Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Moje další reklama

Už je to víc jak dva měsíce, kdy jsem vytvořil moji první reklamu. Byla to festivalová znělka na festival krátkých filmů. Vyhrál jsem s ní akreditaci a ubytování na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech. Nedávno Michal Pastier na svém blogu napsal článek Natoč reklamu a vyhraj letenky do Hollywoodu!.

pelikansk.jpg

Spoločnosť pelikan.sk, najväčší online predajca leteniek na Slovensku, vyhlásila v spolupráci s Medzinárodným filmovým festivalom Cinematik Piešťany 2007 a portálom kinema.sk, súťaž o najkreatívnejší reklamný spot na tému “pelikan.sk – Inteligentne na cestovanie”. Ak máte aspoň 18 rokov a stihnete ho natočiť do 31. augusta 2007, môžete vyhrať dve letenky do Hollywoodu!

Další příležitost si natočit reklamu do svého portfolia a zároveň zkusit štěstí. Protože druhé místo je “Pracovní měsíční stáž v reklamní agentůře CD Ogilvy”, kde bych si na vlastní kůži mohl vyzkoušet, jak to doopravdy funguje (První místo – Letenky do Hollywoodu je taky lákavá nabídka). Jak jsem tedy postupoval při výrobě spotu tentokrát?

Jak koncept vznikl?
Tvůrci spotů mají neomezené možnosti a motto zní “pelikan.sk Inteligentne na cestovanie”, mám tedy ty samé možnosti jako u festivalové znělky. Nejdříve jsem prozkoumal stránky pelikan.sk a seznámil se tak s klientem. Cílem je, aby sa jim dostal do rukou spot, který bude nápaditý, kreativní, vtipný a zároveň vystihoval společnosť pelikan.sk. Po patnácti minutovém přemýšlení jsem si vzpomněl na úvod filmu Láska nebeská a zdroj inspirace byl na místě.

Natáčení
Kontaktoval jsem svoji kameramanku a domluvili si termín, kdy a kde budeme točit. V pátek jsme jeli na letiště Ruzyně a prozkoumali terén. Nejdříve jsme točili u východu v Terminálu 1, kde jsme neměli moc štěstí na lidi. Zjistil jsem, že u Terminálu 2 přistávají letadla z hlavních evropských měst a podle intuice jsem si řekl, že tam můžeme mít větší úspěch. A měl jsem pravdu, lidi se tam objímali, radovali, skákali ke stropu, líbali atd. Se svolením jsme natočili několik minut materiálu.

Střih

Stříhal jsem celý zbytek dne a měl jsem hrubou verzi, kterou jsem následující den doladil na přesných 60 sekund videa. O proti minulé, která má pouhých 13 vteřin, je tato reklama zatím moje nejdelší. když se natáčejí reklamy, jejich finalní stopáž je nejčasteji 30 nebo 60 vteřin. Do 30ti bych tuto reklamu nedokázal udělat tak, aby vystihla to co potřebuji. Stříhal jsem ve Final Cutu a titulky jsem dělal v LiveType. Udělal jsem si několik jazykových verzí – Českou, kterou musí kameramanka odevzdat ve škole. Slovenskou do soutěže a anglickou pro své portfolio dělané v anglickém jazyce a také na youtube.

Finish

Následující týden znělku posílám na Slovensko, kde bude (doufám) zařazena do soutěže. Udělal jsem testovací projekci, které se účastnili rodina, kamarádi a neznámi lidi. Poté jsem se jich zeptal na pár otázek a říkali mi své názory. Reklama má kladný ohlas a dokonce se i smáli určitým pasážím. Takže reklama vtipná, kreativní a vystihuje společnosť pelikan.sk. Se svým dílem, jsem nadmíru spokojen a doufám, že to ocení i porota na festivalu Cinematik Piešťany 2007.

