Můj oblíbený ležák Stella Artois

Kdysi dávno mě jeden spolužák ze střední pozval do baru Planeta Žižkov, kde jsme si objednali pivo a obsluha nám přinesla dvě sklenice piva Stelly Artois o kterém jsem dosud neměl páru (Tuto značku piva už tam bohužel netočí). Ochutnal jsem ho a rovnou se do něj zamiloval. Mé chuťové buňky se mohli zbláznit. Ležák Stella Artois je charakteristický svojí chutí, řízem, příjemnou hořkostí a rituálem, kterým je točen a servírován.

stella-glas.jpg

Historie Stelly Artois se datuje do roku 1366. Kroniky z tohoto roku říkají, že ve městě Leuven vzkvétal nejen obchod, ale i samotné pivovarnictví. Daně městu Leuven byly placeny i pivovarem “Den Hoorn”. K prosperitě přispěla i uni-versita v Leuvenu, která byla založena v roce 1425 a její studenti rychle získali pověst milovníků piva.
13. června 1708 Sebastienu Artois získal titul sládka v pivovaru Den Hoorn. Později se jeno nástupcem stal syn Adriaan a vnuk Leonard. Od tohoto momentu je jméno Artois spojováno s městem Leuvenem a jeho pivovarem. Sebastien Artois v roce 1717, po devíti letech co byl jmenován sládkem pivovaru, pivovar Den Hoorn koupil a přejmenoval na pivovar “Artois”. Původní pivovar byl v roce 1918 zničen při dělostřeleckém útoku za první světové války. Po válce byl opraven a před několika lety byl vyhlášen státní památkou.
Stella získala své jméno v roce 1926, kdy se pivo vařené na počest tradičních vánoc podařilo uvařit tak mimořádně jiskřivé, že bylo pokřtěno Stella ( latinský výraz pro “hvězda”).
A protože Stella měla nejenom mimořádnou jiskru, ale také chuť, stala se brzy velmi populární, a z vánočního piva vyrostla v pivo, které si lidé mohli vychutnat po celý rok.

Historie převzata z oficiálních stránek.

3 Comments

  1. Jenom doplním, že Sellu, která se prodává a točí u nás, vaří v licenci Staropramen.
    Jinak souhlasím, je to velmi kvalitní pivo (i s docela přijatelnou cenou)

Leave a Reply