Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

11 filmů z filmového festivalu v Benátkách

Nedávno skončil filmový festival v Benátkách, kde mimo jiné měl světovou premiéru i český snímek Alois Nebel. Zatím jsem neměl možnost tento festival navštívit a láká mě ze všech nejvíc. Dokonce víc než festival v Cannes. Vždyť v Benátkách měl právě pokaždé premiéru se svým filmem Daren Aronofsky. Nyní tam však žádný film neměl, ale přijel jako předseda poroty. Spolu s ostatními členy vybrali a ocenili Zlatým lvem film Faust od Alexandra Sokurova. Ale za zmínku stojí spousta jiných filmů…
Jedním z favoritů byl režisér David Cronenberg se svým filmem Nebezpečná metoda, který se točí kolem bouřlivých vztahů mezi psychiatrem Sigmundem Freudem a jeho žáky Carlem Jungem a Sabinou Speilreinovou. Kromě úvahami nad psychologií film nabízí skvělé herecké obsazení.

Keira Knightley

Dalším z filmů je Damsels in Distress. Tři krásné holky se snaží změnit svůj život na upadající americké univerzitě. Skupina se snaží studentům s těžkou depresí pomoci díky správné hygieně a muzikálovými tanečními čísly.

Zpěvačka Madonna si už jednou vyzkoušela usednout za režisérskou židli. V roce 2008 natočila snímek Špína a moudrost a nyní se vrací znovu. Tentokrát spolu s Alekem Keshishianem napsali příběh o lásce mezi Američankou Wallis Simpson a britským monarchou Eduardem VIII., který se kvůli své vyvolené po necelém roce vlády vzdává trůnu, aby se s rozvedenou Američanku mohl oženit (mohli jste částečně vidět ve filmu Králova řeč). Film se jmenuje W.E. a rozhodně mě zajímá, jak si s touto látkou poradila Madonna.

Thrillery ze špionážního prostředí patří mezi mé oblíbené. Jejich promyšlenost a neustálé intriky mě baví sledovat a právě proto se velice těším na film Tinker, Tailer, Soldier, Spy. Jedná se o adaptaci Johna le Carré, mistra špionážní literatury 20. století. Britská vláda zjistí, že v jejich tajné službě mají sovětského špeha. Jak ho ale odhalit, aniž by vzbudili podezření? V tom by jim měl pomoci George Smileyho (Gary Oldman), který se ho pokusí chytit pomocí svých vlastních schopností.

Kromě zpěvačky Madonny se k režii vrátil i herec George Clooney, ale ten si navíc stoupnul i před kameru. Sám se zrežíroval v roli guvernéra, který kandiduje na prezidenta Spojených států. V kandidatuře mu pomáhá tiskový mluvčí, kterého hraje Ryan Gosling. Jenže ten se zaplete do skandálu a ohrozí tak vše, co pracně pomáhal budovat. Ve filmu The Ides of March také uvidíte Dustina Hoffmana.

Francouzská spojka nebo Vymítač ďábla. To jsou dva z mnoha filmů, které natočil režisér William Friedkin. Jeho další film vypráví o mladíkovi, který má finanční potíže a jeho život je v ohrožení. Rozhodne si najmout policistu, který si přivydělává jako nájemný vrah, aby zabil jeho matku a on tak získal tučné peníze za její životní pojistku. Film je adaptací hry Killer Joe, kterou napsal Tracy Letts – držitel Pulitzerovi ceny za drama August: Osage County.

Třicátník, který si hraje stále s hračkami a žije stále s rodiči v jedné domáctnosti, se rozhodne najít ženu podobnou jemu samému. Film Dark horse nabídne ironický pohled do dysfunkční rodiny a předpokládám, že tento černý kuň bude plný i černého humoru. A já se obávám, že za 4 roky budu na tom stejně, jako hrdina. 🙂

Od té doby, co jsem viděl film 28 dní poté se obávám hrozby biologické nákazy a věřím, že lidstvo vyhyne právě díky virům a bakteriím. Má zvědavost se tedy točí i kolem katastrofického film Nákaza v originále Contagion, který režíroval Steven Soderbergh a účinkuje v něm hvězdné obsazení od Matta Damona, přes Kate Winslet až po Jude Law.

Bůh masakru je divadelní hra, kterou v Čechách můžeme vidět v Činoherním klubu a která je vyníkající. Roman Polanski se ujmul toho, že toto divadelní představení převede na filmové plátno. Ohlasy kritiků i diváků jsou nadšené a Kate Winslet je prý horkým kandidátem na Oscara. A o co se vlastně ve filmu jedná? Dva chlapci se spolu porvali a jejich rodiče e rozhodnou celou situaci vyřešit rozumně a v klidu. Sejdou se v domě jednoho z nich a při vzájemné konfrontaci dochází k odhalování skrytých traumat a předsudků, takže se celá původně přátelská debata zvrhá do absurdních rozměrů.

Tři muže spojuje 5 milionů dolarů v pytli. Kromě těchto ukradených peněz mají společného jen touhu po těchto penězích v hotovosti. V tomto rozbouřeném světě nemají lidé jinou možnost k přežítí, než hrát hru. Bez ohledu na to, jak moc se snažíte dodržovat pravidla, dříve nebo později, bude část z vás ztracena. O tom je Dyut meng gam, další z řady filmů Johnny To, které soutěžili v Benátkách.

A jako poslední film, bych rád zmínil film Shame, který režíroval Steve McQueen, o kterém jsem psal před několika dny. Film získal ocenění za nejlepší mužský herecký výkon. Michael Fassbender zde hraje třicátníka závislého na sexu. Jednoho dne se k němu nastěhuje jeho mladší sestřička a celé se to začne vymykat kontrole. Starší publikum film označuje za porno a není se jim čemu divit. Oba hlavní představitelé jsou ve filmu vidět nazí v celé jejich kráse a samozřejmě nechybí ani sexuální scény. To ale není důvod, proč chci tento film vidět. Jde o to, co se bude honit Brandonovi (tak se jmenuje hlavní postava ve filmu) hlavou. Jeho herecký výkon spočívá ve tváři. Každá změna prohlubuje jeho charakter, aniž by bylo nutné říci jakékoliv slovo. Někteří označují jeho roli za vůbec jeho největší výkon, který zahrál.

To je seznam 11ti filmů, které se připisují na seznam nejočekávanějších. Jaké filmy zaujali vás?

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *