Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Otevřený dopis lidem, kteří fotí jídlo s Instagramem

Vážení lidé, kteří rádi fotíte jídlo s Instagramem,

Jen proto, že fotka vypadá umělecky, neznamená, že jím jste. Chápu. Všichni jsme si prošli kreativní, experimentální fází. U každého z nás je období, kdy si myslíme, že si pravděpodobně můžeme vydělávat peníze mimo náš vybraný pseudo-umělecký talent. A teď si myslíte, že jste fotograf, protože Instagram dělá veškerou práci za vás. Ostříte? Staráte se o světlo? Myslíte vůbec u toho? Ne tak docela. Jste součástí rychle rostoucího zástupu lidí, kteří byli uvedeni v omyl, že jsou vizionáři nebo dokonce umělci.

Takže teď, když jste profesionální fotografové, je třeba zachytit jednodušší věci v životě. Všechny. Je to vaše povinnost v roli umělce. A není nic jednoduššího, než vaše domýšlivé exkurze jídlem. Zveřejníte Instagram fotku hrstky borůvek. Jaký by to byl den bez těchto borůvek? Cítili byste se méně propojeni se světem a (nakonec) sami? Chcete se cítit provinile, že jste takhle nechali promrhat přírodní sladkosti? Nebo by otázka měla správně znít: jak velké zklamání byste cítili, pokud by vaše krásné, baculaté borůvky dostali méně než 15 lajků? To ten sběr borůvek byl zcela zbytečný, že? Ale ne, vy jste velmi populární a lidi mají rádi pocit, že žijí spontánně prostřednictvím vašeho dobrodružství s borůvkami. Takže lidé nechávají komentáře typu: “Ňam ňam. <3. Závidím!" A bohužel komentátor prostě žárlí a myslí si, že jste stylový, venkovský a prostý... ale tím vesnickým způsobem. Jseš natolik kreativní, že nemusíš u této super zábavné činnosti přemýšlet. Jsi lepší než my všichni a to ti dává svolení k fotografování toho, co máš k večeři. To ani nezní dobře. Pokračujete s focením nakrájených plátků avokáda, nebo se musíte podělit o jídlo z farmářských trhů. Jídlo díky vám vypadá tak chutně, že i Jiří Babica může závidět. "Aaah, život je sladký," popisuješ další fotku. Lidé ti to komenují “Vypadá to úžasné! Wow!” a ty se cítíš jako největší celebrita na světě. Co se stalo se všemi, kteří si stězovali, jak moc toho dnes musí udělat? Nebo sdíleli emočně nejednoznačné písně? Co se s nimi stalo? Byli jste zvyklí používat jen vaše slova, abyste dali všem vědět, že máte špatný den. Ale místo toho se teď chlubíte, jak jste užasní a očekáváte ode mě, že zanechám komentář, který tento klam potvrdí. Myslím, že to nejlepší, a to zejména v zájmu cti a mého vzteku, co vám můžu říct je, že ne, ne, já se opravdu, opravdu, absolutně nestarám o vás nebo vaše jídlo. Já ne. Promiňte. Pořiďte víc fotek vaší kočky. To by mohlo udržet moji pozornost... A mimochodem, váš nový byt vypadá opravdu krásně! S pozdravem, Kryšpín (Poznámka – Jedná se o fejeton, tak mě prosím neodsuzujte. Pokud budete mít chuť si upéct Instagram sušenky, tak tady je recept)

3 Comments

  1. Já mám instagram také a občas nějaké jídlo také vyfotím, ale ještě jsem nefotil s instagramem fotku, co by měla nějaký umělecký závěr. Instagramem třeba vyfotím sestru, když máma chtěla vidět její nový účes, Instagramem jsem také vyfotil vanilkovou colu, kterou v Česku nemáme, svůj nový zápisník a nebo bibli, protože mě zaujalo, že ve Walesu byla automaticky na každém pokoji.

    Máš ale pravdu, že je tam spousta samozvaných fotografů, módních blogerů a blogerek, kteří své Instagram fotky považují za umělecké dílo. Třeba ze snídaně ve formě kávy ze Starbucks a muffina, flapjacku, či něčeho takového by hned udělali výstavu v galerii. Také jsem přemýšlel a vlastně pořád přemýšlím o smazání Instagramu z důvodu, aby mě lidé neházeli do jednoho pytle s fashion bloggers/photographers etc.

    Rozhodně tě, tvůj článek ani tvé myšlenky neodsuzuji, více méně s ním souhlasím, jen jsem chtěl popsat svůj postoj k věci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *