. Minimálně nominaci na Oscara si určitě zaslouží všichni co měli něco společného s filmem. Režisér, herci, hudba a kostýmy…

Gus van Sant Sean Penn Vanity Fair
GUS VAN SANT a SEAN PENN, The Milk Men (Mlékaři)

Gus Van Sant má hodně zvláštní filmografii a na film Milk jsem se podíval jen kvůli tomu, že je nominován na Oscara. Jinak bych tohle dílo nevyhledával.

Milk je jeden z dalších filmů zachycující bohatou americkou historii. Tentokrát se to netýká práv obyvatel černé pleti, ale homosexuálně orientovaných lidí. Příběh je to skvěle zpracovaný a odehraný. Jenže mě si nezískal. Film je spíš pro američany a jejich obyvatele. Během posledních pár let se homosexualita řeší všude a v tomhle filmu je to přesycením. Gus Van Sant se snaží propojit politiku a soukromý život hlavního představitele a však ouha. To se mu nedaří. Harvey v politickém životě musí hrát na všechny, aby si je získal. Ve svém soukromém životě jeho problémy diváka nezraní a nedokáží se s ním vžít. To až teprve skvěle udělaný závěr, který se povedl a kvůli kterému bych možná byl ochoten dát i tu čtvrtou hvězdičku.

Penelope Cruz and Woody Allen Vanity Fair
PENÉLOPE CRUZ a WOODY ALLEN, The Odd Couple (Podivný pár)

Abych se přiznal, tak jejich společný film jsem doposud neviděl. Woody Allen to s ženskýma umí a upřímně mu to závidím. Ale na druhou stranu jeho intelektuální stránku považuji za příliš přehnanou.

Ron Howard and Tom Hanks Vanity Fair
RON HOWARD a TOM HANKS, The Classicists (Klacisisti)

Tady mě překvapilo, že Ron Howard je vyfocen s Tomem Hanksem, když jejich společný film Angels & Demons ještě v kinech nebyl. Očekával jsem spíš někoho z herců z filmu Frost/Nixon. Da Vinci Code bylo pro mě zklamáním, tak jsem zvědav, jak se vypořádají s adaptací druhé Brownovy knihy.

Nicole Kidman and Baz Luhrmann Vanity Fair
NICOLE KIDMAN a BAZ LUHRMANN, The Colonists (Kolonisté)

Tahle fotografie mi jaksi k filmu Australia nesedí. Ale přesto se mi líbí, jak režisér Baz Luhrmann obdivuje krásu Nicole Kidman. Je tu však jistá spojitost s jejím prvním společným filmem Moulin Rouge.

Meryl Streep and John Patrick Shanley Vanity Fair
MERYL STREEP a JOHN PATRICK SHANLEY, The Undoubted (Nepochybný)

Opět mám pochyby co napsat. Viz. komentář.

Mám jisté pochyby. Ani nevím, jak mám na tento film pohlížet. Podobnou látku jsem doposud neviděl a tak to bylo pro mě něco úplně nového. A byl jsem za to velmi rád. Příběh je hodně komorní a děj plyne stejně pomalu jako roční období. Přestože jako hlavní role mají Meryl Streep a Philip Seymour Hoffman, pro mě je ústřední postavou filmu Amy Adams, která zahrála roli na výbornou. Avšak neodvážím se říct, že by odtlačila ostatní herce do ústraní. Je na stejné úrovni. Pro mě je to první film, co jsem viděl od režiséra Johna Patricka Shanleyho a myslím, že když se bude držet téhlé cesty, tak má nakročeno na zajímavou filmografii.

actors-directors-0903-pp09.jpg
CHRISTOPHER NOLAN a HEATH LEDGER, The Risktakers

Opět z dalších režisérů jehož filmy mě nikdy nezklamaly a mohu na ně koukat víckrát. Tato fotografie je však o proti ostatním zvláštní. Je černobílá a dá se říci, že vzpomínková. Heath Ledger se minulý rok předávkoval a zemřel. Rest in peace.

Clint Eastwood Vanity Fair
CLINT EASTWOOD, The Old Hand (Stará ruka)

Zde se dá říci: “To nejlepší na konec”. Eastwood je vyfocen samostatně, protože v jednom ze svých filmů minulého roku se ujal jak režie, tak i hlavní role. Film Gran Torino je pro mě nejlepším filmem roku 2008.

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *