The diary of a strategic thinker

Inspirace nebo krádež nápadů?

Ve světě reklamy už bylo vytvořeno tolik printů, TV spotů a ostatních reklamních formátech, že je těžké vymyslet něco nového a nápaditého. Díky tomu dochází k tomu, že se něco staré vezme a obnoví. Stačí špetka přeměny nějakých detailů. Jenže až se vytvoří i duplikáty všech originálů, co bude následovat potom?
I já jsem u jedné své reklamy byl inspirován intrem z filmu, ale pouze lokací a stylem amatérské kamery. Zbytek jsem si udělal sám.
Mnozí z vás už určitě viděli kampaň Veselé ovečky na Vodafone. Tentokrát Čtvrtníček nebude bavit diváky soby, ale budou se na vás dívat ovečky (v pravidlech reklamy je známo, že na diváka působí, nebo spíše by měli působit, děti a zvířata).
Agentura MarkBBDO od klienta získala peníze a dala se do práce, oslovila produkce na vytvoření TV spotů a grafická studia na nakreslení návrhů. Proběhne briefing (zadání), který může vypadat například takto:

Dobré ráno pánové,

pro našeho klienta připravujeme kampaň jejíž pojící prvek je Veselá ovečka. Vaším úkolem je připravit 2 návrhy toho, jak taková veselá ovečka vypadá.

O co vlastně jde:
Hledáme vtipnou a současně roztomilou ovečku, která se ve finále podle vašeho návrhu vymodeluje v 3D a bude fungovat jako ikona kampaně. Bude se objevovat ve spotech, na printech a všech ostatních reklamních formátech vyjma rádia.

Jako benchmark veselé ovečky je v příloze obrázek oveček z filmu Wallace a Gromit – Close Shave.

wallace01.jpg

Agentura MarkBBDo přiloží k briefu přílohu jako referenční ilustraci pro “inspiraci”.

Tahle stylizace i způsob jakým jsou ovečky vtipné je v podstatě to co hledáme. Ale samozřejmě nemůžeme použít tyhle ovce a proto potřebujeme připravit podobně vtipnou ovci (Prosím myslete při tvorbě na nějaký jednotný prvek, který umožní variabilitu různých “obličejů” oveček – velké oči v připadě Wallace a Gromita – není problém použít velké oči i pro vaše návrhy).

A jak nakonec vypadá “kreativní” výsledek?

wallace02.jpg

Tak to by byl Vodafone. Podobnost čistě náhodná. Aby článek nebyl zbytečně krátký, tak se si do pusy vezmu dalšího operátora, kterým je T-Mobile. Ten teď pomocí reklam propaguje nový tarif Mých5, který už ve Spojených státech byl nabízen před rokem. Před rokem byl pro propagaci tohoto tarifu vytvořen i televizní spot. Úkolu se ujala agentura Saatchi & Saatchi, která vytváří reklamy pro síť T-Mobile po celém světě. Takže není divu, že u nás se vzal celý původní návrh a natočil se po česku. Na tom vlastně není nic špatného, protože agentura vykrádá svůj vlastní návrh. Pro porovnání se můžete podívat na obě reklamy.

Původní US verze z minulého roku.

Česká verze běžící momentálně na našich obrazovkách.

EDIT:

Nedávno jsem narazil na jeden obrázek a měl jsem pocit, že už jsem něco podobného někde jinde viděl. Pro ukázku jsem vám vyřízl číst obrázku (klikněte na něj pro zobrazené celého obrázku).

kozyndan-bunnies-detail.jpg

Obrázek má na svědomí jeden z uměleckého dua Kozyndam a později jsem si uvědomil, že jsem ty králíky viděl v reklamě na Sony Bravia, známou pod názvem Play-Doh.

sonybraviaplaydoh.jpg

Předpokládám, že se zde najde někdo, kdo to bude vyvracet. Stejným způsobem, že ovečky jsou všechny stejné a jinak se udělat nedají. Ale musí mi vysvětlit proč agentura vybrala zrovna králíky a ne jiné zvíře.

Sdílet s ostatními: