Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

New York – Den pátý

Počasí nelhalo a dnešní den můžu nazvat “Up in the Air”. Probudili mě paprsky Slunce a tak jsem poprvé zjistil, že mám okna na východ a sever. Připravil jsem se na cestu do Central Parku, ale když jsem viděl to nebe bez mráčků, musel jsem zajít na Empire State Building. Kupodivu jsem byl mezi prvními návštěvníky. Bez čekání jsem se dostal nahoru a konečně se pokochal nádherným výhledem na celý New York.

New York from Empire State Building

Nahoře to pěkně foukalo a byl jsem rád, že se vůbec udržím na nohou. Měl bych přibrat pár kilo. Z toho nadšení a nádherného výhledu jsem se rozhodl zabít dvě mouchy jednou ranou. Vyrazil jsem rovnou i na Top of the Rock v Rockefeller center. Ale nejdříve jsem se zdržel u kluziště, kde bylo pár krasobruslařek. Chtěl jsem si je vyfotit, protože skrz výškové budovy New Yorku prosvítaly paprsky slunce přímo na sochu Prometheuse (Prométhea?). Vypadalo to poeticky. Slunce popošlo a mě už to pak nezajímalo.

Rockefeller center figure skater

V Top of the rock bylo už více narváno, ale koupil jsem si City pass a díky němu mám muzea a další turistické atrakce za poloviční cenu. Nahoře opět nádherný výhled. Dá se říct, že lepší než na Empire state… Vítr už foukal méně. Já udělal další hromadu fotek a je čas na Central Park.

View on Central Park

Přirozeně vstupuji přes bránu Artist Gate a pak se už jen kochám krásami Central Parku. Úplně jsem zapomněl na rušné ulice New Yorku. Jako bych byl najednou úplně jinde. Cestičkama jsem došel až k fontáně ” Angel of the water”, před kterou hrál na saxofon jakýsi černoch. Skvěle komunikoval s publikem a hrál i na přání. S radostí jsem mu hodil drobné, co jsem našel v kapse. Jako vděk si se mnou plácnul.

Jazzman

Pak jsem přes plastiky H. C. Andersona a Alenky v říši divů došel ke hradu Belvedere, odkud je nádherný výhled.

Hans Christian Andersen sculpture

Alice sculpture

Me in central Park

Další zastávkou se stalo American Museum of Natural History. Kde jsem opět, jako v jiných muzeích v New Yorku, strávil několik hodin. To neustálé procházení v tomto počasí mě natolik dehydrovalo, že jsem si u každé pitné vody zdarma dal několik loků. Součástí tohoto muzea je nádherné Rose Center for Earth and Space. Zde se natolik stanete součástí expozice, že tu můžete být celý den. Interaktivní a hlavně poučná zábava pro všechny. Všude váhy, které ukazují vaši hmotnost na Měsíci a na dalších planetách. Stanete se takovými malými dobyvately vesmíru.

rose center for earth and space

Přehlídka teorie velkého třesku byla úchvatná. Vrátil jsem se do svých dětských let. Nedivím se, že spousta malých američanů chce být kosmonautem. Po dnešku bych chtěl být taky. Já jako malej vyrůstal mezi zvířaty (nemyslím doslova jako Romus a Remus nebo Tarzan), takže jsem přirozeně chtěl být zvěrolékařem. Ale zpět od zvířat a vesmíru do New Yorku. Po prohlídce jsem chtěl navštívit poslední důležitý bod v Central Parku. Strawberry Fields, které vzdává čest muzikantu Johnu Lennonovi.

Imagine

Mozaiku mám jakž takž vyfocenou, ale každou fotku mi zkazil někdo svým stínem apod. Každý odtud chtěl mít památku.

Poslední cesta, kterou jsem zakončil dnešek patřila Upper West Side. Zde se nachází Lincoln center a Time Warner Center. Obě nádherná místa věnovaná tanci, divadlu nebo televizi. Bohužel k mé smůle se Lincoln center upravovalo a z velké části bylo zahaleno a obklopeno dělníky. Zato Time Warner mi nabídnul skvělou fotografickou příležitost. Hrátky se světlem a zrcadly mám rád.

Lincoln Center for the Performing Arts

Time Warner center

Cestou do mého hotelu jsem nahlédl do hotelu Plaza a to bylo pro dnešek vše. Už mě z toho věčnýho chození bolí nohy. Taxíkem jezdit nechci, metrem mě to nebaví a jízdním kolem je to o držku.

3 Comments

  1. Opět skvělé! Moc díky za všechny postřehy; jako bych se vrátila zpět do NY. Tomu městu buď podlehneš, nebo tě neosloví; nic mezi tím není.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *