Keith Haring

Umělecká dráha Keitha Haringa trvala sotva deset let, přesto je jeho výtvarný rukopis stejně nezaměnitelný jako témata, která zobrazoval. Malířský génius se v jeho případě zrodil nesmírně rychle: Haring byl hotovým umělcem nedlouho po své dvacítce.

haring-keith.jpg

Narodil se 4. května 1958, zájem o výtvarné umění se u něj objevil ještě v předškolním věku. “Otec kreslil komiksy. Od malička jsem také vymýšlel postavičky a jejich příběhy. V duchu jsem ale rozlišoval, co je komiks a co znamená být umělcem.”
Po střední škole studoval na Pittsburské umělecké univerzitě. Zamiloval se do umění Pierra Alechinského a Christa. “Co se mi na nich líbilo nejvíc, byla víra, že umění může oslovit všechny lidi.”
V roce 1978 odešel do New Yorku studovat Vysokou uměleckou školu. Se spolužáky vystavoval na ulicích, v podchodech a klubech. Začal kreslit křídou po černých tabulích v metru.
Haring měl umělecky nejblíž k pop-artu – a to jak k Royi Lichtensteinovi, který do výstavních síní přivedl žánr komiksu, tak k živelnému Jeanu-Michelu Basquiatovi, jenž se inspiroval tvorbou primitivních národů.

Paradoxně nejméně si vzal od toho nejznámějšího, tedy Andyho Warhola: bezprostřednost, extrovertnost a v dobrém slova smyslu posedlost Haringovy tvorby jsou skoro opakem moderních ikon, které sériově vyráběl Warhol ve své Factory.

Soustředil se na techniku kresby a jeho vitální a dynamická linka kroužila kolem amerických národních mýtů. V jednoduchých vizuálních zprávách, které nejraději zanechával na newyorských chodnících, zdech nebo vagonech metra, přicházely ke slovu sex, náboženství, drogy, rasismus, televize, ale i strach z přírodních katastrof nebo napadení UFO.

141b.jpg

Od roku 1982 vystavuje a tvoří po celém světě, maloval například třistametrovou fresku na berlínskou zeď. V roce 1986 otevřel Pop Shop v Soho. Účastnil se i veřejných projektů, například kampaně proti AIDS.
1988 se nakazil virem HIV. O rok později založil vlastní nadaci, která nyní spravuje jeho pozůstalost a podporuje kampaně proti AIDS.
Keith Haring zemřel 16. února 1990 ve věku jednatřiceti let.

via ihned a idnes

Leave a Reply