Přáli jste si někdy psát jako Haruki Murakami? Jeho nový román 1Q84 odhaluje řadu tajemství jeho tvůrčího psaní prózy. 1Q84 je trilogie, která má 928 stran a v Japonsku se za první měsíc prodalo milion výtisků prvního dílu. Třetí díl se prodává třikrát rychleji než první část. Anglický překlad se na pulty dostal v těchto dnech a český překlad bude prý ke konci tohoto roku. O čem, že Murakamiho nový román je?
1Q84 se skládá ze dvou dějů, které se střídají po kapitolách. V jedné linii sledujeme příběh ženy se jménem Aomama, která je nájemný vrah a když uslyší Sinfoniettu Leoše Janáčka, dostane se do alternativního Československa v roce 1984 a proto jej označí 1Q84 (Q jako Question mark – otazník). V druhé linii se spisovatel Tengo (ghostwriter) musí vypořádat s přepisováním knihy autora s podivným jménem “Fukaeri”, aby se kniha mohla zapsat do literární soutěže. Jenže při bližším poznání Fukaeri, má Tengo pocit, že se jeho dosavadní život začíná rozpadat.
Z vyprávění Aomame a Tenga se v průběhu jednoho roku (od dubna do prosince) dozvíme hluboké a propletené spojení, které je pojí ještě blíž: Krásná a dyslektická dospívající dívka s jedinečnou vizí, tajemný náboženský kult, který vyprovokoval přestřelku s metropolitní policií, samotářská a bohatá vdova, která provozuje útulek pro týrané ženy, odporně ošklivý soukromý detektiv, mírná ale nemilosrdně efektivní stráž a podivně naléhavý sběratel televizních poplatků.

Už se taky nemůžete dočkat? Jak tedy napsat příběh, který se podobá snu, jenž budou snít i samotní čtenáři? Zde je pět bodů s hesly, které doprovází poznámky ke knize.

1. Pište jednoduše a opatrně: “Při psaní se to jevilo zdánlivě jednoduché, ale při čtení se ukázalo, že to je ve skutečnosti propočítané a uspořádáné s velkou péčí.”

2. Vynechte všechna zbytečná slova: “Žádná část nebyla přepsána, ale zároveň měla všechno, co potřebovala.”

3. Zaměřte se na doslovné popisy: “Přenesené výrazy byly ponechány na minimu, ale popisy byly stále živé a bohatě zbarvené.”

4. Dotkněte se temných témat: “Zvláštní temnota proniká do stylu novely… bylo to jako mýtický dětský příběh, ale skrytý hluboko někde v tmavé tendenci.”

5. Napište hudební prózy: “Styl měl především hudební kvality. I bez čtení nahlas musí čtenáč ocenit hlubokou zvučnost.”

Sdílet s ostatními: