Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Virální marketing The Dark Knight Rises

Taky už se těšíte na nový film Christophera Nolana? Že bude mít premiéru až v roce 2012? Nevadí! Vždyť nám čekání zase vyplní interaktivní zábavou, která nezná hranice. Vzpomínáte si přece na virální marketing Temného rytíře. Stejná kampaň nás čeká i do premiéry dalšího dílu. A začala právě dnes…
Datum 20. května si zapamatujte. Došlo totiž ke spuštění oficiálních stránek filmu. TheDarkKnightRises.com (nebo TheDarkKnightRises.WarnerBros.com). Ale na jejich stránkách není nic, jen černé pozadí a zvuk skandujících lidí. Zvukový soubor spustíte kliknutím na černou plochu.
Netrvalo však dlouho a jeden z fanoušků přišel na to, že když si zvukový soubor spustí v audioprogramu, tak ve zvukovém spektru se říká: “#thefirerises”, což uživatelům sociálních sítí nedělalo problém, aby odhalili, že se to odkazuje na twitter účet Twitter.com/TheFireRises.

Tento twitter účet pomáhá návštěvníkům odhalit tajuplný obrázek, skývající se na stránce – http://www.thedarkknightrises.com/image.html.

Stačilo se jen přihlásit přes facebook nebo twitter a na vašem účtě se objevil odkaz na tuto stránku. Netrvalo dlouho a celý obraz se díky velké základně fanoušků odhalil. A my jsme poprvé mohli spatřit Toma Hardyho v roli Banea.

S blížící se premiérou posledního dílu filmového Harryho Pottera se začali objevovat zprávy, že se před filmem objeví teaser na The Dark Knight Rises (Warner Bros. je studio zastupující oba tyto filmy.), což se pak potvrdilo a v úterý 12. července, tedy dva dny před premiérou Harryho Pottera a Relikvií smrti – část 2, se na oficiálních stránkách objevil první plakát.

Diváci od čtvrtka houfně chodili na premiéru posledního Harryho Pottera, který překonal rekordy v tržbách a za víkend vydělal 168 milionů dolarů. Tím překonal o deset milionů rekord Temného rytíře. Diváci v kině tak mohli vidět teaser na The Dark Knight Rises a ostatní si museli počkat do pondělí 17. července, kdy se na oficiálních stránkách objevil odkaz na facebook page, kde můžete vidět teaser v HD kvalitě.

Ač se na internetu objevovali fotky a videa z natáčení, které skalní fanoušci skrytě natočili opodál od místa natáčení. Stejně si Warneři hlídají bodové momenty, které se týkají filmu. 5. srpna se objevil odkaz na obrázek, nesoucí název “selina_kyle.jpg”. Skalní fanoušci ví, že jde o jméno postavy, ze které se stane Catwoman a že ji v třetím díle bude hrát Anne Hathaway.

Selina Kyle as Catwoman

Že na obrázku jako kočičí žena nevypadá? To je možná důvod, proč se soubor jmenuje jejím pravým jménem. Nemusí mít na sobě celý kostým a nebo se tato asistentka Bruce Waynea ve skutečnosti nestane Catwoman. O tom můžeme zatím spekulovat, i když špionážní fotky fanoušků nám ukazují více spoilerů a lidé tak mohou přijít o překvapení ve filmu.

4. listopadu se na stránkách UJAM objevila pozvánka od Hanse Zimmerma (hudební skladatel, skládající hudbu pro The Dark Knight Rises), kde se můžete stát součástí filmu, díky vašemu hlas nebo zvukům. Součástí je i hudební ukázka, která se velice podobá první zvukové stopě, zveřejněné při spuštění oficiálních stránek.

Slova, která lidé mají opakovat, zní Deh-shay, deh-shay bah-sah-rah, bah-sah-rah, což by údajně mělo v maročtině znamenat něco ve smyslu jako “on povstal”. Hans Zimmer pak spolu se svým týmem všechny zvuky zpracuje do určité podoby, která bude použita ve filmu.

S blížícím se datem projekce šestiminutového prologu (16. prosince), který bude uveden před filmem Mission: Impossible – Ghost Protocol ve vybraných IMAX sálech, začíná rozjezd pořádné virální kampaně. 8. prosince magazín Wired zveřejnil memo CIA, ve kterém je představen doktor Leonid Pavel, expert na nukleární paliva a jaderné reaktory. Je nezvěstný a prsty v tom má pravděpodobně Bane.

Další tajemný dokument dostal časopis Empire, ve kterém jeden člen z neuvedené milice tvrdí, že se Pavel před někým skrývá, a snaží se ho za 3 miliony dolarů prodat CIA.

Později se k těmto dvou dokumentům připojil třetí, z již známého twitter účtu @TheFireRises, ve kterém se píše o jakési operaci Operation Early Bird. Tato “Operace ranní ptáče” podle dokumentu vypukne 9. prosince v 10 hodin pacifického času.

Netrvalo dlouho a název Operation Early Bird si lidé vyhledali na internetu a našli webovou stránku OperationEarlyBird.com, na které běžel odpočet.

Když odpočítávání dosáhlo času nula, objevila se prázdná mapa, pod kterou byly dvě políčka, k zadání souřadnic. Nebralo to ovšem ledajaké souřadnice. Musela to být správná kombinace. Pasující čísla se dala najít na oficiální stránce thedarkknightrises.com, kde kombinace tajemných hlasů, doprovázených zvukovými elektronickými efekty, hlásila čísla.

Po zadání nahlášených čísel se na mapě (USA, Kanada a UK), zveřejněné na webové stránce OperationEarlyBird.com, objevily zelené tečky. Po kliknutí na tyto místa jste získali možnost rezervace lístku na exkluzivní early projekci úvodního prologu The Dark Knight Rises, která je naplánovaná na úterý 13. prosince v 10 hodin ráno. Zájem o lístky byl velký a zelené tečky se začaly zbarvovat do červené.

Když byly všechny lístky vybrány, tak se web thedarkknightrises.com opět proměnil v informační stránku, kde byl k vidění již vydaný teaser a plakát. Nově k nim byl přidán nový vizuál v podobě plakátu, kde Bane odchází od zničené masky Batmana a je doplněn sloganem The legend ends.

Po projekcích se hodně diskutoval a rozebíral trailer ze všech úhlů. A aby internetová média měla stále o čem psát, tak jim poštou přišla tuba pokrytá mapou Gothamu a uvnitř se nacházelo tričko s obrázkem Banea.

Mapa byla počmáraná červenou fixou a zobrazovala 5 zón, kde Bane zaútočí. Jenže se jedná o mapu Gothamu a nezobrazovala skutečná místa, kam by skutečný člověk mohl zajít.

Pak bylo dlouho ticho po pěšince, než byli fanoušci 19. března vyzváni na stránce Design by Humans, aby udělali návrh oficiálního trička The Dark Knight Rises. Výherné tři práce vybere samotný režisér Christopher Nolan a prvních pět nejlepších si rozdělí částku $13,000.

Nakonec se přihlásilo 644 návrhů a od 30. dubna se každý den vzestupně vyhlásil jeden návrh.

30. dubna se zároveň změnil web thedarkknightrises.com do podoby vyšetřovací složky, uvnitř které je zatykač na Johna Doeho aka Batmana.

Součástí spisu je také seznam míst, kde se nachází graffiti, která vyzývají Batmana k návratu. Lidé z celého světa mají tyto graffiti vyfotit a odeslat na kontakt tdkr07202012@gothampolicedepartment.com (nebo použít hastag #tdkr07202012), tím postupně mohou odhalovat jednotlivá filmová políčka z nového traileru.

Odhalená políčka se pak objevila na stránce TDKR07202012.com, kde fanoušci v případě sehnání všech políček uvidí trailer dříve, než je oficiálně stanoveno – tj. na premiéře filmu Avengers dne 3. května. Což se během pár hodin stalo a lidé na internetu mohli vidět nový plnohodnotný trailer, který spustil další vlnu očekávání.

TENTO ČLÁNEK BUDE AKTUALIZOVÁN S DALŠÍMI VIRÁLNÍMI HŘÍČKAMI TÝKAJÍCÍ SE FILMU THE DARK KNIGHT RISES (Doporučuji sledovat můj twitter účet @kryspin, kde budu o novinkách informovat)

4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *