Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Koho by před sto lety napadlo, že dokumentární fotografie publikovaná v tisku může lhát?! O tom, že může, se však lidstvo posléze mnohokrát přesvědčilo. A stále častěji se o tom přesvědčuje s nástupem digitálních technologií.
cca 1860: Tento téměř ikonický portrét Amerického prezidenta Abraham Lincolna (nalevo) je kompozicí Lincolnovy hlavy a těla politika Johna Calhounyho (vpravo).
Srpen 1989: Obálka časopisu TV Guide zobrazuje tento obrázek denní talk-show, kde byla hostitelem Oprah Winfreyová. Fotografie byla vytvořena spojením hlavy Winfreyové a těla patřící herečce Ann-Margret, pořízené z roku 1979. Kompozice byla vytvořena bez vědomí Winfreyové nebo Ann-Margret. Podvrh byl odhalen módním návrhářem pracující pro Ann-Margret, který jí dělal šaty.
Červenec 1992: Obálka časopisu TexasMonthly zobrazuje, jak Texaská guvernérka Ann Richardsonová sedí rozkročmo na motocyklu Harley-Davidson. Fotografie byla vytvořena spojením hlavy Richardsonové a těla jakési modelky.
Únor 1994: Takové digitální složení olympijských krasobruslařek Tanyi Hardingové a Nancy Kerriganové se ukázala na obálce New Yorku Newsday. Fotografuje zobrazuje soupeřky bruslející spolu. Krátce po soutěži zaútočil na Kerriganovou spolupracovník manžela Hardingové.
Červen 1994: Digitálně pozměněná fotografie OJ Simpsona (nalevo) se objevila na obálce časopisu Time, krátce po zatčení Simpsona obviněného za vraždu. Fotografie byla upravena z originální fotografie (vpravo), která se objevila beze změny na titulní stránce časopisu Newsweek. Magazín Time byl následně obviněn za manipulaci fotografie k tomu, aby zobrazila Simpsona “temnějším a “výhružným” dojmem.
Prosinec 1997: Tato digitálně pozměněná fotografie manželů McCaugheyových se objevila na obálce časopisu Newsweek, krátce poté co Bobbi porodila sedmerčata. Tato fotografie (ta vlevo) byla upravena s pomocí originální fotografie zobrazené na časopisu Time. Newsweek manipuloval s fotografií za účelem, aby narovnaly zuby Bobbi (a možná se chtěli pomstít časopisu Time za Simpsona), a následkem toho byl časopis obviněn za pokus udělat ženu “atraktivnější”.
Září 2000: S nadějí k zápisu studentů jiných ras na Wisnonsinskou univerzitu v Madisonu, byla upravena fotografie na obálce brožurky, vložením studenta tmavé pleti do davu bílých fotbalových fanoušků (fotografie vpravo) pořízených roku 1993. Vložený portrét studenta tmavé pleti, starší Diallo Shabazz, byl pořízen v roce 1994. Úřednící na univerzitě se obhajovali tím, že strávili léto hledáním fotografie, jež by ukázala školní rasovou rozmanitost, ale bezúspěšně.
(české) pokračování příště…
Anglický zdroj:Digital tampering
A bude hůř. 🙂
“pokračování příště” — a nebo tady
http://www.cs.dartmouth.edu/farid/research/digitaltampering/
😉 Odkaz na originál mi tu trošku chyběl.
Nechci být hnidopich, ale při překladu došlo k pár chybám – Oprah nebyla hostem, naopak “hostitel”, moderátor. Anglické “host” k tomu podpásově svádí. 🙂
[1] Děkuji za upozornění a pomoc s angličtinou. Odkaz jsem chtěl dát v závěrečném dílu, abych měl jistotu, že návštěvníci se budou těšit na další článek. Teď už ani nemá cenu pokračovat v článku.
[2] Jen pokračuj… přece se najdou jenom lidi, kteří neuměj anglicky 😉