Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Inspirace nebo krádež nápadů podruhé

Nečekal jsem, že by se z toho mohl stát seriál. Už jsem tu psal, jak se kradou ovce a králíci. V tomto článku si řeknem, jak se loví na internetu, šije vodní oblečení a jaké jsou cenové rozdíly.

Nejdříve se zaměříme na reklamy Aukro a eBay. Kolem jejich reklam vzniklo mnoho diskusí na téma krádež nápadů a také bylo napsáno mnoho článků a spekulací. Nejprve se podívejme na Aukro reklamu.

Proč se zrovna tato reklama stala terčem médií? Protože za reklamou na Aukro stojí reklamní agentura Konektor, která je složena z těch nejlepších v českém reklamním průmyslu. A od nich se očekává vždy něco originálnějšího, co tu ještě nebylo. Jenže tenhle nápad tu už byl. A to o několik měsíců dříve. Australský eBay (oba servery nabízejí internetové aukce, takže je tu mezi nimi velká spojitost) se prezentuje v televizi touto reklamou:

Moc velký rozdíl mezi nimi není, že?

Druhou “inspiraci” nalezli tvůrci české reklamy na Mattoni. Mno teda jak se to vezme. Celý štáb se skládal z cizinců, ale produkce a místo natáčení je v Česku.

mattoni_water.jpg

Reklama je pěkná a herečka ve vodních šatech ještě hezčí. 🙂

A kde že je ten kámen úrazu? Kreativec nemusel pro nápad chodit daleko. Stačilo si prohlédnout pár printů a bylo vystaráno. Když se inspiruješ printem a natočíš pohyblivou reklamu, tak se nemůže jednat o krádež ne? Obzvlášť, když jde jen o šaty. Inspirací se stala brazilská značka bot Grendene, kde hlavní představitelkou ve vodních šatech je krásná Gisèle Bündchen.

mattoni-water-campaign.jpg

A na závěr se podíváme na dva velmi podobné koncepty reklam. Tentokrát místo toho, aby kradl Vodafone, tak byl Vodafone naopak okraden. 🙂 Jeho reklama s trpaslíky už nějakou dobu tady je a nešlo ji přehlídnout. Pořádali se kolem toho různé akce apod. Prostě opět kvalitní a nápaditý marketing od Vodafone.

vodafone-trpaslici.png

Jenže v deníku Metro se řekli: “Když mají úspěch oni, budeme mít i my” a začala se vytvářet reklama. Převzal se koncept, kde byl nahrazen trpaslík jiným produktem a vyměnili se k tomu cenovky. Hotovo.

metro-reklama.jpg

Omlouvám se za kvalitu obrázku, ale na internetu nikde nemají pořádnou fotku, tak jsem vyfotil noviny

Možná vás tento článek insiproval k tomu, že by jste mohli začít pracovat u reklamní agentury. Vždyť to není tak složité. Stačí sledovat co vymyslí jiní a vy si to následně upravíte svým potřebám. 🙂 Brzy snad u dalšího článku.

4 Comments

  1. Vidím to jako naprosto v pořádku. Kritizuješ to jenom kvůli tomu, že nevidíš podstatu. Víš jak udělat nejlepší výsledek? Vezmeš práci někoho jiného a uděláš ji líp. Ten jiný vezme tvou práci a udělá lépe zase tvojí 🙂

    Je to kolotoč zlepšování kvality 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *