Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Úvod do kreativity

Cítíte, že skládáte nový hudební hit, kreslíte další Mona Lisu, nebo se stáváte dalším Tarantinem? Pokud je vaše odpověď na jednu z těchto věcí ano – nebo pokud jste si našli jiný kreativní cíl a odpověď stále zní ano – pak se můžete vsadit, že pochopení kreativního procesu bude rozhodující pro váš úspěch.
Kreativita se dotýká všech našich životů mnoha způsoby. Od oblečení, které kupujeme, až po budovy, ve kterých žijeme, od jídla, které jíme, až po automobily, které řídíme. Kreativita vytváří, zdokonaluje a definuje náš svět. Vysvětluje a baví nás.
Téměř každý aspekt našeho života je kreativitou ovlivněn. A její dopad je postupem času čím dál silnější. Není divu, že nám vždycky bylo řečeno, že je v ní budoucnost.
Ale co řídí kreativitu? Inspiruje ji? Udržuje ji?
Poledních pět let jsem strávil kariérou v reklamě. Za tu dobu jsem měl tu čest poznat některé z nejlepších tvůrců – filmaře, hudebníky, spisovatele, ilustrátory, fotografy a designéry.
Podle mých zkušeností, velmi málo lidí má jasnou představu o tom, co je míněno slovem kreativita, nebo co znamená být kreativní. Ne, to není výmluva pro dlouhé vlasy, nošení podivného oblečení a nezdvořilé chování k lidem kolem vás.
Možná budete chtít dělat všechny tyhle věci, ale to z vás neudělá kreativní člověka. Ale být vědomý, citlivý, vášnivý, koncentrovaný, angažovaný, a především invenční už by mohlo – to jsou nezbytné ingredience pro úspěšnou kreativní kariéru.
Existuje mnoho způsobů, jak definovat kreativitu, ale jednu definici mám nejradši. “Vyjádření sebe sama.” To je definice, která zachycuje mé přesvědčení, že jsme všichni kreativní – i když samozřejmě někteří jsou lepší než ostatní.
Tvůrčí proces je o vstupech a ne o vystřižených scénách. Následující články budou o tom, jak začít a pokračovat dál. Nikoliv o tom, co chcete tvořit. To musíte rozhodnout vy.
Všichni jsme kreativní, ale jen někteří z nás mají to štěstí, že si tím vydělávají na živobytí. Máte zájem stát se jedním z těchto šťastlivců?

Zde najdete volné překlady z knihy Hegarty on creativity.

Články budou na téma kreativita – jak ji pečovat, udržet a využít ji. Ale nezapomeňte! Neexistují žádná pravidla, pouze vodítka. K vzteku, co?

Pokračování příště…

Update epizody:
#1 Prázdná stránka
#2 Nápady
#3 Originalita neexistuje
#4 Nebojácnost
#5 Chaos versus proces
#6 Všichni jsme umělci
#7 V jednoduchosti je krása
#8 Hlava versus srdce
#9 Naštvěte se
#10 https://iam.kryspin.net/2015/02/04/slova-jsou-prekazkou-v-komunikaci/

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *