Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Best of… Signal festival

Kategorie Výstavy a festivaly byla jedna z prvních, kterou jsem založil před sedmi lety na svém blogu. Když se tak zpětně dívám, tak jsem navštívil opravdu skvělá místa a objevil nové směry. I teď píšu o něčem novém, co jsem sledoval jen zpovzdálí. Teď jsem toho byl součástí. Signal festival proměnil historickou Prahu ve světelnou show, která prezentuje moderní technologie a kreativní využití světla.
Trvalo mi tři dny, než jsem navštvívil všechny atrakce a nyní se s váma podělím o ty nejlepší (z mého pohledu), aby jste mohli využít poslední festivalový den (neděle 20. 10.) a měli tak maximální zážitek. Na závěr se samozřejmě podělím o jeden tajný tip.

1. Oživlá silueta – Telenoika
Pokud chcete někde začít, tak doporučuji někde nasednout na tramvaj 22 a svézt se na Pohořelec. Odtud pěšky dojdete na Hradčanské náměstí, kde se nachází Arcibiskupský palác. Na něm probíhá jeden z nejlepších video-mappingů festivalu. Nádherné skloubení hudby a vizuálních efektů. Tvůrci k tomu použili i materiály, které mají své určité rysy (sklo, jíl, dřevo a digitál). Vznikla tak báječná podívaná, na kterou se budete chtít podívat vícekrát.

Untitled

2. Mrak – Caitlind Brown & Wayne Garrett
Přes staré zámecké schody dojdete přes Malostranskou až k Hergetově cihelně. Tam na vás čeká mrak z tisíců starých žárovek. Vy si můžete stoupnout přímo pod tento obláček a hrát si s lampičkovými šňurami, které vypadají jak padající dešťové kapky. Snad nikdy jsem neviděl tolik lidí, kteří by nad hlavou měli mrak a přitom se usmívali. Evidentně kromě světla vyzařoval i pozitivní energií.

Untitled

3. Clarinet Factory na Čertovce
Čertovka proměněná v pohádku. Plno svíček plovoucích po řece, promítání fragmentů z filmů Karla Zemana a hudební doprovod skupiny Clarinet Factory. Zde byl obrovský zájem a je těžké si najít dobré místo, takže pokud si tohle budete chtít vážně užít. Doporučuji tu už čekat od 19 hodin, než to začne. Určitě toho nebudete litovat.

Untitled

4. Noc – Sila Sveta
Video-mapping ve 3D? Proč ne. Zážitek je to o to víc intenzivnější. Brýle tu koupíte za 30 Kč, ale dá se na to dívat i bez nich. Pokud už si pořídíte brýle, doporučuji stát přímo uprostřed projekce dole na plácku. Jinde to správně ve 3D neuvidíte (tuto chybu tam dělalo spousta lidí a pak jen nadávali, že to moc 3D nebylo).

Untitled

5. Tančící dům – Jaroslav Smetana & Filip Müller
K Tančícímu domu začínám mít velkou slabost. Když se několik dní před zahájením festivalu na chvíli dům rozsvítil, tak to ve mně vyvolalo vzpomínky na svítící Empire State building nebo Torre Agbar. Hned jsem si přál, aby Tančící dům zůstal takhle svítit napořád. Během festivalu se dům proměnil v barevnou koláž a nabízí paletu různých světel, které se střídají. Každý si tu určitě najde svůj oblíbený motiv, který si vyfotí na památku. Stejně jako já.

Dancing house

6. HyperCube – 1024 architecture
Posledním zážitkem, o který se chci podělit, je velká futuristická instalace na Staroměstkém náměstí. Stoupnul jsem si dovnitř přímo uprostřed a stál tak přímo v centru dění. Začíná to pozvolna, ale pak se to promění ve velkou světelnou show, jako byste měli warp pohon a cestovali vesmírem. (Takže se nebojte jít dovnitř kostky a nestujte venku!)

Tajný tip
A na závěr tu mám ještě slíbený tip, který nikde v programu festivalu neuvidíte, ale je vidět téměř odkudkoliv, kde stojíte. Je obrovský a fascinující. Je to Měsíc v úplňku. Tak hlavů vzhůru a užívejte si krásnou noc v Praze!

P.S. Obrovský dík patří organizátorům festivalu. Vážně jsem si to užil! Jen škoda, že workshop Pimp my bike! byl v týdnu, kdy musím být v práci.

3 Comments

  1. Tu jsem sem schválně nedal. Jednak by to pak byly tipy jen s videomappingy a za druhé mě Macula tolik neoslovila jako ostatní. Nepřišli s ničím novým. Jejich rukopis je tak znát, že když jsem stál před kostelem, tak jsem si řekl: “Ach jo, zase to samé co Aeroport a Orloj? Prosím, ať se tam objeví něco nového.” A nic. Začíná to být ohrané. Jediné, co mě na tom baví, že pokaždé je to jiné místo.

  2. Máš naprostou pravdu, Telenoika byla nejlepší 🙂 Mě moc neoslovil Tančící dům, abych byla upřímná, a videomapping na Míráku se mi líbil moc – ale je to nejspíš hlavně tím, že tam jsme s přáteli začínali, takže jsme ještě neměli s čím srovnávat 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *