Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Mysl nejlépe funguje při rychlosti 8 mílí za hodinu

Před koncem minulého roku jsem měl příležitost navštívit reklamní festival Eurobest, který se každý rok koná v jiném evropském městě. Tentokrát se konal v Antverpách a já se po dlouhé době opět podíval do Belgie (Bruggy jsou boží!). Původně jsem o festivalu nechtěl vůbec psát, ale jedna přednáška si mě tak získala, že jsem se rozhodl udělat v novém roce razantní změnu a začít běhat. Proto bych se po dvou měsících běhání s vámi rád podělil o zápisky, které mě nakoply, abych se sebou něco udělal.
Řečníkem byl Peter Ampe – kreativní ředitel agentury DDB Brusseles, který je držitelem 26 lvů z festivalu Cannes Lions, 11 Effie awards, na Eurobestu vyhrál dvakrát Grand prix a spoustu dalších ocenění v rámci soutěží The One Show, D&AD, NYF, LIA, Clio atd. S námi se rozhodl podělit se o své zkušenosti s běháním, které mu pomáhají v rámci vymýšlení nápadů, a nyní vám tyto zkušenosti předávám já.
Těch 8 mílí za hodinu v nadpisu berte jako metaforu, na konci článku se sami dozvíte, jakou rychlostí byste měli běhat. Zároveň misí tohoto článku je, abyste nehledali nápady. Nápady si najdou vás, protože budou přicházet v okamžiku, kdy budete běhat.

Rozcvička

Před každým běháním je potřeba se rozehřát. A nejlépe se člověk rozcvičí chůzí. Každý z nás chodí, ať už na toaletu nebo ven na nákup. V průběhu toho vás může napadnout spoustu věcí. Samotný Aristoteles věděl, že pohyb myšlení neškodí. Během svých přednášek neustále chodil a jedna teorie říká, že z tohoto jeho zvyku vznikl název tzv. peripatetické školy, který vychází právě z řeckého slova pro chůzi.
Další filozof Jean-Jacques Rousseau se přiznal, že jeho mysl pracuje pouze s jeho nohami. Takže jeho mysl může generovat nápady, jen když chodí. A abychom nezůstali jen u filosofů, tak Philip Roth jednou řekl, že musí ujít půl míle na každou stránku, kterou chce napsat.

philip-roth

Před dvěma lety vědci zjistili, že lidé mají více nápadů, když chodí. A není to jen tím, že dostáváte více vjemů od věcí kolem vás. Když totiž chodíte, tak do vašeho mozku putuje více kyslíku a ten je aktivnější. Ještě aktivnější je v případě, když začnete běhat. Tím se dostáváme k hlavní podstatě běhání…

Peter se ptal kreativců kolem sebe, co se děje v jejich mysli, když běhají. Patrick Glorieux (copywriter z agentury 72andSunny) se podělil o názornou ukázku se špagetami. Díky běhání nachází Patrick jednoduchá řešení pro velmi komplikované problémy a má všechno srovnané v hlavě.

brain-desk-run

Ještě jednou se vrátíme k vědcům. Peter kdysi narazil na článek, který vysvětluje, co mozek dělá během běhu a dozvěděl se, že když běháte, tak tak se deaktivuje čelní lalok (levá přední část mozku na obrázku níže), což je část mozku, která je zodpovědná za naše racionální myšlení. A když je naše racionální myšlení eliminováno, tak přichází více nápadů, protože jim nic nebrání k rozkvětu.
Podobná situace nastává, když spíte. V průběhu spánku nemáte žádné racionální sny, ale zdají se vám samé divné situace apod.

Brain-scan-run

LSD běh

A konečně přichází na řadu běh. Peter Ampe nám všem představil metodu LSD run (long slow distance, neboli vytrvalostní pomalý běh), kterou bychom měli praktikovat. Běhat, aniž bychom si byli vědomi svého fyzického těla. To je velmi důležité! Není to o tom, jak rychle běžíte, je to o tom, jak pomalu běžíte.
Při této aktivitě se musíte vyhnout dvěma základním věcem:

  1. Žádné vstupy, které vás budou rozptylovat (rozebereme dále)
  2. Žádné anaerobní úsilí – běháte příliš rychle, protože se chcete dostat k vašemu maximu

Druhý bod je těžké kontrolovat, protože vaše mysl intuitivně potřebuje cítit vaše fyzické tělo, cítit bolest, cítit to úsilí. Tomu se člověk právě musí vyhnout, protože jinak k vám nebudou přicházet nápady. „Neočišťujete“ totiž svou mysl, jen se soustředíte na bolest a fyzické úsilí.

Na co si dávat pozor

Jak však poznat, že běháte správně? Peter přišel s jednoduchým vzorcem. Měli byste běhat na 70 procentech vaší maximální tepové frekvence (70 % z čísla 220-věk). Pokud je vám tedy 25 let, tak by vaše tepová frekvence neměla překročit hodnotu 137. V mém věku třiceti let bych měl mít maximální frekvenci 133.

Hudba, hrudní pásy na měření tepu, davy lidí kolem vás… To jsou vstupy, kterým se musíte vyhnout, protože vás budou jen rozptylovat. Běhejte na místech, kde je spousta volného místa kolem vás a nikdo vás nebude rušit.

Vzdálenost v rámci LSD běhu není důležitá. Podstatnější je čas. Bez ohledu na to, jaký jste běžec, tak 45 minut je ideální doba. Když budete běhat déle, tak se začnete soustředit na fyzickou bolest, která se začne objevovat intenzivněji.

Další velmi důležitá poznámka je, že vaši mysl nemůžete naprogramovat. Nemůžete si říct, že potřebujete nápady na tohle a tohle. Stačí, když to budete mít v podvědomí a o dál se o to nestarat, protože vás při běhu budou navštěvovat náhodně následující myšlenky:

  • Jednoduchá řešení pro velmi komplikované problémy
  • Nápady pro zadání (briefy)
  • Sebepoznání

Jak si zapamatovat všechny myšlenky?

Když Peter poprvé doběhl domů a snažil se zaznamenat jeden nápad na papír, tak mu z čela kapal pot, který rozpil inkoust. Od té doby používá Peter dvě metody k ukládání nápadů:

  1. Telefon – díky LSD běhu neběháte tak rychle, takže jste schopni mluvit. Stačí vytáhnout telefon a namluvit si svůj nápad do záznamníku.
  2. Mantra – opakujte si svůj nápad, než se vám dostane do hlavy. Pak si ho později snadno vybavíte. Je to stejné jako se sny, když se probudíte a nemluvíte o svém snu, tak ho zapomenete. Když ale o něm mluvíte a sdílíte ho s někým, tak si na něj vzpomenete i později.

A to je vše, o co se s námi Peter Ampe podělil v rámci své přednášky na Eurobestu. Abych to ještě shrnul, tak běhejte sólo po dobu 45 minut a bez hudby. Důležitý je LSD běh, kterého dosáhnete, když budete běhat na hodnotě 70 procent vaší maximální tepové frekvence. Díky tomu nastane přirozený tok myšlenek a navíc spálíte tuky jako bonus.
A teď mě omluvte, jdu si zaběhat…

Zdroj úvodní fotografie: Eurobest

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *