Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Oprava Polaroidu SX-70

Polaroid SX-70 je na světě téměř 40 let a stále najdete majitele, kteří s ním doposud fotí. I já jsem vstoupil do instantního světa před několika týdny. Ale včera jsem se ocitl v situaci, kdy jsem se málem musel rozloučit s mým Polaroidem, naštěstí jsem to nevzdal…
Sára se vracela do Hong Kongu a já ji chtěl předtím ještě vidět. Zašli jsme spolu tedy na oběd do Kolkovny, kde si dala svíčkovou a já guláš. Při této příležitosti jsem ji chtěl vyfotit na můj Polaroid SX-70 a zároveň si vyzkoušet blesk v tmavším prostředí. Zmáčknul jsem spoušť a žádná fotka nevyjela. Foťák místo toho neustále hučel, jako by se snažil vysunout film. Hučení přestalo, až když jsem manuálně vyndal celý box s filmem (tím jsem si samozřejmě zničil pořízenou fotografii). Při bližším ohledání jsem zjistil, že zrcadlo uvnitř je stále otevřené a tím pádem foťák nemůžu zavřít.

Polaroid SX-70 with flash

Začalo velké dilema. Co s ním, dát ho do opravny, prodat? Nejdříve jsem si však užil poslední chvilky se Sárou a pak šel do Lucerny na premiéru filmu Vendeta, kde jsem pak potkal Petra s Aničkou, tak jsme si dali v Marks & Spencer něco sladkého a teprve potom jsem dorazil domů a začal studovat na internetu různé manuály a diskuse týkající se opravy Polaroidu SX-70.
Vyděsilo mě, že budu muset mechanicky sundat spodní kožený obal. Můj Polaroid je totiž v perfektním stavu, co se týče vzhledu. Na Flickru jsem našel diskusi, kde se řeší ten samý technický problém. Jde o to, že uvnitř prasklo umělohmotné pojítko, které spojovalo mechanický motůrek s ozubeným kolečkem. Prý se to časem prostě opotřebuje a prostě praskne. Naštěstí je to jeden z mála plastových součástek, které se uvnitř nachází a prostě je potřeba jej něčím nahradit (i když teoreticky se tento problém mohl vyřešit i při výrobě, stačilo prostě protáhnout kovový spoj mezi ozubeným kolečkem a motůrkem, který ho poháněl).
Na šálek horké vody jsem položil spodní část Polaroidu, aby trošku povolilo lepidlo, držící kožený obal na kovové části. Žiletkou jsem pak opatrně na rohu zajel pod kůži a postupně odlepoval celý kožený obal. Mezi kůží a kovovou částí je ještě pevná alobalová část, takže se krásně kůže dá sundat bez porušení (Plastové verze SX-70 to mají horší, protože kůže je k nim přidělána velice pevně a musí se vyškrábat šroubovákem. Těžko se vám tu kůži podaří sundat neporušenou).

Po sundání kožené části narazíte na 4 šroubky, které je potřeba odšroubovat. K tomu potřebujete speciální šroubovák torx t4 (na některé verze je potřeba velikost t5). Je to velice malý šroubovák, kde na konci má hvězdu o šesti hranách.

Když šroubky jsou pryč, tak je třeba opatrně sundat kovovou část. Hned pod ním jsou totiž spoje a ty se můžou porušit. Na zadní straně uvidíte motůrek, který by měl být spojen s ozubeným kolečkem, ale není, protože se vám tam vysype rozbitá plastová část.

Na obrázku vidíte dvě stejné pérka, které jsou zachycené k další kovové části. To pravé je potřeba sundat, aby jste se mohli snadněji dostat dovnitř. Nemusíte se bát. Malými kleštěmi je stačí vyndat (až budete hotoví s opravou, tak to snadno vrátíte). Pod tím uvidíte pérko, které je propojené s motůrkem. To pérko je třeba propojit s kovovým válečkem, který ovládá ozubené kolečko.

Existuje několik způsobů, jak tyto dvě části spojit. Někteří využívají vteřinové lepidlo a někteří prostě pérko zaháknou za váleček. Tuto metodu jsem použil i já. Kleštěma jsem si pérko trošku natáhnul a vyčnívající drát jsem zaháknul do válečku (váleček je totiž uprostřed naříznutý – předtím tam držel tu plastovou část).

Poté si několikrát zkuste otočit ozubeným kolečkem, zda se nevysmekne pérko z válečku. Pak stačí vrátit to původní péro, které jsme museli sundat, abychom se dostali dovnitř. Nandáme kovový kryt, zašroubujeme, přilepíme zpět kožený obal a máme hotovo!
Vložíme film zpět do foťáku, vyjede nám fotka a zrcadlo se zaklapne. Nyní můžu konečně opět svůj foťák zavřít a nebo se opět vydat na focení. Jen škoda, že už je Sára opět v Hong Kongu…
Snad tento návod pomůže i jiným, kteří se ocitnou ve stejné situaci jako já.

4 Comments

  1. Ahoj. Mám doma polaroid 636. Ale mám s ním trochu trápení. Vždy když něco vyfotím zůstávají mi na fotce hnědé skvrny což je způsobené nerovnoměrným rozetřením světlocitlivé vrstvy po celé ploše snímku (na což jsem po nějakém bádání přišla:)). Příčinou jsou dle mého názoru válečky které tak uplně nedoléhají ke snímku a tak není světlocitlivá vrstva rovnoměrná…Nikde jsem ale bohužel nenašla návod jak válečky z polaroidu vyndat a nechci se v tom hrabat bez lepších informací…zkoušela jsem jeden váleček oblepit ruznými páskami aby byl o něco silnější ale valný efekt to nemělo…buď byl moc silný a nebo naopak ve spojích pásky vznilay mezery které se na výsledném snímku podepsaly… napadlo mě že by se váleček dal zesílit i nějakou vrstvou nátěru ale to bych ho nejdřív musela umět dostat ven z fotoaparátu. Něměl bys pro mě nějakou povzbudivou radu nebo nápad? Předem moc díky a hezký den. Sára.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *