Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak na Instagram filtry se svým analogovým fotoaparátem

Mám zvláštní slabost pro staré věci, to je důvod proč se mi líbí Instagram. Oslavuje to klasickou estetiku filmových fotografií z dávných dob. Ale je tu hodně historie před fotografickými filtry, kde si mnozí z nás neuvědomují, že by dnešní aplikace neexistovali, kdyby se neinspirovali analogovou fotografií. Pojďme si tedy udělat fotku bez moderní technologie s našimi starými fotoaparáty.

Krok 1: Fotoaparát

Nejdříve je třeba si vybrat fotoaparát. Zvolil jsem několik typů na základě obecné estetiky vztahující se k fotografiím. Pak se seznam zúžil na níže uvedené fotoaparáty podle toho, jak blízké jsou jejich účinky k Instagram filtrům. Vzhledem k tomu, že tyto fotoaparáty jsou staré kousky, tak už se nevyrábějí. Ale najdete je v různých obchodech se starožitnictvím, na bleších trzích a nebo na ebay.

Lomo LC-A +
Lomo LC-A je 35 mm fotoaparát, který vám přináší zářivě barevné, kontrastní a přehledné fotografie. Původní LC-A byl představen v roce 1984 a v roce 2006 lomografie rozpoutala jeho nástupce LC-A +.

Polaroid Land Camera
Polaroid Land Camera je v mnoha různých modelech, který vám umožní vytvářet snímky rychle přímo z fotoaparátu. Polaroid začal prodávat tento typ fotoaparátů v roce 1948 a pokračoval ve výrobě až do roku 1983.

Polaroid SX-70
Polaroid SX-70 je rozkládací fotoaparát vyráběný v letech 1972 – 1981, což z něj činí sběratelský kousek mezi fanatiky instatních filmů. Jak SX-70 tak Polaroid Land Camera používají stejný typ filmu, ale většina SX-70 má autofokus (tato funkce je u digitálních fotoaparátů samozřejmostí), takže máte větší pravděpodobnost, že získáte ostřejší snímky fotografovaných objektů.

Holga
Holga je známá pro svou snovou lo-fi estetiku. Každý Holga je jiná, ale můžete očekávat, že vaše fotografie bude nějakou kombinací rozmazání, tmavých okrajů a světelných fleků.

DIANA +
V časných 60. letech minulého století byla Diana kultovní legendou a dnes opět získává na popularitě díky lomografii. Diany a Holgy jsou známé jako “hračky”. Mají plastové čočky pro vytvoření snových fotek a jejich křehká těla jsou ideální pro vytvoření světelných netěsností.

Holgaroid (Holga + Polaroid)
Holgaroid je Holga využívající film Polaroid, který je připevněný na zadní straně fotoaparátu. To vám umožňuje si vytvořit vlastní snové Polaroid fotky s tmavými okraji.

YASHICA Mat 124G
Yashica Mat je dvouoká zrcadlovka (TLR) a sběratelský kousek vyráběný v letech 1970 až 1986. Díky ní lze vytvářet neuvěřitelně ostré portréty.

Krok 2: Film + proces

Dále je na řadě film a jejich proces. Zde je rychlý přehled toho, jak zpracování barevného filmu funguje:
Existují dva typy barevného filmu, barevný negativní film, který se normálně zpracovává v chemickém roztoku nazvaný C-41, a slide film, který se zpracovává v chemickém roztoku tzv. E-6.

Pokud chcete experimentovat, tak si můžete vytvořit film v opačném chemickém roztoku, než je pro něj určen. Což vede k dramatickým změnám v barvě a expozici. Tomu se říká křížové zpracování (cross-processing). Většina profesionálních fotolabů vám umožní křížové zpracování, pokud o něj požádáte.

Nejběžnějším typem křížového zpracování se provádí pomocí slidových filmů typu Fujichrome Velvia a Kodak Ektachrome. Různé filmy reagují na křížové zpracování jinak a některé filmy nereagují vůbec (např. černobílý film).

S instatními filmy je to jinak. Vývoj se provádí přímo na filmu a jeho výsledek lze vidět během minuty až dvou. Tento nedostatek možnosti zpracování nám vynahradil The Impossible Project, který vyrobil velký počet filmů, nabízející různé barvy a estetiku. Stačí si jen vybrat.

Zde jsou filmy a jejich procesy zpracování, které vytváří barvy co nejpodobnější původním analogovým filtrům.

Fujichrome Velvia 50 (křížové zpracování)
Filmy Velvia 50 nabízí teplé, syté tóny při normálním zpracování. Při cross-processing se barvy posunou do modré a zelené.

Polaroid 600
Šestistovkový film nabízí okamžité vyvolání barevných fotografií, které mají často reálné barvy a odstíny, i když se to může lišit v závislosti na podmínkách.

Polaroid 600 (s prošlou lhůtou)
Při použití filmu po prošlé lhůtě může tento instatní film produkovat snímky s vybledlými barvami v oranžovém až žlutém tónu.

Polaroid 80 Chocolate
Sépiový film, který produkuje ve známém fialovo-hnědém tónu.

Kodak Ektachrome (křížové zpracování)
Ektachrome je obecně vyvážený film. Když použijete křížové zpracování, tak barvy nejsou moc vytaženy, ale fotky jsou jasnější a sytější (zejména žlutá a modrá).

Impossible Project PX 70
Nový experiment, který produkuje okamžité fotky s chladnými a vybledlými barvami.

Fujichrome Velvia RVP100
Všimli jste si někdy RVP100 v okrajích Nashville filtru? To je z filmu Fujichrome Velvia. Při normálním zpracování tento film nabízí mírně načervenalé až fialové zbarvení.

Impossible Project PZ 680
Instantní fotografie s teplejšími tóny oranžové nebo žluté.

Fujichrome Velvia 100F (křížové zpracování)
Velvia 100F poskytuje stejné barvy jako Velvia 50 při normálním zpracování. Když použijete křížové zpracování, tak budete překvapeni! V opačném směru nabízí teplé barvy v červeném tónu.

Ilford XP2
Ilford XP2 je chromogenní (tzn. že fotografie se nejdříve vyvolá ve stříbrné obrazu a ten se později může nahradit jinou barvou) film, kde se finální podoba vytvoří z různého barviva, což umožňuje černobílé fotografie s občasnými modrými tóny.

Krok 3: Hledání kombinací

Dalším krokem je testování různých kombinací. Hledání vzorců, které by odpovídali Instagram filtrům. Jaké kombinace tedy k nim patří?

(Filtry označeny RIP už Instagram nenabízí. Fotografie vpravo jsou všechny pořízeny analogovým filmem a nejedná se o Instagram filtry.)

A co vy? Experimentujete s vašimi fotoaparáty?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *