Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Žurnalista v Keni

Při každoročním procházení fotografických výstav World (Czech) Press Photo jsem tiše záviděl fotografům, kteří mohli navštívit různé kouty světa a udělat tam pár snímků, díky kterým se pak dostali až na výstavu. Já se zatím (ťuk, ťuk) na žádnou fotografickou výstavu nedostal, ale za to teď navštívím Afriku.

Při každoročním procházení fotografických výstav World (Czech) Press Photo jsem tiše záviděl fotografům, kteří mohli navštívit různé kouty světa a udělat tam pár snímků, díky kterým se pak dostali až na výstavu. Já se zatím (ťuk, ťuk) na žádnou fotografickou výstavu nedostal, ale za to teď navštívím Afriku.

European Journalism Centre pořádal minulý rok workshop pro novináře, bloggery a další žurnalisty. Bylo to zajímavých 24 hodin v Bruselu. Poté začla ta těžší část.
Psaní článků o problémech světa, jako je voda, AIDS, malárie, školství atd. Přitom jsem objevil údaje a hrozné i krásné věci, o kterých jsem neměl tušení (ženská obřízka, Fred Soper – muž, který zachránil miliony životů). Začal jsem objevovat, studovat, zkoumat a psát články. Po několika měsících nakonec byla ze stovky autorů vybrána nejlepší patnáctka, do které jsem se dostal i já. Hlavní výhrou je trip do Afriky. Veškeré cestovní výdaje a stravování hradí EJC.

Jediný výdaj, který hradím já, je očkování proti žluté zimnici a antimalarika. Nejtěžší však bylo sehnání víz na britské ambasádě. Strávil jsem tím tři dny. První den jsem tam zanechal pas, protože jsem neměl průkazovou fotku. Druhý den jsem se nechal vyfotit a přinesl vyplněný 10 stránkový formulář. Další den jsem si šel vyzvednout již orazítkovaný pas. Stálo mě to 1450 Kč, ale to mi také proplatí EJC. Ještě musím zmínit, že když jsem v angličtině požádal o vízum, tak první jejich otázka byla: “Prosím Vás, mluvíte česky?” Vtipný.

A co tam vlastně v té Africe budu dělat? Zde je do puntíku naplánovaný můj program, takže to můžete brát jako obsah k mému dalšímu cestovatelskému deníku.

Den první, Pondělí (31. ledna)

08:00 – 12:00 Seznámení se s projektem Youth on the Move, který pomáhá epileptikům a nachází se v Kenyatta National Hospital
15:00 – 17:00 Návštěva *iHub_ – Inovační hub pro komunitu zajímající se o technologii. Je to otevřený prostor pro technology, investory, technologické firmy a hackery v Nairobi.
19:00 – 21:00 Večeře Pango Brasserie

Den druhý, Úterý (1. února)

05:00 Cesta na letiště (mám pocit, že se mě tu chtějí zbavit, kdo má v tolik vstávat 🙂 ), odlétáme v sedm hodin a za hodinu jsem z Nairobi v Kisumi, kde se před desátou hodinou ubytujem.
10:00 Návštěva Millennium Cities Initiative, který spadá pod Earth Institute na Kolumbijské univerzitě.
11:00 – 12:00 Návštěva nového ER (Emergency room) v Kisumi.
12:00 – 12:45 Prohlídka projektu Wandiege Water v Manyattě
13:00 – 13:45 Navštívíme denní školu v Kisumi
14:00 – 14:45 Prohlídka recyklačních plantáží v Nyalendě
Pak už jen pozdní oběd a v šest večer večeře v Nyanza Club.

Den třetí, Středa (2. února)

08:10 Setkání v hotelovém lobby a vyražení do Millennium Villages přes Luandu.
10:40 – 12:00 Náštěva Gongo Health Centre (zde se budu cítit jako rezident v Grey’s Anatomy)
12:00 Návštěva zeleného domu (green house) v Rawalo
14:00 Projdeme si síť včelínů, prohlédneme si výrobu medu a jeho balení
16:30 Návrat do Kisumu a v šest opět večeře

Den čtvrtý, Čtvrtek (3. února)

Po osmé se opět setkáme všichni v hotelovém lobby a v 08:30 vyrazíme do Millenium Village, tentokrát v Yale.
10:00 – 12:00 Prohlídneme si produkci malých rybek na rybí farmě v Uranga
12:15 – 14:00 Navštívíme základní školu Rabour. Zde poobědváme s dětmi, zapojíme se do různých aktivit apod.
14:30 Návrat do Kisumu, zabalení věcí a vyrazíme zpět na letiště odkud se vrátíme do hotelu v Nairobi
20:30 Večeře v Pango Brasserie

Den pátý, Pátek (4. února)

07:30 – 13:00 – Kenya National Domestic Biogas Programme – nenašel jsem oficiální český překlad, tak to nechávám v originále. Až se tam dozvím víc informací, tak o tom sepíšu článek. Ale jednoduše půjde o program Národní domácí bioplyn v Keni.
15:00 – 17:00 – Balení a cesta domů…

Tak tohle je můj program, který pak podrobněji sepíši a zdokumentuji až tam budu. Nějaké otázky?

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *