Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Půlnoc v Paříži a její filmová místa

Každý rok se v Paříži uskuteční více než 900 filmových natáčení na více než 5000 různých místech. Woody Allen udělal poctu tomuto městu, že natočil film, kde hlavní roli nehraje Owen Wilson a Rachel McAdams, ale právě Paříž.

1. PONT ALEXANDRE III

Most Alexandra III navrhli inženýři Louis-Jean Résal a Amédée Alby k příležitosti světové výstavy Universelle, která se konala v roce 1900. Na koncích ozdoben čtyřmi 17 metrů vysokými mramorovými sloupy, které jsou zakončeny pozlacenými sochami – Renommees dorees. Dvě sochy s výhledem na Grand a Petit Palais symbolizují vědu a umění, zatímco druhé dvě postavy stojící na Invalides symbolizují průmysl a obchod. Samotný most je dále vyzdoben na krajích skupinami lvů vedených dětmi, přímo na mostě se nacházejí další alegorická sousoší z bronzu nebo mědi představující např. čtyři génie s rybami a korýši, nymfu Něvy s Ruskem a nymfu Seiny s Paříží. Most je osvětlen 32 ozdobnými sloupy veřejného světlení, z nichž čtyři jsou obklopeny andílky.

2. MUSÉE DE L’ORANGERIE

Budova oranžérie byla postavena v Tuilerijských zahradách v roce 1852, ale v muzeum se proměnilo až v roce 1927. Na návrh státníka Georges Clemenceau, zde Claude Monet nainstaloval osm nástěnných maleb leknínů – slavné Nympheas – který daroval Francii. Malíř sám navrhl interiér. V roce 1960 získalo muzeum sbírku Waltera – Guillaume (144 obrazů, mezi nimi i Cezanne, Renoir a Rousseau) pod podmínkou, že nebude rozptýlena. Muzeum Oranžérie bylo kompletně zrekonstruováno v roce 2006.

3. MARCHÉ AUX PUCES DE SAINT-OUEN

Po Prusko-francouzské válce v letech 1870-71, zde byli vystěhováni “les chifonniers” – hadráři, lidé, kteří se živili prohledáváním odpadků, z nichž vybírali použitelné věci, které potom dále prodávali. Zřídili zde tak tábor mezi městkými hradbami a sousední čtvrtí Saint-Ouen. Dnes se z místa stal světově nejznámější trh se starožitnostmi, který uvítá 150.000 návštěvníků každý víkend, kde se 2500 stánků rozděluje do 15ti specializovaných odvětvích. místo stalo svět je nejzaměstnanější trh se starožitnostmi, vítá 150.000 návštěvníků a starožitnosti-lovci každý víkend k jeho 2500 stojí asi 15 specializovaných odvětvích. Bleší trh Saint-Ouen – “les Puces” – byl prvním místem ve Francii, který byl uveden svou architektonickou, městkou a krajinnou oblastí jako ochranná památka pro svou zvláštní atmosféru.
Otevřeno každou sobotu, neděli a pondělí. Metro: Porte de Clignancourt a Garibaldi.

4. BOUQUINISTES

Klíčovým prvkem Paříže je 900 zelených bukinistů táhnoucích se přes 3 km poděl břehu řeky Seiny. Z Pont Marie až na Quai du Louvre a od Quai de la až po Quai Voltaire Tournelle, 220 antikvářů nabízí asi 300.000 knih (od starých po nové), novin a časopisů, které tvoří největší open air knihkupectví. První knihkupci zde nabízeli své služby v 16. století v pojízdných kotcích. O několik století později se objevili takévé, jak je známe teď. V roce 1900 zde bylo již více než 200 bukinistů. Od roku 1992 je tento prvek Paříže na seznamu světového dědictví UNESCO a na podobné stánky můžete narazit v Tokiu, Montrealu, Pekingu atd. Otevřeno denně od 11 hodin do západu slunce.

5. BERGES DE LA SEINE

Městké břehy byly poprvé postaveny ve 14. století, ale až v 19. století byly restrukturalizovány na dvou úrovních. Nábřeží Quai des Orfevres (Zlatnické nábřeží), kde sídlí policejní ředitelství s výhledem na Ile de la Cité, je možné sejít na nižší nábřeží a procházet se podél Seiny. Skvělé místo k relaxaci a populární místo pro opalování se v létě. Na západním cípu ostrova Cité je náměstí Square du Vert-Galant, kde je malá zahrada pojmenovaná po králi Jindřichu IV, kterému se přezdívalo Vert galant – záletník, protože i přes svůj pokročilý věk měl mnoho milenek.

6. ÉGLISE SAINT-ÉTIENNE-DU-MONT

Tento kostel na Montagne Sainte-Genevieve se stavěl po velice dlouhou dobu (1492-1626) a kombinuje gotický, klasicismus a renesanční styl. První kámen průčelí byl položen v roce 1610 královnou Marguerite de Valois. Sochy na průčelí pocházejí z 19. století, kdy byl kostel obnoven. Nádherný resenanční interiér je jemně vytesán z kamene (poslední v Paříži) a naleznete zde nejstarší varhany ve městě. Jsou zde pohřbeni Racine a Pascal. Ve filmu Půlnoc v Paříži můžete vidět severní vchod z roku z roku 1630, který je na malém náměstí Place de l’Abbe-Basset a Rue Saint-Etienne-du-Mont.

Jaké je vaše nejoblíbenější místo a kam by jste se chtěli podívat?

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *