Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Můj konec televize Z1

Mnoho mých přátel se těšilo na nový rok 2011, protože ten předchozí (stejně jako ty další) stál za starou bačkoru. Já to měl jinak. Rok 2010 byl jeden z mých nejúžasnější a zapíše se hluboko do paměti. Na začátku roku 2011 jsem však ukončil studium na škole. A teď? Ze dne na den jsem bez práce. Dnešní půlnocí končí vysílání Z1, kde jsem více než rok a půl pracoval.

Po získání mého bakalářského titulu jsem se těšil, jak mě filmový průmysl uvítá s otevřenou náručí a nabídne mi mnoho možností, jak se uplatnit a já konečně získám nezávislost. Nestalo se tak. Téměř 3/4 roku jsem hledal práci, chodil na pohovory, rozesílal maily do různých produkčních společností. Ale nic.
Až jednou jsem narazil na inzerát nabízející práci v televizi Z1, kde hledají střihače/grafika. V popisu práce bylo zejména práce s Final Cut a pak další Adobe programy. Při pohovoru jsem zjistil, že je to naopak. Hlavní jsou Adobe Photoshop a Ilustrator a vedlejší Final Cut. No co. Adobe se nějak naučím. A taky naučil. Docházel jsem měsíc do sídla televize, kde jsem se učil přímo tím, že mě k tomu posadili a já začal prostě dělat. Když jsem něco nevěděl, zeptal jsem se. V režii jsem tak zažil pár horkých chvil, kdy režisér křičel, nadával a pak řekl: “Co tu vlastně dělám?”
To mě neodradilo. Budu v tom prostě nejlepší a udělám pro to maximum. A udělal jsem. Stal jsem se oblíbeným grafikem, který odvedl svoji práci na výbornou. Občas si mě vyloženě i vyžádali, že chtějí v režii mě a ne “toho” druhého. Byl jsem přidělen vždy na náročnější živé vysílání, protože se vědělo “že ten to nezkurví”.
Práce mě začala bavit a po přidání peněz jsem měl i slušné peníze, díky kterým jsem mohl konečně začít cestovat. Ale přišla i ta druhá stránka. Žádný čas na přátele, žádné další aktivity a sport. A hlavně můj zrak se z těch monitorů zhoršil o půl dioptrie.

A nyní? 24. ledna 2011 je konec. Co vlastně budu dělat? Jaký má ve skutečnosti rok 2011 se mnou plány? Je to začátek konec světa, který nastane v roce 2012? :)) Ne, je to výzva. Naučil jsem se bojovat se stresem a ani teď me stres ze ztracené práce neodradí. Mám přece svoje kvalitní CV. Určitě se najde někdo, koho zaujme a bude chtít právě mě (Mysli pozitivně!).

Ale spíš mám starost o něco jiného. Mé přátele-kolegy. Osud více než 150ti lidí se změnil také. V médiích se řeší všechno ohledně čísel, kolik co prodělalo apod. A za těmito čísly se schováváme my. Nikdy jsem netušil, že by se to mohlo stát i mě. Když jsme točili záběry propuštěných dělníků, tak jsme mluvili taky jen o penězích a nikoliv o lidech. Kdo vlastně jsme?
Mladý pár, který se vzal minulý rok. Žijí spolu a plánují budoucnost. Vůbec teď netuší, co bude dál. Seznámili se spolu a společně i pracovali. Sice každý v jiném oddělení, ale to jim nebránilo v tom, aby se mohli vídat. Stali se mými dobrými přáteli, se kterými jsme prožili své poslední období se seriálem Lost.
Stejně jako tento manželský pár, pochází z Karlovarského kraje více lidí, kteří našli v televizi Z1 ideální práci, která jim poskytla peníze, o kterých by si v bídném kraji mohli jen zdát.
Punkerka, která sice nosila sexy punčocháče a tvrdé boty, ale v hlavě to měla hezky srovnáno a byl s ní báječný pokec. V televizi Z1 byla spokojená, ale v konkurenční televizi ji nabídli víc. Tak nás opustila. Ale jen na několik měsíců. Nebylo to podle jejích představ a tak se vrátila zpět k nám. Měsíc potom je na tom stejně jako my. Naprosto bez práce.
Kamarádka, kterou jsem znal dřív. Žila rok v Anglii a vrátila se zpět. Hledala práci a jelikož já hledal za sebe náhradu během dnů, kdy budu ve škole. Doporučil jsem ji. Byla přijata a ona konečně mohla žít svůj pražský sen (původem není z Prahy). Ve středu se měla (bude) stěhovat do nového bytu. Co teď? Začíná s novým štítem, protože po škole byla v Anglii a teď má jen čtyři měsíce praxe. Bude těžké si hledat novou práci. Ale věřím, že to zvládne. Za tak krátkou chvíli si tam udělala víc přátel, než já za celou dobu. Určitě ji někdo pomůže.
Rozvedený starý chlap. Musí platit alimenty. Strašná drbna (v dobrém slova smyslu), který věděl o všem, co se v televizi šustlo. Nepamatuji si, že by si někdy vzal dovolenou.
Střihač, kterému se nedávno narodil malý syn. Přítelkyně na mateřské a on do dneška v práci.
Produkční, která kdysi byla mou spolužačkou. Nahradila tehdejší produkční, která šla za lepším (hodně lepším) v reklamní agentuře a která byla také mou bývalou spolužačkou. Konečně našla práci, kterou kdysi studovala. Jenže se tu moc neohřála taky. Znovu se dá na studia nebo zkusí štěstí jinde?
Spousta z nás mělo dvojí práci (já dokonce jedno období měl troje zaměstnání). Nyní doufají, že jim v druhé práci bude nabídnuto něco stálejšího a hlavně častějšího, aby si přivydělali více. Toto je jen zlomek z nás. S ostatními budu mluvit zítra při rozlučkovém večírku.

To je asi tam vše, co jsem chtěl říct. Snad jen ještě… Nevíte o nějakém fajn jobu?

11 Comments

 1. Chápu, že je to pro každýho (včetně Tebe) velká rána z čistýho nebe, takhle ztratit místo. Ale po přečtení tohohle se až po prsa brodím v patosu, sebelítosti i samochvále najednou.

 2. Přeji nalezení nové příjemné práce.

  Stejně se mi ten konec Z1 nějak nezdá, zdá se mi to trochu jako divadélko.

  Před měsícem na vánočním večírku vůbec nikdo z vás netušil, že se bude zavírat krám?

  Tak aspoň že v rámci českého zákona, i když si přišel o práci, dostaneš jednorázové odstupné nebo po nějakou dobu část platu. Snad si mezitím najdeš něco nového.

 3. Děkuji.

  Absolutně nikdo z nás nic netušil ani nikde nebyla zmínika nebo náznak. Navíc já na vánočním večírku nebyl, byl jsem v práci, kde jsem pracoval, aby si ostatní mohli večírek užít 🙂

  Pracoval jsem jako externista. Doufám, že nějaké odstupné dostanu.

 4. krasne napsane… ono bohuzel clovek ktery tam nepracoval nemuze vedet, proc se v takove sebelitosti utapime, proste to nechceme pustit i kdyz vime, ze je to mrtve. jeste jednou se omlouvam, ze kvuli me si nebyl na vecirku a chci ti moc podekovat, jelikoz to pro me byl obrovsky zazitek (vecirek)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *