Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak jsem prohrál mfestival na plné čáře

Ještě teď si to nemůžu připustit. Byl jsem podle všech velkým favoritem a těšil jsem se aspoň na jednu z hodnotných cen. Jenže jsem byl hodně naivní. Teprve teď jsem si všiml, že naivita je moje největší kladná i záporná vlastnost. Moji další budoucnost jsem zakládal na mfestivalu. Doufal jsem, že díky výhře se konečně budu moci osamostatnit a začít nový život v novém bydlení a hlavně jsem doufal v rozšíření mého portfolia o další vítězství, díky kterému by si mě mohli všimnou někteří lidi z reklamních agentur a nabídnou mi práci. Tak naivní jsem byl…
Ale pěkně od začátku. Vytvořil jsem celkem čtyři televizní reklamy (králíci, meditace, podprahová reklama a hypnóza), dva rádiové spoty (meditace, tlukot srdce) a jeden plakát. Do každé práce jsem dal vše. Dokonce jsem dostal i mail z mbank: “…Jinak vaši králíci (nebo sou to zajíci) sklidili mezi kolegy úspěch, všem se líbí, je to zábavné.” To opravdu potěšilo a moje naděje (naivita) tak stoupala výš.
Pak mi naději zničil Feri Macfričkins, který za nejlepší reklamu označil televizní spot Ivana Floreše Nechte za sebou všechny poplatky!. Ale co? Jsem přece naivní. Já to musím vyhrát! Navíc mi reklamu opět pochválil Martin Charvát – creative director z KONEKTORu, to mě opět uklidnilo.
16. června se šlo na vyhlášení cen do kina Světozor. Sedl jsem si na své místo a vedle mě si sedla pěkná slečna, kterou bych rád poznal, ale jsem hodně nervózní z vyhlašování. Před sebou jsem potkal Chlupise, který se soutěže také účastnil. Pozdravil jsem ho a šlo se na předávání cen. mbank měla doprovodný program, který byl místy vtipný a prodlužoval vyhlašování. Nervozita tak stoupá.
S překvapením jsem nominován mezi deset nejlepších plakátů. Úplně jsem na to zapomněl a nečekal jsem, že bych se mohl ze 153 plakátů dostat mezi deset nejlepších. Plakáty byly promítány na filmové plátno. Ale mé jméno bylo vyhlášeno u jiného plakátu. Vůbec jsem ho nedělal a neměl s ním nic společného. Samozřejmě u mého plakátu bylo řečeno jiné jméno. Jméno vítěze, který vyhrál s plakátem, u kterého bylo moderátorem řečeno mé jméno 🙂
Plakáty jsem nějak neřešil a těšil jsem se na rádiové a televizní spoty. U rádiových spotů jsem se nakonec nedostal ani mezi TOP10 a tak jsem nadějí čekal na vyhlášení vítěžů televizních spotů. Mezi TOP10 nejlepších televizních spotů se dostal pouze můj spot meditace. Výběr shortlistu poroty mě opravdu překvapil. Dostalo se tam i pár spotů, které bych tam vůbec nečekal. A naštvalo mě tak, že králíci jsou označeny za horší spot než některé ze shortlistu. Takže přejdeme k vyhlášení vítězů.
Druhé místo vyhrává… Ivan Kutil alias codeas se svým iPhone spotem. Upřímně řečeno jsem byl zaskočen. Očekával jsem, že mbank ocení to, co propaguje jejich skutečné produkty a nabídky. Nikoliv neexistující. Ale nápad měl codeas pěknej, takže mu to moc přeju. Vlastně mu musím pogratulovat i k vítězství bloggerské soutěže v Rotterdamu. Dvoje vítězství ve dvou dnech, tomu říkám opravdu úspěch!
První místo. Můj sen… se rozplynul čtyřmi slovy: Vítězem je “někdo jiný”. Aneb Ivan Floreš, o kterém jsem psal o něco výš. Gratulace. Po předání cen začal raut. Ztratil jsem chuť. Chlebíčky a víno nechávám na stole a odcházím se sklopenou hlavou…
Dalšího ročníku, který se koná příští rok se už nezúčastním. To už tam budou soutěžit i studenti filmových škol s profesionální technikou a s pedagogickým vedením.
Ale aspoň něco mi to dalo. Učím se v software Adobe Photoshop a After Effects. Začnu tvořit motion design, kde nebudu potřeboval žádné záběry točené mojí webkamerou a tím bych mohl dát mým novým reklamám profesionální nádech. Každopádně to nevzdávám a do světa reklamy se DOSTANU!

10 Comments

 1. ntr23: Snad příště, ale už jinde.
  Evča: To si nejsem jist, jestli jim vytři zrak. Spíš oni vytřou zase mě 🙂 Autogram ti už můžu jeden udělat. Bude o to cenější, protože bude z počátku kariéry 😀

 2. Nekriticky bych řekl, že tvoje reklama měla nejlepší nápad. Třeba to s bankovkou z iphonu jsem viděl už hodněkrát na youtube.

  A k té co vyhrála, na porotu asi více zapůsobilo zpracování než nápad. Jinak si nemůžu vysvětlit, že se tví králící nedostali ani do top10. Přesně takhle mě vypekla jedna porota na soutěži asi před měsícem. Nic si z toho nedělej, já bych rozhodně pokračoval v soutěžích ;).
  třeba včera jsem zahlédl tohle: http://www.swatchmtvplayground.com

 3. Jackub: Díky. Mno právě kvůli tak odborné poroty jsem očekával, že se bude hodnotit nápad a zpracování bude až na druhém místě. Na fastivalech v Cannes apod. to tak teda funguje. Podle mě měli velké slovo přímo hlavouni z mbank, aby “jejich” reklama vypadala dobře na filmovém plátně v kině, kde se teď bude měsíc promítat.

 4. Podle mě jednoduše neumíš prohrávat. Letošní neúspěch by tě naopak měl motivovat k tomu se zúčastnit příští rok znovu s lepšími výsledky. Nápad není všechno. Pokud nemáš prostředky na kvalitní zpracování (kdo dnes točí reklamy iSight kamerou?), tak s někým spolupracuj. Dodávej nápady, podílej se na zpracování, ale to přenech někomu kdo má kvalitní vybavení, prostředky a lidi.

  Mě osobně se nápad množících se peněz hodně líbí. Ale zpracování silně pokulhává. A to hodně ovlivní celkový dojem. A to nemluvím jen o kvalitě záznamu.

  Vítězný snímek je podle mě oprávněný. Boduje jak v nápadu, tak ve zpracování. Reklama s iPhonem se mi také hodně líbí, tudíž i ta má u mě bod.

  Tím nechci říct, že bych ti případné vítězství a odměnu na tvůj rozvoj nepřál, ale je někdy nutné smířit se s tím, že tam byly lepší kousky. A je jen na tobě, jestli chceš být taky lepší, nebo jestli budeš dobré nápady nechávat v nějakém amatérsky zpracovaném konceptu, kterého se posléze úspěšně chytnou jiní.

 5. JackuB: mohl bys prosím postnout alespoň jedno video s bankovkou, z toho množství “hodněkrát na youtube” ? Rád bych se podíval jak to mají udělané (pokud něco takového opravdu existuje 🙂

  Kryšpín má velmi dobré napady, bohužel je prodává moc lacino (viz 4 velmi dobré spoty v 1 soutěži). V tomhle ho obdivuji sám takhle nápady nečerpáml, navíc kdy víme jaký to má kopírovací efekt 🙂

 6. Martin Světlík: Máš pravdu, neumím prohrávat. Už od malička dávám do soutěži všechno pro to, abych vyhrál. A když třikrát po sobě v reklamních soutěžích vyhraju. Automaticky počítám i se čtvrtou. Já už takovej asi zůstanu.Ale máš pravdu s kvalitou zpracování. Proto jsem se zmínil o tom motion designu, kde nemusím investovat do techniky a přesto udělám kvalitní video.

  codeas: JackuB asi myslí takové ty videa s tím popcornem, ibeer, rentgen apod. S penězma nejspíš nikde není. Já bych udělal klidně jen jeden spot, ale kdy by se mi naskytla další možnost? A navíc, jsi mě teď motivoval k tomu, že mám rok na to, abych pořádně propracoval reklamu s králíky a potom už ji jen uploadnul do dalšího ročníku 😀

 7. Zdravím Tě, mrzí mě, že jsi nevyhrál. Sám jsem sváděl boj o první místo v kategorii Radiospot. Navíc, díky mě neznámé chybě hlasování běželo i po dead-linu, takže snad se i pánové a dámy v mBank poučili. Nehledě na to, že soutěž byla v jejím průběhu prodloužena o nějaký ten měsíc…

  Být tebou, jdu do toho příští rok znova 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *