Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Ivan Zachariáš

Nevěřil jsem, že můžu najít o nějakém člověku tak málo informací. Bohužel u tohoto člověka mě to velice mrzí. Rád bych se dozvěděl něco víc. Ivan Zachariáš je jeden z nejúspěšnějších reklamních režisérů světa.

dsc01803.JPG

Ivan Zachariáš se narodil roku 1971. Vyrůstal ve filmařské rodině. Babička byla produkční, maminka střihačka. Při výběru na vysokou šel na FAMU původně na kameru, ale byly tam těžké přijímačky, tak se přihlásil na dokument a vzali ho. Byl žákem uznávaného dokumentaristy Jana Špáty. K první reklamě se dostal náhodou, jednou mu zavolali z reklamní agentury Young&Rubicam, aby pro ně natočil reklamu na Plzeňský Prazdroj. Nevěděl, jak se to dělá a tak se šel poradit s Honzou Svěrákem, který v té době už nějaké reklamy dělal. Ten mu vysvětlil co a jak. Natočil to a dopadlo to dobře. Dále natočil a spolupracoval na několika dokumentárních filmech. Zatím posledním filmem je krátkometrážní film Mulit (2003). S Janem Svěrákem spolupracoval jako kameraman na filmu Tatínek (2004). Jeho reklama na Národní galerii byla v roce 1995 oceněna jako nejlepší reklama ve střední Evropě. Přesto různé žebříčky a ocenění nebere vážně. “Já ceny nemám moc rád. když nevyhrajete, tak si řeknete, že je to nefér, a když jo, tak že je to stejně jedno.” Pracoval v Anglii a postupně získával reklamy pro známé značky: Hondu, Mercedes, Land Rover, Hewlett-Packard, Levi Strauss, Stella Artois, Absolut vodka a další. Inspiraci bere pozorováním filmů nebo skutečných situací ze života. Každoročně točí tři reklamy, kterým se věnuje velmi pečlivě a pracuje na nich minimálně čvrt až půl roku. Výsledek potom stojí za to. Mezi jeho oblíbené režiséry patří Kieslowski, Forman, Trier, Kosturica a Allen. Nyní žije v Praze se svojí ženou, synem a beaglem Pacem.

Ocenění

Dva Zlatí lvi na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes – reklamy Landrover (2000) a Stella Artois (2002), Stříbrný lev za protikuřáckou kampaň Florida Truths (2002), Bronzový lev za reklamu Whiskas (1998).

V roce 2002 obdržel BTAA (British Television Advertising Award) za reklamu na pivo Stella Artois. Dvakrát (1998, 2002) získal prestižní mezinárodní ocenění D & AD (Design and Art Direction)

a další..

Každoročně je vyhlašován v různých anketách za nejlepšího reklamního režiséra.

Zastupuje jej produkce Stink pro Evropu a Smuggler pro Ameriku.

Většinu reklam si můžete prohlédnout na stránkách Smugglersite.

3 Comments

  1. Hi, I represent the SPAFi Animation Academy in Prague and am trying to get in touch with Mr Ivan Zacharias. Please could you forward his email address through to me, or pass my details onto him so that he may get in touch. It’s regarding him coming across as a guest lecturer next year.

    Many thanks, Heather Crowther

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *