Jak na Instagram filtry se svým analogovým fotoaparátem

Mám zvláštní slabost pro staré věci, to je důvod proč se mi líbí Instagram. Oslavuje to klasickou estetiku filmových fotografií z dávných dob. Ale je tu hodně historie před fotografickými filtry, kde si mnozí z nás neuvědomují, že by dnešní aplikace neexistovali, kdyby se neinspirovali analogovou fotografií. Pojďme si tedy udělat fotku bez moderní technologie s našimi starými fotoaparáty.

Krok 1: Fotoaparát

Nejdříve je třeba si vybrat fotoaparát. Zvolil jsem několik typů na základě obecné estetiky vztahující se k fotografiím. Pak se seznam zúžil na níže uvedené fotoaparáty podle toho, jak blízké jsou jejich účinky k Instagram filtrům. Vzhledem k tomu, že tyto fotoaparáty jsou staré kousky, tak už se nevyrábějí. Ale najdete je v různých obchodech se starožitnictvím, na bleších trzích a nebo na ebay.

Lomo LC-A +
Lomo LC-A je 35 mm fotoaparát, který vám přináší zářivě barevné, kontrastní a přehledné fotografie. Původní LC-A byl představen v roce 1984 a v roce 2006 lomografie rozpoutala jeho nástupce LC-A +.

Polaroid Land Camera
Polaroid Land Camera je v mnoha různých modelech, který vám umožní vytvářet snímky rychle přímo z fotoaparátu. Polaroid začal prodávat tento typ fotoaparátů v roce 1948 a pokračoval ve výrobě až do roku 1983.

Polaroid SX-70
Polaroid SX-70 je rozkládací fotoaparát vyráběný v letech 1972 – 1981, což z něj činí sběratelský kousek mezi fanatiky instatních filmů. Jak SX-70 tak Polaroid Land Camera používají stejný typ filmu, ale většina SX-70 má autofokus (tato funkce je u digitálních fotoaparátů samozřejmostí), takže máte větší pravděpodobnost, že získáte ostřejší snímky fotografovaných objektů.

Holga
Holga je známá pro svou snovou lo-fi estetiku. Každý Holga je jiná, ale můžete očekávat, že vaše fotografie bude nějakou kombinací rozmazání, tmavých okrajů a světelných fleků.

DIANA +
V časných 60. letech minulého století byla Diana kultovní legendou a dnes opět získává na popularitě díky lomografii. Diany a Holgy jsou známé jako “hračky”. Mají plastové čočky pro vytvoření snových fotek a jejich křehká těla jsou ideální pro vytvoření světelných netěsností.

Holgaroid (Holga + Polaroid)
Holgaroid je Holga využívající film Polaroid, který je připevněný na zadní straně fotoaparátu. To vám umožňuje si vytvořit vlastní snové Polaroid fotky s tmavými okraji.

YASHICA Mat 124G
Yashica Mat je dvouoká zrcadlovka (TLR) a sběratelský kousek vyráběný v letech 1970 až 1986. Díky ní lze vytvářet neuvěřitelně ostré portréty.

Krok 2: Film + proces

Dále je na řadě film a jejich proces. Zde je rychlý přehled toho, jak zpracování barevného filmu funguje:
Existují dva typy barevného filmu, barevný negativní film, který se normálně zpracovává v chemickém roztoku nazvaný C-41, a slide film, který se zpracovává v chemickém roztoku tzv. E-6.

Pokud chcete experimentovat, tak si můžete vytvořit film v opačném chemickém roztoku, než je pro něj určen. Což vede k dramatickým změnám v barvě a expozici. Tomu se říká křížové zpracování (cross-processing). Většina profesionálních fotolabů vám umožní křížové zpracování, pokud o něj požádáte.

Nejběžnějším typem křížového zpracování se provádí pomocí slidových filmů typu Fujichrome Velvia a Kodak Ektachrome. Různé filmy reagují na křížové zpracování jinak a některé filmy nereagují vůbec (např. černobílý film).

S instatními filmy je to jinak. Vývoj se provádí přímo na filmu a jeho výsledek lze vidět během minuty až dvou. Tento nedostatek možnosti zpracování nám vynahradil The Impossible Project, který vyrobil velký počet filmů, nabízející různé barvy a estetiku. Stačí si jen vybrat.

Zde jsou filmy a jejich procesy zpracování, které vytváří barvy co nejpodobnější původním analogovým filtrům.

Fujichrome Velvia 50 (křížové zpracování)
Filmy Velvia 50 nabízí teplé, syté tóny při normálním zpracování. Při cross-processing se barvy posunou do modré a zelené.

Polaroid 600
Šestistovkový film nabízí okamžité vyvolání barevných fotografií, které mají často reálné barvy a odstíny, i když se to může lišit v závislosti na podmínkách.

Polaroid 600 (s prošlou lhůtou)
Při použití filmu po prošlé lhůtě může tento instatní film produkovat snímky s vybledlými barvami v oranžovém až žlutém tónu.

Polaroid 80 Chocolate
Sépiový film, který produkuje ve známém fialovo-hnědém tónu.

Kodak Ektachrome (křížové zpracování)
Ektachrome je obecně vyvážený film. Když použijete křížové zpracování, tak barvy nejsou moc vytaženy, ale fotky jsou jasnější a sytější (zejména žlutá a modrá).

Impossible Project PX 70
Nový experiment, který produkuje okamžité fotky s chladnými a vybledlými barvami.

Fujichrome Velvia RVP100
Všimli jste si někdy RVP100 v okrajích Nashville filtru? To je z filmu Fujichrome Velvia. Při normálním zpracování tento film nabízí mírně načervenalé až fialové zbarvení.

Impossible Project PZ 680
Instantní fotografie s teplejšími tóny oranžové nebo žluté.

Fujichrome Velvia 100F (křížové zpracování)
Velvia 100F poskytuje stejné barvy jako Velvia 50 při normálním zpracování. Když použijete křížové zpracování, tak budete překvapeni! V opačném směru nabízí teplé barvy v červeném tónu.

Ilford XP2
Ilford XP2 je chromogenní (tzn. že fotografie se nejdříve vyvolá ve stříbrné obrazu a ten se později může nahradit jinou barvou) film, kde se finální podoba vytvoří z různého barviva, což umožňuje černobílé fotografie s občasnými modrými tóny.

Krok 3: Hledání kombinací

Dalším krokem je testování různých kombinací. Hledání vzorců, které by odpovídali Instagram filtrům. Jaké kombinace tedy k nim patří?

(Filtry označeny RIP už Instagram nenabízí. Fotografie vpravo jsou všechny pořízeny analogovým filmem a nejedná se o Instagram filtry.)

A co vy? Experimentujete s vašimi fotoaparáty?

Leave a Reply