Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Annie Leibovitz

Celým jménem Anna-Lou “Annie” Leibovitz se narodila 2. října roku 1949 v Connecticutu jako třetí ze šesti dětí. Pochází ze židovské rodiny, kde její matka byla učitelka moderního tance a otec podplukovník amerických vzdušných sil. Díky otci, který byl vždy převelen na různá místa, se Annie dostala k fotografii. Během války ve Vietnamu se rodina přestěhovala na Filipíny, kde poprvé Annie začala fotit a zajímat se o fotografii. Na výtvarné škole v San Francisku vystudovala malbu a fotografii se přitom věnovala ve večerních kurzech. Během několika let se zlepšovala ve fotografování a mezitím vystřídala několik zaměstnání. K těm nejkurióznějším patří práce v izraelském kibucu v roce 1969.

annie-leibovitz.jpg

Již v roce 1970 její snímky otiskl hudební časopis Rolling Stone a o tři roky později byla jmenována jeho hlavní fotografkou. Zde fotila celebrity z hudebního průmyslu a dala tak časopisu jasný styl. Mezi její nejznámější práce patří snímky z koncertního turné kapely Rolling Stones v roce 1975 nebo slavný snímek Johna Lennona s Yoko Ono z 8. prosince roku 1980, který byl pořízen pěh hodin před jeho zastřelením.

johnlennon-and-yoko_annieleibovitz.jpg

Zlomem v jejím tvůrčím životě byl rok 1983, kdy začala spolupracovat s časopisem Vanity Fair, kde se stala hlavní portrétistkou. Každá hollywoodská hvězda touží po tom, aby je vyfotila právě Annie Leibovitz. Zde zaké poprvé objevila kouzlo aranžované fotografie. Hvězdy, které bývají středem fotografií, se kvůli Annie Leibovitz nechaly nafotografovat společně. Například na snímku Alpha List (Seznam Alfa), můžeme vedle sebe vidět Toma Cruise, Jacka Nicholsona, Brada Pitta, Hugha Granta, Matta Damona, Toma Hankse a další.

alpha-list.jpg

Mezi nejslavnější z nich patří zpěvačka a herečka Bette Midler zasypaná stovkami rudých růží, těhotná Demi Moore či Whoopi Goldberg ve vaně plné mléka.

whoopi-goldberg-annie-leibovitz.jpg

První polovinu jejího dospělého života Annie Leibovitz nezajímalo nic jiného než práce. Její velká láska přišla až v 39 letech. Susan Sontag byla slavná spisovatelka a teoretička fotografie, bylo jí 55 a Annie pro ni měla nafotit přebal knihy. Vztah obou žen trval patnáct roků, ale nikdy spolu nežily, i když bydlely v bytech naproti sobě. A veřejnost do svého života rozhodně netahaly. Posledních šest let společného života umírala Susan Sontag na leukémii, které v roce 2004 podlehla. I u toho byla Annie se svým fotoaparátem.

susan-sontag.jpg

Annie Leibovitz vydala už několik knih, její sestra Barbara o ní natočila dokument Annie Leibovitz: Life Through A Lens a stále fotí pro prestižní časopisy. Mezi poslední známé kolekce patří například Hollywood portfolio 2009, jež fotí každý rok.
Pozn. Annie Leibovitz vyfotila i českou osobnost a tuto poctu si zasloužila Martina Navrátilová.

leibovitz_navratilova.jpg

3 Comments

  1. […] Annie Leibovitz | I am Kryšpín Feb 24, 2009. První polovinu jejího dospělého života Annie Leibovitz nezajímalo nic jiného než práce. Její velká láska přišla až v 39 letech. Susan Sontag Annie Leibovitz | I am Kryšpín […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *