Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Pomoc Japonsku prostřednictvím designu

V pátek (11. 3. 2011) postihlo Japonsko zemětřesení a mohutná tsunami, která si vyžádala stovky mrtvých, tisícovky zraněných a v elektrázně Fukušima hrozí jaderná havárie. Celé japonské impérium se posunulo o 2,4 metru a katastrofa způsobila zrychlení celé Země o 1.26 mikrosekund.

V pátek (11. 3. 2011) postihlo Japonsko zemětřesení a mohutná tsunami, která si vyžádala stovky mrtvých, tisícovky zraněných a v elektrázně Fukušima hrozí jaderná havárie. Celé japonské impérium se posunulo o 2,4 metru a katastrofa způsobila zrychlení celé Země o 1.26 mikrosekund. Jedná se o největší katastrofu v novodobé historii. Všichni kdo můžou, se snaží nějakým způsobem pomoci a v moderní době i grafičtí designéři.

Japonská vlajka se oficiálně nazývá Niššóki (japonsky: 日章旗; Sluneční vlajka), ale více je známá pod názvem Hinomaru (日の丸; Sluneční kotouč). Bílá je japonská národní barva a vyjadřuje čistotu a poctivost a červený kotouč je symbolem slunce. Jeho barva je symbolem náruživosti, upřímnosti a nadšení. V grafickém designu mohla spadat do minimalistického umění. Po katastrofě různé reklamní agentury a grafická studia převzala tento japonský symbol a úpravou vyjádřila svoji podporu.

Nejrozšířenější se stal James White, který vytvořil plakát díky nápadu rozpadajícího se symbolu. Ten se dá koupit v jeho vlastním obchodě a výtěžek jde na pomoc Japonsku. James White kreslí už od svých čtyř let a po úspěšných studiích byl najat zrovna do rozvíjejícího se webového průmyslu. Během 11ti let nasbíral mnohé zkušenosti ve společnostech jako je Toyota, Google, Nike, MTV, Universal atd. O svém umění píše i blog.
UPDATE: Plakát se do tří dnů vyprodal a vybralo se díky tomu přes $7,000.

Dalším designérem je The Norik, který se inspiroval právě Jamesem a pro Typcut vytvořil svůj plakát. Ten se však neprodává, ale odkazuje na webové stránky Červeného kříže.

S další obdobou vlajky přišla světoznámá reklamní agentura Wieden+Kennedy. Ve svém studiu vytvořil svůj návrh designér Max Erdenberger. Speciální stránka s informacemi nabízí možnost dárcovského příspěvku od 25ti dolarů vejš. Tokijská pobočka W+K navíc vytvořila web buji.me pro hledání nezvěstných.

Teprve jedenáctiletý grafik Kai Whiston se v oboru pohybuje 2-3 roky a svoje myšlenky na Japonsko vyjádřil další obdobou vlajky. Na svém portfoliu požádal o příspěvek pomocí webu http://www.helpjapanrecover.org/ nebo u Červeného kříže.

Aby to nebylo všechno jen o plakátech a vlajkách, tak Joshua Smith z Hydro74 navrhl tričko s cílem zvýšit povědomí o financování a podporu postižených katastrofou. Japonské Kanji na tričku je v angličtině “Save World Army”, což odkazuje na Armádu spásy v Japonsku. Tričko se dá předobjednat zde.

A nakonec něco z českého rybníčku. Lumír Kajnar z agentury Konektor okomentoval události v Japonsku pomocí toho, co umí nejlépe – tedy pomocí grafického designu.

Jak se vám tyto návrhy a hlavně způsob pomoci líbí? Myslíte, že je to dobrý nápad nebo je to jen přehlídka grafiků, kteří chtějí na sebe jen upozornit? Na základě těchto návrhů jsem vytvořil vlastní video na pomoc Japonsku.

Pomozte Japonsku from Kryspin on Vimeo.

2 Comments

  1. Způsob pomoci je to diskutabilní, raději pomůžu rovnou, než abych si ještě neco kupoval (u triček). Jako upozornění na weby pomáhajících organizací budiž.
    Ale jako grafika jsou vynikající, prakticky všechny mají nápad a jsou opravdu působivé. Přičemž Kajnarův seriál považuji za nejlepší.

  2. Velmi se mi to líbí.. obzvláště to rozpadající se symbol vlajky. Vystihující a nápadité. Jen tak dál.. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *