The diary of a strategic thinker

Polaroid SX-70 a můj nový instantní svět

Tento rok je pro mě zlomový, co se týče oblasti fotografie. Účast na několika soutěžích, fotografické exhibice a nakonec nové přírustky v podobě fotoaparátů. Poslední změna proběhla nedávno, kdy mi přišel balíček z USA s Polaroidem SX-70, který jsem našel na ebayi za 60 dolarů (normální cena se pohybuje od 100 dolarů výše). Původně jsem si říkal, že za tu cenu s ním nebude něco v pořádku, ale byl jsem překvapen v jak perfektním stavu se tento Polaroid z konce 70. let minulého století zachoval.
S instatní fotografií jsem se poprvé setkal v mém dětství, když mému otci půjčili Polaroid (pokud mě paměť neklame, tak to byla Spectra) a my jsme tak mohli nafotit své Vánoce na instatní film. Kupodivu jsem si mohl udělat pár fotek i já a podlehl jsem tomu, jenže pak mi naši řekli, jak je drahý film o tohoto fotoaparátu, můj sen o vlastnictví Polaroidu se rozplynul.
Až nyní… Po (mnoha) letech jsem vyzkoušel fotografování na instantní film v Paříži a v létě opět navštívil Code:Mode, kde jsem poznal kluky z PolaroidLove. Od té doby jsem věděl, že si to chci znovu vyzkoušet a rozhodl se pro koupi vlastního Polaroidu.
Volba hned padla na SX-70, jenž je nejslavnější verzí, která kdy byla vyrobena a její cena přitom stále stoupá, protože zachovalých kousků už není mnoho. Na ebayi jsem ji našel za 60 dolarů a nechal si ji poslat. Pak jsem si pro jistotu koupil i blesk na jedno použití (má v sobě deset žárovek a po jejich použití je třeba vložit nový blesk) a z The Impossible Project jsem si poslal, v rámci akce poštovné zdarma, kožené pouzdro a film.

Polaroid SX-70

Co se týče zásilek, tak bych chtěl podotknout, že je výhodné si posílat balíky pomocí DHL. Ta má vlastní celnici a u balíků do 100 Eur neřeší CLO, zatímco Česká pošta to řeší (již nad 22 Eur) a vy tak můžete krásně strávit den na celní poště. Polaroid za 60 dolarů jsem si musel proclít a kožené pouzdro s filmem za 60 euro mi přišlo bez problémů až domů.

Polaroid SX-70

Z mé první várky instantního filmu nic dobrého nevyšlo. Protože film je příliš citlivý a manuálně jsem měl mít nastavenou expozici na nejtmavší části, i když je slunečno. To jsem netušil a až po několika fotografiích pochopil princip. Druhý film už přináší očekávané ovoce.

Polaroid SX-70

Samozřejmě toto je jen imigovka, se kterou si nebudu moci dovolit fotit neustále. Jednak můžou přestat vyrábět film a nebo nebudu mít dostatek peněz na to, abych si mohl koupit film do zásoby. Ale jedno vím jistě… Můj Polaroid SX-70 bude cestovat se mnou a pokaždé si udělám z cesty jednu fotku na památku.

Polaroid SX-70

A co váš instantní svět?

Sdílet s ostatními: