Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Darren Aronofsky

Po dokončení pouhých dvou celovečerních filmů se Darren Aronofsky stal jedním z nejvíce uznávaných nezávislých režisérů ve Spojených státech.

aronofsky1.jpg

Darren Aronofsky se narodil 12. února 1969 v New Yorkském Brooklynu. Sám se označuje jako “televizní závislák”, když ho v dětství matka posadila před televizi a řekla mu “už nikdy nebreč”. Zamiloval si klasické filmy a jako teenager strávil čas malováním graffiti. Po střední škole se Darren vydal na Harvardskou univerzitu studovat animaci a hraný film. Kde jako závěrečnou práci natočil film Supermarket Sweep s hercem Seanem Gulletteem (hvězda z filmu Pi). Film získal několik filmových ocenění a dostal se do finále National Student Academy Award. Po úspěšném dokončení studia na Harvardu, Darren začal navštěvovat americký filmový institut (AFI), kde natočil roku 1993 film Protozoa s herečkou Lucy Liu. Kameru mu dělal Matthew Libatique a díky němu se zrodilo mnoho vizuálních technik, které poté použili spolu s Darrenem v dalších svých filmech.

aronofsky2.jpg

V únoru 1996 se začal rozvíjet další Aronofskyho projekt Pi, psychologický sci-fi thriller. Po kladných reakcích na scénář od přátel začali s produkcí. Bohužel neměli dostatek peněz a vedoucího výroby Scotta Franklina napadla myšlenka ptát se každého, kdo by mu půjčil $100 s tím, že pokud film bude mít úspěch, vrátí jim $150 zpět. Tak získali zbylé peníze a Darrenu Aronofskymu se dostala chvála ze strany kritiků a filmových fanoušků stejnou měrou film získal ocenění za režii na Sundance Film Festivalu. Následovalo koupení filmu produknčí společností Artisan a hned ho vpustili do kin (1998).

aronofsky3.jpg

Jedna z Darrenových oblíbených knih je Poslední odbočka na Brooklyn do Huberta Selbyho. Při úpravách na PI, výrobce Erik Watson doporučil Aronofskymu další Shelbyho knihu Requiem for a Dream (Darren ve skutečnosti začal číst knihu před lety, ale čtení přerušil). Zatímco Darren byl zaneprázdněn přemýšlením o ztvárnění filmu a hledáním peněz na adpataci, byl spojován s dvěma dalšími projekty. PI bylo ještě stále v kinech, přicházeli zprávy že Aronofsky chystá natočit adaptaci comicsu Franka Millera RONIN (Darren byl velký fanda komiksů spolu s dalšími Millerovými komiksy, černobílé snímání Pi bylo vlivem comicsu Sin City od Franka Millera). Přibližně ve stejné chvíli, kdy se zprávy kolem natáčení Ronina nepotvrdili, se objevili nové zprávy. Darren Aronofsky byl zapojen do dalšího filmu Proteus (nyní znám pod názvem Below). Hned na to se plně věnoval Requiem for a Dream. Spolu s Hubertem Selbym Jr. pracovali na scénáři a mezi postavy obsadil herce z předchozího filmu Pi. Do kin se dostal v roce 2000.

requiem_for_a_dream.jpg

Když byl Requiem dokončen, začali se objevovat problémy u projektů Ronin a Below. Přípravy na Ronina byly zastaveny (i když se k projektu prý vrátí) a pod film Below se režijně podepsal David Twohy, Darrenovi zůstal scénář a výroba. Jako fanoušek komiksů chtěl režírovat komiks Watchmen, ale nakonec projekt padl a byl spojován s filmem Batman Begins, který nakonec režíroval Christopher Nolan. Aronofskyho poslední projekt The Fountain se měl původně natáčet už v roce 2002 s rozpočtem 75 milionů dolarů s hereckým obsazením Bradem Pittem a Cate Blanchettovou. Jenže těsně před natáčením Pitt dal přednost filmu Troy. Aronofsky tedy přepsal scénář a rozpočet klesl na 40 milionů dolarů. Obsadil herce Hugh Jackmana a Rachel Weisz. Film The Fountain se dostal do kin v roce 2006, ale reakce byly rozporuplné.
aronofsky4.jpg

Po Fontáně byl Darren Aronofsky spojován s dvěma filmy. Oba byly z prostředí ringu. Jeden boxerský a druhý wrestlerský. Nakonec vyhrál Wrestler a druhý námět k filmu Fighter zrežíroval David O. Russell. Wrestler se natočil za pohých 35 dní s nízkým rozpočtem a získal si přízeň kritiků i diváků. Na filmovém festivalu v Benátkách získal Zlatého lva a herečka Maria Tomei spolu s Mickey Rouke si vysloužili nominace na Oscara.

Dva roky po Wrestlerovi se do kin dostal další nízkorozpočtový film Black Swan s Natalií Portman v hlavní roli. Na scénáři se pracovalo 10 let a Darren Aronofsky dodává, že filmy Hnus a Nájemník od režiséra Romana Polanskiho měli velký vliv na styl filmu. Černá labuť měla světovou premiéru jako zahajovací film na 67. ročníku Mezinárodnígo filmového festivalu v Benátkách a dostalo se jí bouřlivých ovací. Získal rekordních 12 nominací Broadcast Film Critics Association, čtyři nominace Independent Spirit Award, čtyři nominace Zlatý glóbus, tři nominace SAG a mnoho dalších ocenění. Aronofsky si získal nominaci na Zlatý glóbus za nejlepší režii.

Nyní je Darren Aronofsky spojován se dvěma filmy. Dalším pokračováním Wolverine a Machine Man.

One comment

  1. I`am Kryšpín Web 2.0 » Darren Aronofsky…

    Po dokonèení pouhých dvou celoveèerních filmù se Darren Aronofsky stal jedním z nejvíce uznávaných nezávislých režisérù ve Spojených státec…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *