Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak upéct Instagram sušenky

Aplikace Instragram na iPhone (a brzy i na Android) se stala ve světě velice populární a používá ji přes 7 milionů uživatelů. Jedná se o aplikaci pro fotografy, kde pomocí filtrů můžete dát obyčejné fotografii umělecký nádech. Aplikace je též charakteristická svou ikonkou, kterou se teď pokusíme upéct.

Tento recept je psán na 48 sušenek o velikosti 5 x 6 cm.

Ingredience

Dvakrát 1/2 šálku a 2 polévkové lžíce (375 gramů) nebělené hladké mouky (můžeme použít i 1/2 šálku celozrnné pšeničné mouky)
1 šálek (176 gramů) tmavého hnědého cukru, lehké balení
1 čajová lžička (6 gramů) jedlé sody
3/4 čajové lžičky košéru nebo hrubé mořské soli (4 gramy)
7 lžic (nebo 100 gramů) čerstvého másla, nakrájíme na dvou až tří centimetrové kostky a zmrazíme
1/3 šálku (114 g) mírný-ochuceného medu
5 lžic (77 g) mléka, plnotučné je nejlepší
2 polévkové lžíce (27 g) čistého vanilkového extraktu

Ingredience na doplnění (volitelné množství)
3 polévkové lžíce (43 gramů) krystalového cukru
1 čajová lžička (5 g) mleté skořice

Výroba těsta: Smíchejte mouku, hnědý cukr, prášek do pečiva a sůl v misce. Poté dejte do kuchyňského robota vybaveného ocelovou čepelí nebo elektrického mixéru. Krátce zamíchejte. Pak přidejte máslo a dvakrát v robotovi zamíchejte, nebo zmixujte na nízkých otáčkách, až je směs konzistencí hrubého těsta.

V malé misce ušlehejte med, mléko a vanilkový extrakt. Přidejte mouku a jednou zamixujte nebo několikrát sešlehejte na nízkých otáčkách až stěsto stěží příjde k sobě. Bude to velmi měkké a lepkavé. Položte velký kus fólie a poprašte lechce moukou, pak na to vyklopte těsto a zválcujte do obdélníku o tlouštce 2 a půl centimetru. Zabalte a zchlaďte v lednici asi na 2 hodiny nebo to můžete nechat přes noc. Mezitím můžete připravit doplněk na ochucení tak, že kombinujete v misce cukr a skořici.

Tvorba sušenek: Rozdělte těsto na dvě poloviny a jednu polovinu vraťte do chladničky. Posypte moukou pracovni plochu a válejte těsto na dlouhý obdélník, asi tak Tříbil i vrstvu mouky na pracovní plochu a válet těsto na dlouhý obdélník asi 3 milimetry tenký. Těsto bude lepit, takže přidávejte mouku podle potřeby. Na šířce krájejte těsto po 5 cm, mezi jednotlivými řezy nechávejte jeden cm mezeru, aby se poté sušenky do sebe nezapekli. Na výšku zase krájejte po 6 centrimetrech taky s mezerou. Ze zbylých proužků, můžete uválcovat zbytek dalších sušenek.

Umístěte sušenky na dva plechy potažené papírem na pečení a posypejte polevou (cukr se skořicí). Nechte zchladit v lednici na 30 až 45 minut nebo v mrazáku na 15 až 20 minut. Celý proces opakujte i s druhou várkou těsta.

Poté nastavte troubu na horní i spodní pečení a předehřejte na 350 °C.

Zdobení sušenek: Uprostřed každé sušenky udělejte svislou čáru, ale dávejte pozor, aby jste neprojeli těstem. Pomocí párátka nebo špejle píchejte do těsta a vytvořte tečkované řady. 4 řady po dvou tečkách na každé straně.

Pečeme 15 až 25 minut, dokud to nezhnědne a je na dotek pevná. V půlce vždy otáčejte, aby se propekla z obou stran. Můžete též použít ocelovou mříž a nestarat se o otáčení sušenek. (Původní recept vyžaduje dobu 25 minut, ale nové trouby vydávají více horka, takže pro jistotu kontrolujte častěji. Nikdo nemá rád spálené sušenky.)

Během pečení si připravíme fondán v jednotlivých barvách a připravujeme podle Instagramové ikonky.

    – Větší plátky světle hnědé a menší plátky tmavě hnědé.
    – Kolečko světle hnědé a na něj menší kolečko černého fondánu.
    – Malý čtvereček černé na jedné straně a čtyři plátky duhy (červená, žlutá, zelená, modrá) na straně druhé.
    – Malý kousek tmavě hnědé, kde párátkem vyryjeme INST.

Pak vyndáme sušenky z trouby, ozdobíme fondánovými plátky…

A máme Instagramové sušenky!

Recept byl převzat z Smitten Kitchen

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *