Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Film, internet a virální marketing

Film se vyvíjí. Nejdříve byl němý film, poté ho ozvučili, začal se barvit, používali se různé formáty a digitalizoval se. Podobným způsobem se vyvíjí i propagace filmů. Inzeráty, plakáty, trailery, rozhlasové upoutávky atd. V současné době se začínají prosazovat fiktivní reklamy na internetu, které s vámi hrají promyšlenou hru od začátku až do premiéry filmu (někdy i déle). A je to velice výnosný business. Výroba stránek se v Americe pohybuje kolem 100 000 dollarů, kde na stránkách obvykle najdete jen info o filmu, herecké obsazení, galerii, trailer a něco ke stažení: wallpapery, ikonky, screensavery – pro příklad se můžete podívat na stránky filmu The fountain. Někteří si dají opravdu záležet a internetové stránky filmu se stanou interaktivní zábavou, které vás zabaví na dlouhou dobu, příkladem můžou být stránky Simpsons movie. Pokud jste tvůrci stránek, nemusíte se bát, jít ještě hlouběji. Návštěvník může poté u stránek strávit i zbytek svého života. Film Donnie Darko u nás vidělo málo lidí a ještě míň lidí zná stránky filmu. Stránky Donnie Darko byly vytvořeny pro film, jímž v roce 2001 debutoval režisér Richard Kelly. Příběh, který se odehrává v jakémsi paralerním vesmíru po dobu 28 dnů, má paralelně vesmírný web. O obsahu filmu se tady nic nedovíte, ale způsob, jakým je web vymyšlen, zrcadlí jeho atmosféru. Poskytuje informace o tom, co předcházelo tomuhle rozdvojení. Můžete se stát detektivem, jenž se vydává v čase směrem zpět, aby vám na konci bylo dohaleno tajemství… Všechny stopy vedou k ženě, která v polovině minulého století opustila klášter, kde byla jeptiškou, aby napsala knihu Filozofie cestování v čase. Aby vás stránka pustila do dalších úrovní příběhu, musíte vždycky uhodnout heslo, respektive vydedukovat si ho z toho, co vám dosud bylo odhaleno. Ve stejném duchu jsou založeny stránky k filmu Requiem for a Dream. Obě tyto stránky a Fountain dělalo Londýnské studio Hi-res!, specializované na web design.

donnie-site.jpg

Internetové stránky se netýkají jen filmů, ale také i seriálů. Pro příklad nemusím chodit daleko, všichni známe Lost, neboli Ztraceni, název jednoho z nejúspěšnějších seriálů stance Channel 4. Drama na pokračování, které přilepilo polovinu Británie každou středu před televizní obrazovky (a zbytek lidí světa ve čtvrtek). Seriál má velmi dramatické web stránky, kde se můžete podívat do zákulisí seriálu, naladit se na příští díl pomocí upoutávky, nebo se hrabat v archivu všech dosud vysílaných dílů. Seriál i web jsou silně návykové. Na internetu má seriál nespočet stránek se kterými zabijete mnoho hodin – Oficial Lost site (opět Hi-res!), I am Lost, Oceanic Air, Oceanic Flight 815, Lost Experience atd.

lost-site.jpg

Historie virálního marketingu u filmu začíná v červenci roku 1999 s hororem Záhada Blair Witch. V Americe se promítal ve 27 kinech a okamžitě se stal hitem, který s rozpočtem 25 tisíc dolarů vydělal celosvětově přes 240 milionů dolarů. Jak je to možné? Odpověď je jednoduchá. Stránky Blair Witch, které stály pouhých 15 tisíc dolarů, rozebírají příběh čarodějnice z Blair, nalezené videonahrávky a pohřešované jako skutečný případ. Během víkendu co byl film vypuštěn do kin, stránky zaznamenaly 75 milionů návštěvníků. V televizi stačilo několikrát pustit teaser a jednou uvést falešný dokument Curse of Blair Witch o čarodějnické legendě v lesích Marylandu. Díky tomu spousta lidí stále věřila, že jde o autentické záběry.
Následující fiktivní reklamní kampaň je na film A.I. – Umělá inteligence. V teaseru si diváci mohou všimnout, že jistá Jeanine Salla je uvedena jako “Sentient Machine Therapist” (Terapeutka Myslících Strojů), a když toto jméno dáte vyhledat v google, tak pod prvním odkazem naleznete stránky vědkyně, zabývající se v roce 2142 psychologií robotů. Na stránkách se pomocí dalších odkazů dostáváte hlouběji do 22. století, kde stroje myslí a cítí. Dále jste se zapojit do vyšetřování podivné vraždy, kde na hráče čekaly odměny jako je skutečné telefonní číslo, kde jste si mohli popovídat s postavami z příběhu.

ai-teaser.jpg

Film Transformers vydělalo kolem 300 milionů dolarů, ale viralním marketingem to není. V traileru jste si mohli všimnout text mezi 37mou a 39tou vteřinou “Sector Seven Org” vpravo nahoře a “Takara 83” vpravo dole. Pokud jste na stránkách www.sectorseven.org zadali heslo takara83 (nyní funguje jen heslo codeblack), dostali jste se dovnitř.

transformers-trailer.jpg

Batman si získal během 20ti let své fanoušky a propagace se zdá zbytečná, ale proč lidi nepobavit za méně peněz? The Dark Knight – pokračování Nolanova Batmana má několik fází virálního marketingu. Nejdříve na oficiálních stránkách The Dark Knight je jen odkaz na web I Believe To Harvey Dent na kterém je pouze volební plakát “Harvey Dent”. Poté se objevili stránky I Believe To Harvey Dent Too (teď je tam error, klikněte pravým tlačítkem myši a dejte vybrat vše), kde Joker původní billboard upravil. Byl tam formulář pro vyplnění emailu, kde jste dostali zprávu jaký pixel se díky vám odebral. Díky návštěvníkům se obrázek úplně rozebral až se ukázala Jokerova celá tvář. Celý tento virální marketing si můžete v angličtině prohlédnout zde nebo zde. Dále byli stránky Why so serious (nyní přesměrované jinam), kde bylo skutečné telefoní číslo a když jste tam zavolali. Zjistili jste určené místo na Comic-con, kde jste poté byli namalováni jako Jokerovo pomocníci a vaše fotografie se objevila na další stránce Rent a clown. Do premiéry filmu se ještě určitě setkáme Jokerem a jeho stránkami.

joker-site.jpg

Posledním filmem v tomto článku je 1-18-08 nebo-li Cloverfield (film nemá oficiální název). Producentem filmu je J.J.Abrams, který na objednávku vytvořil základní linii seriálu Lost, takže už je předem jasné, že tento film díky viral marketingu a internetu zkultovní ještě dřív, než se dostane do kin. Teaser drží diváka ve stavu něvědomosti, kdy ví často méně, než samotné postavy ve filmu. Vznikly stránky 1-18-08.com, kde je několik fotografií, které lidé z celého světa dopodrobna rozebírají a občas se tam objeví nová fotografie. Viral stránky na nápoje Slusho, které mají asi s filmem něco společného (v teaseru v 52hé vteřině lze vidět chlápka s tričkem na tento nápoj). Hlavolamy na stránkách EthanHaasWasRight.com, kde po jejich rozluštění naleznete video zprávy od samotného Ethana Haase (pokud nemáte rádi luštění, tak si videa můžete prohlédnout zde). Vznikají blogy oficiální i neoficiální. Objevují se video rozbory na youtube. A dále plno fake stránek vytvořených fanoušky jako jsou ABZ 3293 (inspirované poznávací značkou auta z teaseru).

slusho-shirt-teaser.jpg

Virální marketing má budoucnost, protože lidi baví. V dnešní době, kdy na internetu jste zaplaveni nudnými emaily, starými vtipy, sem tam dobrým dokazem na youtube, je virální marketing skvělou interaktivní zábavou u které nám je jedno, že z peněženky musíme vytáhnout nějakou tu stovku za lístek do kina. Ono se to vyplatí a jsou spokojeny obě strany.

3 Comments

  1. Film, internet a virální marketing…

    V souèasné dobì se zaèínají prosazovat fiktivní reklamy na internetu, které s vámi hrají promyšlenou hru od zaèátku až do premiéry filmu (nìkdy i déle). A je to velice výnosný busines…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *