Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Nauka o snech

Snění je jednou z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zkušeností v našem životě. Během Římské éry byl některé sny předkládány před římský senat k analýze a výkladu snu. Mysleli si totiž, že jsou to zprávy od bohů. Vykladači snů doprovázeli také vojenské vůbed do bojů a kampaní! Kromě toho je známo, že mnoho umělců dostalo tvůrčí nápad právě ze svých snů. Ale co vlastně ve skutečnosti víme o snech?

1. Zapomenete 90% z vašich snů
Do pěti minut po probuzení zapomenete polovinu svého snu. Do deseti minut už je 90% snu pryč.

2. Slepí lidé také sní
Lidé, kteří oslepli po narození mohou vidět ve svých snech obrazy. Ti, kteří se narodili jako slepí, nevidí žádné obrazy, ale mají stejně živé sny, které se týkají jejich dalších smyslů – zvuk, čich, hmat a cit.

3. Všichni sní
Každá lidská bytost má sny (kromě případů extrémní psychické poruchy). Pokud si myslíte, že se vám nic nezdá – prostě jste je zapomenuly.

4. V našich snech vidíme pouze tváře, které již známe
Naše mysl nevymýšlí tváře – v našich snech vidíme skutečné tváře skutečných lidí, které jsme potkali během našeho života, ale nemusíme to vědět, nebo si pamatovat. Všichni zahlédneme miliony tváří po celý život, takže máme nekonečnou zásobu tváří, které může náš mozek použít ve snech.

5. Ne každý sní v barvách
Celých 12% pozorovaných lidí sní pouze v barvách černé a bílé. Zbývající počet sní v plném barevném spektru. Studie z období od roku 1915 až do 1950 tvrdila, že většina snů byla černobílá, ale tyto výsledky se začaly měnit v roce 1960. V současné době pouze 4,4% snů, u lidí pod 25 let, jsou černobílé. Nedávný průzkum odhaduje, že tyto změny mohou být spojeny s přechodem černobílého filmu k barevnému.

6. Sny jsou symbolický
Máte-li sen o nějakém konkrétní tématu, není to jen sen. Sny mluví v hluboce symbolickém jazyku. Ať už symbol ve vašem snu něco znamená, rozhodně to není symbol sám pro sebe.

7. Emoce
Mezi nejčastější emoce, ktere ve snech zažijete, je úzkost. Negativní emoce máme častěji než pozitivní.

8. Můžeme mít čtyři až sedm snů během jedné noci.
V průměru můžete mít jiný sen každou jednu až dvě hodiny za noc.

9. Zvířata sní také
Studie byly provedeny na mnoha různých zvířatech a všechny vykazují stejné mozkové vlny během spánku jako lidé. Když sledujete spícího psa, tak můžete vidět občasné pohyby tlap a také vydávání zvuků, jaky by se za něčím ve snu honili.

10. Ochrnutí těla
REM (Rapid eye movement – rychlé pohyby očí) spánek zaujímá asi 20–25 % celkové doby spánku u dospělých, jeho celková doba trvání je asi 90–120 minut.
Během REM spánku je tělo ochrnuté pomocí mozku, aby se zabránilo fyzickému pohybu těla, které by mohlo způsobit pohyb ve snu. Nicméně, je možné, že tento mechanismus bude spuštěn před, během nebo po normálním spánku, zatímco se mozek probouzí.

11. Začlenění do snů
Naše mysl interpretuje vnější podněty, kterými jsou naše smysly bombardovány během spánku, a učiní je součástí našich snů. To znamená, že někdy v našich snech slyšíme skutečné zvuky, které jsou začleněny do cesty. Například se vám může zdát, že jste na koncertě, zatímo příbuzný hraje na kytaru, když spíte.

12. Muži a ženy sní odlišně
Muži mají tendenci snít více o ostatních chlapech. Přibližně 70% z postav ve snu jsou jiní muži. Na druhou stranu, sny žen obsahují téměř stejný počet mužů a žen. Muži mají obecně ve svých snech agresivnější emoce, než jejich ženské protějšky.

13. Jasnovidecký sen
Výsledky několika průzkumů po celém světě ukazují, že mezi 18% a 38% lidí, kteří zažili alespoň jeden prorokující sen, z nich 70% zažilo déjà vu. Procento lidí, které věří v jasnovidecké sny je pravděpodobně ještě větší – v rozmezí od 63% do 98%.

14. Pokud chrápete, tak nemůžete snít
Toto je pouze fáma. Chrápání je pouze problém dýchání, zatímco snění je mentální proces.

15. Ve snu můžete zažít orgasmus
Sex nemusíte prožívat jen v reálném životě, ale také i ve snu. Pocit orgasmu ve snu je stejně silný jako skutečný bez mokrého výsledku. Pocity během lucidního snění (dotek, rozkoš atd..) mohou být příjemné a silné (věřím, že i silnější) jako pocity zažité ve skutečném životě.

Zdroj: Bored Panda

3 Comments

 1. Zajímavé.

  Zvláště ta část o barevných a černobílých snech. Ale nabízí se tím několik otázek – proč má film tak významný vliv na podobu snů a to v době, kdy biograf nebyl tak častou zábavou? Troufám si tvrdit, že i kdybych se díval měsíc každý den na pět černobílých snů, i tak bych nezačal snít černobíle. Předtím, než by film vynalezen člověk opět musel snít v barvách, proč by “přešel” na B/W kvůli filmu a novinám?

  Rovněž mi přijde být tvrzení, že můžeme mít 4-7 snů v jedné noci, poněkud striktní. Jednak proto, že sny nemívají začátek a konec, jsou spíše jako Apollinairovo pásmo, kdy skáčeme z jednoho snu do druhého či se všechny prolévají v jeden. Krom toho jsem kdesi četl (zdroj si již nepamatuji), že průměrný sen trvá 5 sekund, čímž se dostáváme spíše k více otázkám než odpovědím…

  Co se týče “jasnovideckých” snů, mám zažil jsem něco zajímavého. Ve snu se mi zdálo to, co se přesně stalo za 2 týdny potom. Podvědomí má úžasnou sílu spojovat všechny střípky dohromady, ale o tom asi málo kdo pochybuje 🙂 Rovněž mi sny často pomáhají v mé práci…

  Připomíná mi to úvodní slide z přednášky z psychologie. S.Freud: Na snech je zajímavé to, že se někdy vyplní a jindy ne. Třeba tuhle se mi zdálo, že ležím vedle krásné ženy a ráno se probudím, sahám kolem sebe a nic… A pak se mi tuhle zdálo, že jsem se po…, ráno sahám kolem sebe a fakt!

  PHATE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *