Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Fotoaparát dělá člověka

Nedávno se mi stala jedna příhoda. Potkal jsem člověka, kterého jsem poznal před třemi měsíci a viděli jsme se jednou. Teď to bylo podruhé a on mě hned poznal, ale divil se, že tentokrát v ruce držím jiný fotoaparát. Uvědomil jsem si, že mě má mnoho lidí spojeného s Olympus PEN E-P1 a je fakt, že jsem se s tímto foťákem loučil těžko. Nahradil ho Panasonic Lumix G2, který jsem vyhrál v Cannes. Není tak krásný jako můj předchozí foťák, ale nabízí mnohem lepší funkce a teprve teď si uvědomuji, kolik má první verze PEN nedostatků a zároveň, jak moc mě PEN charakterizoval. Neexistuje místo, kde by se mě někdo na ten foťák nezeptal. Všude na cestách mi byl výborným společníkem, který vždy započal konverzaci s někým cizím a já jsem v New Yorku a Hong Kongu díky tomu poznal nové lidi. Teď si připadám takový obyčejný, který se ztratí v davu…
Ale o tom nechci psát, rozhodl jsem se udělat seznam fotoaparátů a charakteristiku jejich majitelů. Berte to s nadhledem. 🙂

Pinhole
Pinhole je vlastnoručně vyrobený fotoaparát. Je jen na vaší fantazii a zručnosti, jak bude vypadat. Tito lidé jsou kreativní a je v nich stále dětská duše, která ráda stavěla hrad z písku, lepila letadýlka nebo skládala puzzle. Na výsledné fotografii jim ani tak nezáleží. Když se to nepovede, je to stále fotografie pořízená jejich vlastním přístrojem.
V Čechách svou slávu prožil na konci sedmdesátých let, kdy v časopise ABC vyšel návod na výrobu fotoaparátu Dirkon. V roce 2005 designér Yutaka Ohashi vrátil opět lidem touhu stavět své vlastní fotoaparáty s jeho Pinhole Camera Kit, který je z pevného kartónu a snadno se skládá. Od té doby na internetu můžete najít různé vlastní kreativní pinhole fotoaparáty a návody na jejich výrobu.

Analogový fotoaparát
Skutečně vášniví milovníci fotografie. Vlastníci analogového fotoaparátu, nejen že se vyznají v umění fotografie a jedinečnosti okamžiku, ale vlastní i fotokomoru, kde si své fotografie i vyvolávají. Vidí svět jinýma očima a někteří z nich i malují obrazy. Mají cit pro umění a milují dva okamžiky – cvaknutí jejich analogového fotoaparátu a vyvolávání fotek v místnosti osvětlené červenou žárovkou.

Digitální kompakt
V dnešní době je to převážně dívčí záležitost. Díky velikosti se fotoaparát vejde do kabelky a fotí s tím na večírcích, kde se s ostatníma holkama fotí rychlostí rotačního kulometu, aby si druhý den mohli fotky prohlížet a komentovat na facebooku.
Fotoaparát pro fotografické analfabety. Stačí, aby to mělo blesk a automat. O nic víc se nestarat. Tuto alternativu využívají i starší lidé, kterým ujel technologický vlak. To je také důvod, proč se často obracejí na své děti, aby jim pomohli fotoaparát vybrat. Ty jim začnou něco blekotat o megapixelech a zoomech a rodiče si nakonec koupí něco přímo z letáku, který našli ve schránce.

Digitální zrcadlovka
Se zrcadlovkama se roztrhl pytel. V této kategorii jsou tři skupiny lidí:
1. Opravdoví fotografové – profesionálové, kteří se v tom vyznají a s vybavením za statísíce korun fotí pro různé společnosti – v novinách, modelingu nebo jako umělec.
2. Fotografové amatéři, kteří si myslí, že když mají digitální zrcadlovku, tak jsou rovnou profíci (často tohle mínění mají holky, občas se jim dokonce náhodou něco povede). Osvojí si nějakou techniku, která se jim zdá nejlepší a díky tomu jsou levnou pracovní sílou pro internetové servery, kteří potřebují nafotit nějakou akci. V podstatě je to taková fotografická alternativa vychloubání se svého nádobíčka (jako tomu je třeba u vlastníků aut).
3. Kameramani. V současné době neláká ani tak HD, ale pořádná hloubka ostrosti, která dává natočenému materiálu filmovější vzhled. Současné zrcadlovky nabízí kvalitní záběry a točí s nima i profesionální štáb.

LOMO
V lomografii nejsou žádná pravidla. Prostě bezmyšlenovitě fotíte. Fotoaparát udělá vše za vás. Většinou je to plastová záležitost, která vypadá jak dětská hračka. A od toho nemá daleko. Obyčejného zážitku najednou máte jedinečný okamžik, který si rádi vystavíte zarámovaný na poličce. Jde totiž o analogový fotoaparát a vždy se těšíte, až si fotky necháte vyvolat, protože nikdy nevíte, co vás na fotkách čeká. Opět dívčí záležitost, protože některé lomo fotoaparáty jsou i v různých barvách, takže se holkám hodí k některým šatům. Ale ani kluci nemusí být zklamaní, třeba Lubitel 166B Lomo jim dodá pocit umělce.

Polaroid
Lidi, kteří používají Polaroid, žíjí právě probíhajícím okamžikem. Nefotí často. Ale když už, tak to je chvíle, na kterou nechtějí zapomenout. Fotka rovnou vyjede z foťáku a někdy si ji i popíšou. Skoro umělecká záležitost, která málem vyhynula. Ale díky lidem z The Impossible project se vrací na výsluní a náplně do fotoaparátů, které Polaroud přestal vyrábět se znovu vrátili do oběhu. Není to levná záležitost a proto se vlastníci Polaroidu cítí jedineční. Nestane se totiž jen tak, aby jste na ulici narazili na někoho s Polaroidem. Narozdíl od digitálních zrcadlovek…

Mobilní telefon
Ano, i mobilem se dá fotit! Všechny současné mobilní telefony mají fotoaparát a ty lepší dokonce i stovky aplikací pro focení. Jde převážně o geeky, kteří svůj život převádějí do digitální podoby a sdílejí ho s ostatníma na internetu. Díky různým filtrům se můžete stát “digitálním umělcem”, kdy vás obdivují stovky až tisíce followerů. Brzy se na tyto umělce budete moci podívat i v galeriích, kde budou vystavovat některé ze svých děl.

A čím fotite vy?

4 Comments

  1. S některejma bodama uplně na 100 % nesouhlasim, sou cejtit osobní sympatie/antipatie, ale jako shrnutí zajímavý.

    A čim cvakam já? Za rok mam na HTC Desire 1 500 fotek. Na Nikonu D300 ani už nevim

  2. Štěpík: Je fakt, že se jedná o můj osobní názor na věc. Takže se to mnoha lidem nebude líbit.
    Kam ty fotky z HTC dáváš?
    Ester: Are you happy with this phone?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *