Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Můj oblíbený ležák Stella Artois

Kdysi dávno mě jeden spolužák ze střední pozval do baru Planeta Žižkov, kde jsme si objednali pivo a obsluha nám přinesla dvě sklenice piva Stelly Artois o kterém jsem dosud neměl páru (Tuto značku piva už tam bohužel netočí). Ochutnal jsem ho a rovnou se do něj zamiloval. Mé chuťové buňky se mohli zbláznit. Ležák Stella Artois je charakteristický svojí chutí, řízem, příjemnou hořkostí a rituálem, kterým je točen a servírován.

stella-glas.jpg

Historie Stelly Artois se datuje do roku 1366. Kroniky z tohoto roku říkají, že ve městě Leuven vzkvétal nejen obchod, ale i samotné pivovarnictví. Daně městu Leuven byly placeny i pivovarem “Den Hoorn”. K prosperitě přispěla i uni-versita v Leuvenu, která byla založena v roce 1425 a její studenti rychle získali pověst milovníků piva.
13. června 1708 Sebastienu Artois získal titul sládka v pivovaru Den Hoorn. Později se jeno nástupcem stal syn Adriaan a vnuk Leonard. Od tohoto momentu je jméno Artois spojováno s městem Leuvenem a jeho pivovarem. Sebastien Artois v roce 1717, po devíti letech co byl jmenován sládkem pivovaru, pivovar Den Hoorn koupil a přejmenoval na pivovar “Artois”. Původní pivovar byl v roce 1918 zničen při dělostřeleckém útoku za první světové války. Po válce byl opraven a před několika lety byl vyhlášen státní památkou.
Stella získala své jméno v roce 1926, kdy se pivo vařené na počest tradičních vánoc podařilo uvařit tak mimořádně jiskřivé, že bylo pokřtěno Stella ( latinský výraz pro “hvězda”).
A protože Stella měla nejenom mimořádnou jiskru, ale také chuť, stala se brzy velmi populární, a z vánočního piva vyrostla v pivo, které si lidé mohli vychutnat po celý rok.

Historie převzata z oficiálních stránek.

3 Comments

  1. Jenom doplním, že Sellu, která se prodává a točí u nás, vaří v licenci Staropramen.
    Jinak souhlasím, je to velmi kvalitní pivo (i s docela přijatelnou cenou)

  2. Staropramen se poslední dobou docela vyhoupnul 🙂 nízká cena (u nás teda 😉 ) a hlavně chuť 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *