Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak si rozšířit tvůrčí obzor pomocí cestování

Být uvízlý ve stejné rutině den za dnem může zúžit tvůrčí vizi. Vidíte stejné věci, slyšíte stejné zvuky a život je trochu cítit všedností. Když si sednete během vymýšlení nápadů, váš blok je zaplněn čmáranicemi ničeho nekonkrétního a vaše pozornost se brzy zaměří na život za oknem.

Zní vám to povědomě?

Pro mě je to docela běžná situace. Snadno se nechám rozptýlit a čas od času potřebuji zatřást svým životem, abych se mohl inspirovat. Kéž bychom mohli otočit vypínačem a kreativní myšlenky by začaly proudit, ale každý v tvůrčím prostředí ví, že ne úplně to takhle funguje.

Co tedy můžeme udělat, abychom se inspirovali a mozek začal pracovat na plné obrátky?

Vystavení se zajímavým a neznámým památkám, zvukům a chutím při cestování, je jeden ze způsobů, který shledávám funkční. Ponoření se do jiné kultury vám může otevřít oči, jak se žije v jiné společnosti. Krajina a architektura jsou odlišné, způsob, jakým lidé mluví, zní jinak a jídlo vypadá, voní a chutná také jinak.

Poku jste designéři, můžete těžit z pozorování typografie a značení, lokálních časopisů, pouličních plakátů a umění po celém městě.

Pokud jste fotograf, tak se nacházíte v nebi. Existuje tolik jedinečných detailů, které stojí za zdokumentování a možnost vytvořit tak svůj vlastní pohled.

Pokud jste spisovatel, cestováním si můžete vyčistit mysl, opustit pokoj k nalezení zcela nových myšlenek a příběhů, nebo objasnit myšlenku, která se zdá poněkud nesouvislá.

Stejně jako dovolená, která omlazuje a pomáhá odpočinout, vás zámořní cesta inspiruje a rozjasní mysl, což umožňuje tok nových myšlenek do hlavy. Kromě toho je tu další pozitivní věc, která se týká cestování: může si zlepšit vaši sebejistotu.

Pro mě je to důležitý bod, protože jsem velmi plachý člověk a být v kreativní oblasti vyžaduje čas od času trochu odvahy. Když jsem poprvé vycestoval za oceán a vrátil se z New Yorku, cítil jsem, že mohu překonat cokoliv.

Cestování vždy neprobíhá hladce a může vás vyzvat v mnoha ohledech. Jste nuceni komunikovat s ostatními, ne vždy ve vašem rodném jazyce, a orientovat se v cizí zemi. Může to být stresující, když se vracíte domů, ale pocit z vykonané práce je nádherný.

Zde je několik věcí, které můžete udělat, abyste si zajistili, že vaše cesta bude kreativně stimulujícím zážitkem.

1. Všímejte si detailů
S nervama a nadšením z cestování můžete snadno přehlédnout věci. Takže si připomínejte, abyste se rozhlédli a pozorovali. Dívete se na detaily věcí, kolem kterých chodíte… Jak jsou rozmístěny budovy… způsob, jakým místní komunikují jeden s druhým… jak je jídlo prezentováno a jaké složky k němu používají… jaká jedinečná okna, dveře a schodiště jsou ve městě.

Je to v těchto detailech a rozdílech, které si odnesete sebou domů a inspirujete se jimi později.

2. Promluvte si s ostatními
Ať už je to místní nebo spolucestující, hovor s jinou osobou vám může poskytnout pohled do věcí, o kterých jste neslyšeli nebo neměli ponětí o místě, které jste navštívili. Možná je tu malá galerie nebo skvělý výhled na město, který není uveden v průvodci. Je vždy dobré dostat tipy a rady od těch, kteří je zažili.

3. Buďte odvážní
Pamatujte si, že důvod, proč jste na cestách, je najít inspiraci. Narušte svoji zónu pohodlí a zajistíte tak více stimulující zážitek. Vyzkoušejte jídlo, které není na vašem obvyklém jídelníčku. Můžete být příjemně překvapeni, jak chutná. Zúčastněte se aktivity, která vás může trošku vystrašit! Pocit z dosažení vám pomůže zvýšit sebedůvěru. Nebojte se, že se ztratíte. Někdy ty nejúžasnější památky a zážitky naleznete, kdy to nejméně čekáte nebo jste neměli v plánu.

Takže až budete příště v tvůrčí krizi, nebo se přistihnete při zírání na prázdný papír, zvažte změnu scenérie. Může to být cesta přes půl světa, nebo dokonce stačí nasednout do auta a projet se někam na nové místo se nadechnout svěžího vzduchu. Může to být přesně to, co vaše mysl potřebuje k probuzení…

2 Comments

  1. Absolutně s tebou souhlasím. Ono když člověk kouká na různé cestopisy, tak mnoho lidí řiká: Tam jsou příjemní lidé, v čechách nikoliv. Jenže když člověk vyrazí jen s batohem někam na vesnici a potřebuje pomoc, tak se mu prakticky vždycky pomoci dostane. A chce to jen být slušný a nestydět se. Lidí s dobrým srdcem je u nás pořád ještě dost 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *