Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
I když nové technologie oproti tištěným knihám nabízejí několik výhod (ale mají také i své nevýhody), tak vždycky zůstanu u tradiční knihy. Rád nahlédnu do knihovny, dotýkám se knih, obracím skutečné stránky a jsou pro mě kdykolik a kdekoliv. Jenže tomu může být brzy konec.
V roce 2009 se prodalo elektronických knih za 313 milionů dolarů. To je nárust o 176,6 procenta oproti roku 2008. V roce 2010 to byl nárust už o 217,3 procenta oproti předchozímu roku. To jsou čísla, která uvádí Association of American Publishers. A takhle to v Americe začíná vypadat:
Zdroj: Tumblr
Přijde mi to poněkud pštrosovité. Ano, taky mám rád papírové knihy, ale pokrok se nedá zastavit. Kdysi dávno jsme možná mohli podobné nápisy, jako na zde uvedených fotkách, vidět v kamenolomech (“Lidé dávají přednost papyrusu před starým dobrým šutrem nebo levnějšími hliněnými tabulkami, proto zavíráme krám.”), ale samozřejmě i v mnoha dalších oborech. Stejně tak v době, kdy si lidé začali pořizovat auta, smutně končily obchody s jezdeckými potřebami. A do budoucna se jich zachovalo jen tolik, kolik bylo doopravdy potřeba.
Ona je v tom do jisté míry i neprozíravost těch obchodníků, kteří včas nepochopili aktuální trend a nenaskočili na vlnu ebooků včas. Možná, že řada těch někdejších obchodníků s jezdeckými potřebami, nebo spíše výrobců těchto potřeb, včas pochopila a místo sedel začali vyrábět kožené sedačky do aut a potahy na volant. Stejně tak dnes uspěje jen ten knihkupec, kdo pochopí, že je velký zájem o ebooky a přenastaví své portfolio služeb tak, aby to odpovídalo skutečné poptávce. Ti ostatní holt musí skončit a je úplně jedno, kolik let historie za sebou mají.
A já si nebudu snižovat kvalitu svého života jen proto, že nějaký obchodník včas neodhadnul vývoj trhu. Čtečku mám a stejně tak si nadále kupuju papírové knihy, které buď v e-podobě nejsou, nebo ještě současná čtečková technologie nedovoluje jejich kvalitní zobrazení (např. výpravné publikace plné fotografií). Ovšem za pár let může být opět vše jinak a už i ty výpravné publikace budou na čtečkách s barevným e-inkoustem vypadat jinak. Nemluvě o tom, až bude e-ink umožňovat rychlé překreslování a na čtečky se dostanou videa… Už teď vidím, jak krásné budou ve čtečkách cestopisné a přírodovědecké knihy typu National Geographic – včetně krásných fotek a videí.
Měl jsem hodně podobné názory, ale pak jsem dostal k Vanocum ctecku a zkusil a papirovou knihu uz jsem dlouho necetl. Malyho Kindla strcim skoro do kapsy a mam tam spoustu knih po ruce hned. Jedu na dovolenou nemusim tahnout pet knizek, ale v pohode takhle:)
Taky podle me nakonec zmenis nazor:)
Je jiný pocit poslouchat hudbu z vinylové desky, anebo z digitálního nosiče…
Je jiný pocit vylézt na horu pěšky, anebo se nechat vytáhnout lanovkou….
Je jiný pocit číst knihu tištěnou, anebo digitální…
Je to o pocitech a o vnitřním světě každého z nás, máme možnost volby, a to je dobře…
Jako v životě…
Tvůj blog se mi líbí.
Přeji hodně štěstí a chuti do další práce…
Marťas
aaa