Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Důvod, proč si nikdy nekoupím čtečku elektronických knih

I když nové technologie oproti tištěným knihám nabízejí několik výhod (ale mají také i své nevýhody), tak vždycky zůstanu u tradiční knihy. Rád nahlédnu do knihovny, dotýkám se knih, obracím skutečné stránky a jsou pro mě kdykolik a kdekoliv. Jenže tomu může být brzy konec.

V roce 2009 se prodalo elektronických knih za 313 milionů dolarů. To je nárust o 176,6 procenta oproti roku 2008. V roce 2010 to byl nárust už o 217,3 procenta oproti předchozímu roku. To jsou čísla, která uvádí Association of American Publishers. A takhle to v Americe začíná vypadat:

Zdroj: Tumblr

4 Comments

 1. Přijde mi to poněkud pštrosovité. Ano, taky mám rád papírové knihy, ale pokrok se nedá zastavit. Kdysi dávno jsme možná mohli podobné nápisy, jako na zde uvedených fotkách, vidět v kamenolomech (“Lidé dávají přednost papyrusu před starým dobrým šutrem nebo levnějšími hliněnými tabulkami, proto zavíráme krám.”), ale samozřejmě i v mnoha dalších oborech. Stejně tak v době, kdy si lidé začali pořizovat auta, smutně končily obchody s jezdeckými potřebami. A do budoucna se jich zachovalo jen tolik, kolik bylo doopravdy potřeba.

  Ona je v tom do jisté míry i neprozíravost těch obchodníků, kteří včas nepochopili aktuální trend a nenaskočili na vlnu ebooků včas. Možná, že řada těch někdejších obchodníků s jezdeckými potřebami, nebo spíše výrobců těchto potřeb, včas pochopila a místo sedel začali vyrábět kožené sedačky do aut a potahy na volant. Stejně tak dnes uspěje jen ten knihkupec, kdo pochopí, že je velký zájem o ebooky a přenastaví své portfolio služeb tak, aby to odpovídalo skutečné poptávce. Ti ostatní holt musí skončit a je úplně jedno, kolik let historie za sebou mají.

  A já si nebudu snižovat kvalitu svého života jen proto, že nějaký obchodník včas neodhadnul vývoj trhu. Čtečku mám a stejně tak si nadále kupuju papírové knihy, které buď v e-podobě nejsou, nebo ještě současná čtečková technologie nedovoluje jejich kvalitní zobrazení (např. výpravné publikace plné fotografií). Ovšem za pár let může být opět vše jinak a už i ty výpravné publikace budou na čtečkách s barevným e-inkoustem vypadat jinak. Nemluvě o tom, až bude e-ink umožňovat rychlé překreslování a na čtečky se dostanou videa… Už teď vidím, jak krásné budou ve čtečkách cestopisné a přírodovědecké knihy typu National Geographic – včetně krásných fotek a videí.

 2. Měl jsem hodně podobné názory, ale pak jsem dostal k Vanocum ctecku a zkusil a papirovou knihu uz jsem dlouho necetl. Malyho Kindla strcim skoro do kapsy a mam tam spoustu knih po ruce hned. Jedu na dovolenou nemusim tahnout pet knizek, ale v pohode takhle:)

  Taky podle me nakonec zmenis nazor:)

 3. Je jiný pocit poslouchat hudbu z vinylové desky, anebo z digitálního nosiče…
  Je jiný pocit vylézt na horu pěšky, anebo se nechat vytáhnout lanovkou….
  Je jiný pocit číst knihu tištěnou, anebo digitální…

  Je to o pocitech a o vnitřním světě každého z nás, máme možnost volby, a to je dobře…
  Jako v životě…

  Tvůj blog se mi líbí.
  Přeji hodně štěstí a chuti do další práce…

  Marťas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *