Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Líbí se mi slova

Když textař Robert Pirosh dorazil v roce 1934 do Hollywoodu, dychtivý po místě scenáristy napsal a rozeslal následující dopis všem režisérům, producentům, manažerům, na které si vzpomněl. Tento přístup zafungoval a po třech pohovorech vzal práci pisálka ve společnosti MGM.
Piroshova kariéra se rozjela a po práci pro bratry Marxe a v roce 1949, získal Oscara za námět a scénář k filmu Bojiště.

Vážený pane:

Líbí se mi slova. Líbí se mi tučná slova jako sliz, podlost, lepkavý, patolízal. Líbí se mi vážná, hranatá, skřípavá slova, jako je puritánský, hašteřivý, prachatý, rozlučkový. Líbí se mi falešná, černobílá slova, jako je funebrák, zlikvidovat, kadeřnictví, polosvět. Líbí se mi uhlazená slova obsahující písmeno „V“ jako je například Svengali, kultivovaný, bravurní, verva. Líbí se mi křehká, křupavá, praskající slova, jako je tříska, hák, strkanice, nevrlý. Líbí se mi rozmrzelá, nabručená, zamračená slova, jako je potulovat se, zlostný, všivý, hulvát. Líbí se mi nebeská, zdvořilá, božská slova, jako je hravý, vyšťavený, noblesní, děsný. Mám rád elegantní, květinová slova, jako je letní, putovní, Elysium, Halcyon. Líbí se mi červivá, spirálovitá, moučná slova, jako je kraul, špek, kvílení, kapka. Líbí se mi mazlivá, hihňající se slova, jako je přeslen, bublání, šumění, krknutí.

Líbí se mi slovo scenárista více než textař, tak jsem se rozhodl ukončit moji práci v newyorské reklamní agentuře a vyzkoušet štěstí v Hollywoodu, ale předtím než jsem se do tohoto úkolu pustil, šel jsem do Evropy na roční studium, rozjímání a dovádění.

Právě jsem se vrátil a stále mám rád slova.

Mohu s vámi prohodit pár slov?

Robert Pirosh
385 Madison Avenue
Room 610
New York
Eldorado 5-6024

(Zdroj: Letters of Note – překlad je opět volný, protože v originále jsou použita slova, která se v češtině nedají vyjádřit jedním slovem)

One comment

  1. Skvěle napsáno, díky za povedený překlad. Ta hravost se slovy v jeho dopise je něco co se nevidí každý den.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *