Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Good luck, Mr. Gorsky

Pokud jste byli v kině na filmu Watchmen (rež. Zack Snyder), mohli jste v úvodních titulkách filmu vidět vtipnou scénku z přistání na Měsíci (4:27). Kosmonaut tam řiká hlášku “Good luck, Mr. Gorsky” (Hodně štěstí, pane Gorsky).

Tato hláška tam není jen tak. Má svůj vlastní příběh:

Při misi Apollo 11 jako první vstoupil na měsíc astronaut Neil Armstrong a pronesl slavný výrok “Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo”. Ale to není jediná věta, kterou pronesl. Zároveň komunikoval s ostatními astronauty a kontrolní věží na zemi. Těsně předtím než vstoupil na měsíc, pronesl tajemnou poznámku “Good luck, Mr. Gorsky.”

Mnoho lidí z NASA se domnívalo, že tato příležitostná poznámka byla pro nějakého Sovětského kosmonauta se kterým soupeřil. Nicméně toto jméno nebylo nalezeno v řádném ruském ani americkém vesmírném programu. V průběhu let se mnoho lidí ptalo Armstronga, co tou větou myslel. Armstrong se však vždy jen usmál.

5. července 1995 ve Floridském městě Tampa Bay byla znovu po 26ti letech od pronesení věty reportérem položena stejná otázka. Tentokrát se dočkali odpovědi. Pan Gorsky už byl po smrti a Armstrongovi nic nebránilo tomu, aby odpověděl na otázku.

Když byl ještě dítě, tak si hrál s kamarádem na dvoře baseball. Jeho kamarád odpálil míček až k sousedovic oknu ložnice. A sousedé byli právě manželé Gorských. Jak se malý Armstrong sklonil pro míč, uslyšel paní Gorskou, jak kříčí na Gorského, “Orální sex! Ty chceš orální sex?! Abys ho dostal, tak by musel chodit sousedovic kluk po Měsíci!”

Pravdivý příběh…

Ne tak pravdivý, jak by se zdálo. Tento příběh je ve skutečnosti hoax (falešné zprávy rozesílané řetězovými maily), který se rychle ujal a psalo se o tom v novinách jako o skutečném příběhu. A díky vyprávění tohoto vtipu komikem Buddy Hackettem získal příběh status legendy, podle skutečných událostí. Z přepisu audio nahrávek z přistání je však jasné, že větu “Good luck, Mr. Gorsky” Armstrong nikdy neřekl, což i on sám potvrdil.

Některé příběhy je třeba vymyslet, aby bylo co vyprávět…

4 Comments

  1. Dneska sem mluvil s pilotem modulu, co Armstronga vysadil na měsíci (v rámci rámci 22. Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů byl u nás na škole) a ten mi potvrdil, že je to jen joke. že nic takovýho neřek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *