Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Sociální sítě přebírají vládu nad Googlem

Každý, kdo vytváří nějaký obsah na internetu chce vědět dvě věci o svých návštěvnících. Kolik jich navštívilo jeho web a odkud přišli. V současné době v těchto statistikách můžem narazit na zajímavou změnu.

Internet se používá k tomu, aby jste nalezli něco co chcete udělat, nebo aby jste něco získali. Ve své podstatě je to samé, jako by jste se podívali v televizi na nějaký pořad. Něco se dovíte nebo pobavíte. Na internetu si však můžete zvolit cokoliv chcete. V televizi ne.

Právě jsme svědky neuvěřitelné změny ve způsobu, jakým lidé používají internet. Dnes je internet naší součástí. Je to součást naší existence. Neustále JSME online.

Na internetu je víc než jen rozsáhlý obsah informací. Stává se komunikační platformou. Spojuje lidi s informacemi (čtení), spojuje lidi s obsahem (komentování), spojuje informace s informacemi (netvibes, RSS atd.), spojuje lidi s lidma (#creativeads) a co je nejdůležitější je, že spojuje vás s lidma (Twitter, Facebook) a lidi s váma (@replies, delicious).

Tohle vytváří právě sociální sítě. Je to směs lidí, informací a vás. Vše probíhá za neustálého běhu. Narozdíl od něčeho, co vás navštíví.

Traffic + Odkazy moderního webu

Mnoho lidí dnes vidí tento posun přímo ve svých statistikách. Mnoho lidí si této změny všimlo. Dokoce i já ve svých statistikách začínám mít větší přísun návštěvníků z twitteru a facebooku. To dává náznak k novému druhu marketingu (Napadl mě název advertwitter).

V roce 2005, Google a ostatní vyhledávače představovali 65% podíl. Dnes Google ztratil 2% (Tím myslím vyhledávání v Google.com. Ostatní varianty jako vyhledávání obrázků, jazyk a další vyhledávače mají stále podíl 15%).

socialgoogle

Odkud přicházejí uživatelé na můj blog. Dříve a nyní.

Tento posun má dramatický vliv na to, jak se díváme na traffic + odkazy. Tradiční formy měření už nebudou mít smysl. Musíme se na to podívat jinak.

Traffic vs. Vliv

Měření, kolik lidí příjde na vaše stránky, již není důležité. Lidé výhradně nechodí číst obsah vašich stránek prostřednictvím internetového prohlížeče. Mohou jej nalézt na Facebooku, v RSS čtečkách nebo na jiných webech, kteří publikovali celý váš článek nebo jen část.

Na kryspin.net více než 30% návštěvníků nikdy nečetlo mé články odkazované z webových stránek. To je hodně lidí. Měření trafficu, stejně jako unikátní návštěvníky byl vždycky špatný nápad. Ten kdo navštíví vaše stránky nemusí číst obsah (ve skutečnosti jej jen přejdou letmo zezhora dolů). A dokonce když si někdo článek přečte, neznamená to, že si jej pamatuje.

Musíte zapomenout na měření trafficu. Je to nepřesné a irelevantní. Místo toho je potřeba měřit “vliv”. Kolik lidí jste dnes opravdu propojili? Kolik lidí si vás vybralo, aby jste se stali jejich součástí? Kolik lidí se rozhodlo znovu vrátit zpět? To by měla být vaše nová statistika. Nikoliv návštěvníci, ale vliv.

Odkazy vs. komunikace

To samé je i s odkazy. Místo toho, aby jste se dívali, odkud lidé přicházejí, když navštíví vaše stránky. Musíte se na to podívat v mnohem širším měřítku.

Musíte se dívat celou dobu, jestli lidé odkazují na Vás jako na osobu, vaši společnost, produkt, články a sociální profily. Neměli by jste se dívat odkud lidé pocházejí, ale co dělají. O čem se baví, co sdílejí a které jste zaujali.

Sledování odkazů je starý způsob použití webu. Moderním způsobem je sledovat a poznamenávat každou zmíňku, diskuze, sdílení, kritiku, citáty a všechno ostatní společné s vámi. Musíte se dostat pod kůži nejen obsahem, který vás zmiňuje, ale i komunikací, která se koná společně s ní. Ať už jsou to komentáře nebo jiný způsob reakcí.

Reakce

Ale to, co opravdu musíte udělat, je podívat se na to, jak lidé reagují na váš obsah (nebo na vás jako osobu). Smyslem tohoto je zjistit, jak lidé reaguji:

  Jste pozitivní/negativní?
  Mají se na co ptát?
  Mají potíže porozumět vašem tématu?
  Mají špatné nápady a připomínky?
  Mají jak reagovat na téma a vytvářet nové a zajímavé články?
  Mají jak přijít s novou koncepcí?
  Využijou vaše články více či méně?
  … atd.

V minulosti to znamenalo hodně práce. Ale teď je tu mnoho nových služeb, které činí celý tento proces mnohem jednodušší. S Twitterem můžete kombinovat vyhledávání našeho jména a zpětných tweetů s odkazy na vaše stránky a sociální profily.

Staré vs. nové

Jedná se o nový web. Změnilo se to z místa, které navštívíte, na místo kde jste. A to už není relevantní pro měření trafficu a odkazů. Místo kde chcete měřit vliv + komunikaci + reakce. Jak se to bude vyvíjet dál?

[via maverick]

7 Comments

 1. Je to dobře, nebo špatně? Ráda bych slyšela tvůj názor? 🙂 Mimochodem, proč máš vpravo ve Twítu opakované dvakrát své hlášky?

 2. Svým způsobem je to dobře. Vyvrací to teorie, že google ovládne trh. Teď ho nevědomky ovládáme my samy. 🙂 Ale na druhou stranu na odkazech a počtech návštěvníků je závislý marketing a prodej odkazů. Nedivím se, že poslední dobou padá pagerank. A já jsem rád za každou změnu.
  Ty dvojmé hlášky z twitteru se snažím vyřešit. Jsem aktualizoval plugin livestream a od té doby to blbne.

 3. To jen piš, hrozně ráda tady čtu. 🙂 Prostě domovina a pohoda.

  Já to myslela ale jinak, jak by jsi twítnul ten tvůj první koment, když jsi u soc. sítě omezen znaky?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *