Jak si rozšířit tvůrčí obzor pomocí cestování

Být uvízlý ve stejné rutině den za dnem může zúžit tvůrčí vizi. Vidíte stejné věci, slyšíte stejné zvuky a život je trochu cítit všedností. Když si sednete během vymýšlení nápadů, váš blok je zaplněn čmáranicemi ničeho nekonkrétního a vaše pozornost se brzy zaměří na život za oknem.

Zní vám to povědomě?

Pro mě je to docela běžná situace. Snadno se nechám rozptýlit a čas od času potřebuji zatřást svým životem, abych se mohl inspirovat. Kéž bychom mohli otočit vypínačem a kreativní myšlenky by začaly proudit, ale každý v tvůrčím prostředí ví, že ne úplně to takhle funguje.

Co tedy můžeme udělat, abychom se inspirovali a mozek začal pracovat na plné obrátky?

Vystavení se zajímavým a neznámým památkám, zvukům a chutím při cestování, je jeden ze způsobů, který shledávám funkční. Ponoření se do jiné kultury vám může otevřít oči, jak se žije v jiné společnosti. Krajina a architektura jsou odlišné, způsob, jakým lidé mluví, zní jinak a jídlo vypadá, voní a chutná také jinak.

Poku jste designéři, můžete těžit z pozorování typografie a značení, lokálních časopisů, pouličních plakátů a umění po celém městě.

Pokud jste fotograf, tak se nacházíte v nebi. Existuje tolik jedinečných detailů, které stojí za zdokumentování a možnost vytvořit tak svůj vlastní pohled.

Pokud jste spisovatel, cestováním si můžete vyčistit mysl, opustit pokoj k nalezení zcela nových myšlenek a příběhů, nebo objasnit myšlenku, která se zdá poněkud nesouvislá.

Stejně jako dovolená, která omlazuje a pomáhá odpočinout, vás zámořní cesta inspiruje a rozjasní mysl, což umožňuje tok nových myšlenek do hlavy. Kromě toho je tu další pozitivní věc, která se týká cestování: může si zlepšit vaši sebejistotu.

Pro mě je to důležitý bod, protože jsem velmi plachý člověk a být v kreativní oblasti vyžaduje čas od času trochu odvahy. Když jsem poprvé vycestoval za oceán a vrátil se z New Yorku, cítil jsem, že mohu překonat cokoliv.

Cestování vždy neprobíhá hladce a může vás vyzvat v mnoha ohledech. Jste nuceni komunikovat s ostatními, ne vždy ve vašem rodném jazyce, a orientovat se v cizí zemi. Může to být stresující, když se vracíte domů, ale pocit z vykonané práce je nádherný.

Zde je několik věcí, které můžete udělat, abyste si zajistili, že vaše cesta bude kreativně stimulujícím zážitkem.

1. Všímejte si detailů
S nervama a nadšením z cestování můžete snadno přehlédnout věci. Takže si připomínejte, abyste se rozhlédli a pozorovali. Dívete se na detaily věcí, kolem kterých chodíte… Jak jsou rozmístěny budovy… způsob, jakým místní komunikují jeden s druhým… jak je jídlo prezentováno a jaké složky k němu používají… jaká jedinečná okna, dveře a schodiště jsou ve městě.

Je to v těchto detailech a rozdílech, které si odnesete sebou domů a inspirujete se jimi později.

2. Promluvte si s ostatními
Ať už je to místní nebo spolucestující, hovor s jinou osobou vám může poskytnout pohled do věcí, o kterých jste neslyšeli nebo neměli ponětí o místě, které jste navštívili. Možná je tu malá galerie nebo skvělý výhled na město, který není uveden v průvodci. Je vždy dobré dostat tipy a rady od těch, kteří je zažili.

3. Buďte odvážní
Pamatujte si, že důvod, proč jste na cestách, je najít inspiraci. Narušte svoji zónu pohodlí a zajistíte tak více stimulující zážitek. Vyzkoušejte jídlo, které není na vašem obvyklém jídelníčku. Můžete být příjemně překvapeni, jak chutná. Zúčastněte se aktivity, která vás může trošku vystrašit! Pocit z dosažení vám pomůže zvýšit sebedůvěru. Nebojte se, že se ztratíte. Někdy ty nejúžasnější památky a zážitky naleznete, kdy to nejméně čekáte nebo jste neměli v plánu.

Takže až budete příště v tvůrčí krizi, nebo se přistihnete při zírání na prázdný papír, zvažte změnu scenérie. Může to být cesta přes půl světa, nebo dokonce stačí nasednout do auta a projet se někam na nové místo se nadechnout svěžího vzduchu. Může to být přesně to, co vaše mysl potřebuje k probuzení…

2 Comments

  1. Absolutně s tebou souhlasím. Ono když člověk kouká na různé cestopisy, tak mnoho lidí řiká: Tam jsou příjemní lidé, v čechách nikoliv. Jenže když člověk vyrazí jen s batohem někam na vesnici a potřebuje pomoc, tak se mu prakticky vždycky pomoci dostane. A chce to jen být slušný a nestydět se. Lidí s dobrým srdcem je u nás pořád ještě dost 🙂

Leave a Reply