EDIT: Děkuji všem za rychlé komentáře a připomínky. Udělal jsem si tedy dvě verze. Tuhle a původní jsem sestříhal na 32 sekundovou verzi (možno vidět zde). Velký dík patří Feri Macfričkinsovi za správný překlad a Agnusovi za přesnější připomínky. Budu rád za další komentáře pro tu kratší verzi. Ještě jednou díky

Anglická verze
[youtube]58xJ0h1VYx0[/youtube]

Kratší 32 vteřinová verze
[youtube]THK2otswdho[/youtube]

20 Comments

 1. Moje další reklama…

  Už je to víc jak dva mìsíce, kdy jsem vytvoøil moji první reklamu. Byla to festivalová znìlka na festival krátkých film%F…

 2. na muj vkus dlouhe a nezazivne
  vice jazyku bych zapojil,ne jen cestinu, slovenstinu a japonstinu (snad to byla ona)
  urcite si videl reklamy na mastercard (k nezaplaceni), inspiruj se u nich, maji dokonale zvladnute udrzet divaka u spotu -> coz v tvem pripade neni, je to v podstate na jedno brdo
  texty by se meli ukazovat ve stejnem miste a byt staticke, protoze takhle mas kameru v pohybu text take -> a text se ztraci na prvni pohled
  to logo na konci je strasne velike
  PS: na kratke filmy byl spot dokonaly

 3. Trošku mi vadí text v pohybu a hlavně strašně dlouhé pasáže. Dívat se několik sekund na stejný záběr mi přijde docela nudné. Některé z nich bych zkrátil. Jinak se mi líbí nápad a místy i originalita 🙂

 4. Díky za rychlé odpoveďi: Délka je právě mínus tohoto spotu, říká mi to každej. Ale když ji sestříhám, divák nemá šanci prohlédnout si dění a zároveň přečíst text. Text je rozmístěn všude, protože každý záběr je jiný a nelze najít univerzální místo, kde by text byl a zároveň nepřekrýval obraz.
  Logo bylo takhle dodané.
  Feri Macfričkins: email mám napsaný v kontaktu nahoře v menu. Budu rád, když mi napíšeš opravy.

 5. Myšlenka mi příjde skvělá, stejně tak ten čínský text je vtipně použitý. Koukal jsem na to několikrát a už vím co mi tam nesedlo. Jednak je to délka. Pokud jsem dobře počítal tak tam máš celkem 9 setkání a to je hodně. Vybral bych tak čtyři nejemotivnější, délku každého z nich klidně nechej máš pravdu ať to divák stihne přečíst a vstřebat. Líbí se mi třeba:”Tolik si nám chybal”, “Bude vášnivá noc”, “ten čínský” a na závěr “Tatíííí”… Takhle by to mohlo i gradovat a udržet více pozornost. Druhá věc je možná ta hudba, někde v polovině se tam přidává basová linka, která ze začátku působí hodně smutně. Jinak různé umístění textů mi vůbec nevadilo.

  Nejsem vůbec z oboru, snad Ti můj názor pomůže a určitě to neber jen jako kritiku od všeználka. Tvůj web sleduju už skoro rok a moc se mi líbí, stejně tak AdsWatcher 🙂 Držím palce !

 6. Jo, ted se mi to zda lepsi 🙂 Jen ta hudba jak rika Sebastian… Mozna je ve skutecnosti lepsi a na youtube to diky orezum kvality tak nevyzni….

 7. Hudba zůstává, nestihli bychom udělat něco jinýho.

  Evča: Až si vzpomeneš, tak dej vědět. Stejně už to bude na Slovensku a změny se další nechystaj.

 8. Ale myslim, ze z tohoto napadu a snad i z natoceneho materialu by sla vytvorit pomerne zajimava a luxusni reklama.

  Ja bych to orizl na widescreen a dal tomu nejaky vizualni efekt. Oboji by melo dodat spotu trosku elegantnejsi look a zamaskovat trosku amaterskou kameru. Mozna bych nekde zkusil slowmotion, je to osemetne, ale je to jen reklama.

  Titulky rozhodne na jednom miste a jednodussi efekty. Taky si myslim, ze titulek predposledni sceny je moc obrovsky. Zarovnani na stred se mi take nelibi. Totez o zaverecnem logu a sloganu.

  Hudba se mi protivna a detinska.

 9. Pepa: Widescreen není moc určen pro televizní reklamy, pár se jich v tomto formátu dělá. Ale většinou u zakázek chce zákazník formát 4:3.
  Slowmotion jsem nechtěl dělat, protože původní reklama měla minutu, což už je i trošku moc a kdybych to zpomalil, tak by z toho byl nakonec krátký film. U 30ti vteřinové verze jsem to mohl zkusit, ale zase by se to možná vytáhlo na minutu.
  Na titulky dám příště pozor. Jak už jsem psal, jsou na různých místech, protože jsem nenašel univerzální místo, kde by u všech scén nerušila v obraze.
  S hudbou už nic neudělám. Neznám skladatele, co by v rychlosti pro mě poskládat hudbu, aby byla nějak kvalitní a vyjadřovala to co potřebuji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *