Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak ČSFD ovlivňuje návštěvnost filmů v kinech?

V minulém článku jsem se zabýval předpovědi úspěšnosti filmů na základě vyhledávačů. To mě přivedlo na myšlenku, zda nás ve výběru filmu ovlivňují média. K prozkoumání jsem si vybral svoji oblíbenou filmovou databázi ČSFD.cz a rozhodl se mapovat žebříček nejnavštěvovanějších filmů na webu, počet hodnocení a barvu jednotlivých filmů (červená – kvalita, modrá – průměr, šedá – hrůza). A jak to vlastně celé dopadlo?
Do rány mi přišel týden, kdy probíhal Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, takže mohl ovlivnit mé závěrečné výsledky (film Pěna dní zde měla českou premiéru o týden dříve). Nicméně stejně jsem se na to vrhnul s tím, že se nechám překvapit. Premiéru mělo celkem pět filmů:

 • Neřízené střely
 • Já, padouch 2
 • Pěna dní
 • Jako malí kluci
 • Osamělý jezdec
 • Každý večer od pondělí 1. 7. do neděle 7. 7. 2013 jsem si ukládal data o nejnavštěvovanějších filmech, jejich hodnocení a barvě. V tu chvíli jsem si uvědomil, že mít vlastní analytické nástroje uvnitř ČSFD by výrazně pomohlo (např. sledování údajů uživatele, který navštívil profil filmu a následně ho o několik hodin později ohodnotil, nebo sledování počtu zhlédnutí traleru apod.) a zjednodušilo mapování.

  Všechny filmy, kromě Osamělého jezdce, měly již od pondělí nějaké hodnocení (ať už od lidí z novinářských projekcí, nebo speciálních projekcí pro děti o víkend dříve v případě filmu Já, padouch 2).

  CSFD-pocet- hodnoceni-barvy

  V tabulce můžete vidět počet hodnocení uživatelů v jednotlivých dnech. Jak je vidět, tak to velký počet není. Třeba u filmu Jako malí kluci se počet zvyšuje o 1 až 3 hodnocení denně. Nejlépe na tom je Osamělý jezdec, který během čtyř dnů získá 572 hodnocení. Možná tomu pomohla ČSFD projekce, která byla ve středu večer zdarma. Nicméně ve čtvrtek byl ještě tento film v průměru, ale pak se přehoupl do červené barvy (v době psaní článku má film 72 %).

  csfd-narust-fans

  Osamělý jezdec se tak stal neúspěšnějším filmem, co se týče počtu hodnocení. Já, padouch 2 se snažil jezdce o víkendu dohnat, ale marně. Musel se rozdělit s Pěnou dní. Nejhůře na tom dopadl film Jako malí kluci (celkových 17 hodnocení na konci víkendu), i když se dostali do TOP 20 filmů podle UFD, zatímco film Neřízené střely s 186 hodnocení se do TOP 20 vůbec nedostali. Ostatně podívejte se na tabulku sami:

  vikend-trzby_UFD

  Je vidět, že diváci z ČSFD.cz jsou určitá cílová skupina, která nezahrnuje děti do 12 let (zde hádám). Vítězem pro tento filmový víkend se výrazně stal film Já, padouch 2, který vidělo v kině 45,732 diváků. Osamělého jezdce na druhém místě vidělo “pouhých” 18,480 diváků a jen 572 z nich ohodnotilo film na ČSFD.cz.
  Zde by se hodil údaj, kolikrát byla zobrazena stránka konkrétního filmu v určitých dnech. Tento údaj bohužel nemáme, ale každý den jsem monitoroval, které filmy byly nejnavštěvovanější. Abych potom mohl udělat graf, tak jsem z žebříčku vyhodil všechny filmy, které se v určitých dnech vysílaly v televizi a ponechal jsem filmy, které už měly premiéru a přesto si držely návštěvnost vysoko (Muž z oceli).

  navstevnost-csfd-filmu

  Kvůli tomu, že jsem neměl konkrétní čísla, jsem musel pracovat s pořadím. Filmu na prvním místě jsem dal 7 bodů, filmu na druhém místě jsem dal 5 bodů (třetí místo 3 body, čtvrté místo 1 bod, a když se neumístil sledovaný film v žebříčku, dostal nulu). Tímtoí způsobem vznikl předchozí graf a je vidět, že největší pozornost získával film Muž z oceli, který měl premiéru téměř před měsícem, a přesto se objevoval na prvních příčkách. Ke konci týdne ho vystřídal na prvním místě Osamělý jezdec a úplně dole se držel nebo vůbec neobjevil film Já, padouch 2. To opět nesedí s výdělky v kinech.
  Jediný film, který tak seděl s údaji z ČSFD a UFD, byl Osamělý jezdec. Tento film byl byl navštěvovaný hodně na obou platformách – online webu a v kinosále. Navíc mě samotného překvapil poměr mezi počtem diváků v kině a počtem hodnocení na ČSFD. Nevím proč jsem si myslel, že každý druhý návštěvník kina (a milovník filmu) je automaticky registrován na ČSFD.
  Web je pravděpodobně určen pro určitou skupinu lidí a nikoliv masu diváků. Pokud je rozhodující při výběru filmů při návštěvě kina, tak to bude asi jiným způsobem.

  Tím končí moje amatérské filmové studie. Příště už se opět vrátím k jiným a stálým tématům. Děkuji za pozornost.

  3 Comments

  1. Mě to už ani nepřekvapuje. CSFD už je docela velký server a v Cinestaru mají reklamu před každým filmem. Takže mi to přijde logické, ale pro přirozený vývoj, to asi není moc košér. Otázkou je co je přirozený vývoj a jestli to v dnešní době vůbec jde:-)

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *